پادکست سرسختی

معرفی کتاب سرسختی

در این مطلب به معرفی کتاب سرسختی با نام لاتین Grit: The Power of Passion and Perseverance می‌پردازیم. این کتاب با نام سرسختی؛ قدرت اشتیاق و پشتکار به زبان فارسی ترجمه شده است. کتاب سرسختی با اینکه نخستین اثر منتشر شده از خانم آنجلا داکوُرث (Angela Duckworth) است اما توانسته به یکی از پرفروشترین کتاب‌های روانشناسی و موفقیت در سال‌های اخیر تبدیل شود.
سخن اصلی نویسنده در این کتاب تاکید بر اهمیت تلاش مداوم و سرسختی در برابر چالش‌هایی است که همه افراد برای رسیدن به اهدافشان با آن‌ها مواجه می‌شوند. داکوُرث به لطف سابقه تحقیقاتی قابل توجهش در بررسی میزان موفقیت افراد گوناگون در شرایط مختلف، به خوبی اثبات می‌کند که برای رسیدن به هدف، ایستادگی و پشتکار به مراتب ارزشمندتر از استعدادهای ذاتی است. این کتاب همچنین شامل گفته‌ها و مثال‌های زیادی از افرادی است که فرمول سرسختی را در زندگی‌شان به کار بسته‌ و توانسته‌اند به اهدافشان دست یابند.

دیدگاه برخی از منتقدین درباره کتاب سرسختی

این کتاب توانست در اولین سال انتشار خود یعنی بهار 2016 مورد توجه بسیاری از نویسندگان و انتشارات برتر دنیا قرار بگیرد.
به گفته وال استریت ژورنال: “یکی از جذاب‌ترین کتاب‌های منتشر شده در بهار.”
از واشنگتن پست: “کتابی در مورد رهبری که باید حتما در سال 2016 مدنظر قرار بگیرد.”
در مجله فوربز: “یکی از کتاب‌های کسب‌وکار که خواندنش اجباری است.”، فوربز

درباره نویسنده کتاب سرسختی

خانم داکوُرث دارای مدرک دکتری در رشته روانشناسی است. وی تحصیلات خود را در برخی از برترین دانشگاه‌های جهان به اتمام رسانده است. سوابق تحصیلی آنجلا داکورث عبارتند از: لیسانس نوروبیولوژی در سال 1992 از دانشگاه هاروارد، فوق لیسانس نوروساینس در سال 1996 از دانشگاه آکسفورد و در نهایت مدرک دکتری روانشانسی در سال 2013 از دانشگاه پنسیلوانیا. البته رزومه درخشان ایشان تنها محدود به فضای آکادمیک نمی‌شود. او سابقه ارایه خدمات مشاوره‌ای به مراکز مهمی نظیر بانک جهانی، لیگ حرفه‌ای بسکتبال بزرگسالان آمریکا (NBA)، برخی از تیم‌های لیگ ملی فوتبال آمریکا (NFL) و 500 شرکت برتر لیست فورچون و همچنین نام‌های بزرگ دیگری از دنیای سیاست و تجارت را نیز در کارنامه‌اش دارد.
وی همچنین هم‌بنیان‌گذار لابراتور کاراکتر (Character Lab) است. هدف اصلی این مجموعه غیرانتفاعی، پیشبرد علوم و راهکارهای عملی برای توسعه شخصیت افراد است.

بخشی از متن کتاب سرسختی

در اوایل دوران جوانی لغت «نابغه» را خیلی می‌شنیدم. در واقع این پدرم بود که در اغلب موارد بحث را به سمت این موضوع هدایت می‌کرد. پدرم علاقه داشت بدون هیچگونه مقدمه چینی خیلی صریح بگوید:
“می‌دونی چیه؟ تو هرگز یک نابغه نیستی!”
این دیدگاه بی پرده در هر زمانی ممکن بود بیان شود. وقتی که مشغول شام خوردن بودیم، زمان نمایش پیام‌های بازرگانی بین برنامه‌های تلویزیونی، یا حتی زمانی که روی مبل لم می‌داد و مجله وال‌استریت ژورنال می‌خواند. خاطرم نیست که چه پاسخی می‌دادم. شاید هم فقط تظاهر به نشنیدن می‌کردم.

دو سال پیش توانستم جایزه فلوشیب مک آرتور را دریافت کنم. جایزه‌ای که به عنوان «جایزه نبوغ» نیز از آن یاد می‌شود. این جایزه توسط کمیته‌ای محرمانه متشکل از صاحب‌نظران در یک زمینه تخصصی به افراد اهدا می‌شود؛ بدون اینکه خود شخص برای آن درخواست داده باشد و یا حتی از فرآیند انتخاب شدندش اطلاع داشته باشد. ملاک انتخاب نیز انجام کارهای مهم و نبوغ‌آمیز افراد در آن زمینه تخصصی است.

توضیحات تکمیلی درباره کتاب سرسختی

این کتاب نخستین بار در سال 2016 منتشر شده است.
همانطور که پیشتر گفته شد کتاب سرسختی، یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های روانشناسی و موفقیت در سال‌های اخیر است. کتاب سرسختی توانست به مدت بیش از 20 هفته در لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تامیز قرار گیرد.
این کتاب از 3 بخش کلی و 13 فصل با عناوین زیر تشکیل شده است:
پیشگفتار
بخش 1) سرسختی به چه معنی است و چرا اهمیت دارد
فصل 1) ظهور
فصل 2) اجازه ندهید استعداد، حواستان را پرت کند
فصل 3) تلاش دو برابر حساب می‌شود
فصل 4) شما چقدر سرسخت هستید؟
فصل 5) سرسختی رشد می‌کند
بخش 2) رشد سرسختی از درون به سمت بیرون
فصل 6) علاقه
فصل 7) تمرین
فصل 8) هدفمندی
فصل 9) امید
بخش 3) رشد سرسختی از بیرون به سمت درون
فصل 10) فرزندپروری برای سرسختی
فصل 11) زمین‌های بازی سرسختی
فصل 12) یک فرهنگ سرسختی
فصل 13) نتیجه‌گیری