نویسنده:

یادداشت‌ها


NotesPages 373 صفحه
              

معرفی کتاب

یادداشت ها همیشه به گونه‌ای اسرار آمیز بوده و هستند. قسمتی از جذابیت آن‌ها منوط به این است که صاحب قلم که بوده و هنگام نوشتن این چند خط چه در سر داشته است. و قسمت دیگری از این جذابیت‌ها مربوط به این است که چه فکر، اعتقاد، احساسات و در مجموع، چه لحظه‌ای را در خود ثبت کرده‌ است. اما این بار با دفترچه یادداشت کسی مواجه هستیم که می‌دانیم کیست، و اتفاقا نوشته‌هایش است که واسطه‌ی شناخت ما با او می‌باشد. با ما همراه باشید تا کتاب یادداشت ها اثر ژوزه ساراماگو را بیشتر بشناسید.

بیشتر از یادداشت ها

ژوزه ساراماگو، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات سال 1998 میلادی، از یک مدتی به بعد، شروع به نوشتن یادداشت‌هایی در یک وبلاگ نمود. یادداشت‌هایی کوتاه، در مورد هر چیزی که به خاطرش می‌آمد و دلش می‌خواست بگوید. این یادداشت ها رفته رفته بدل به کتابی شدند که لبریز از ژوزه ساراماگوی واقعی است. با همه‌ی سختی‌ها و نرمی‌هایش، با همه‌ی تندخویی‌ها و لطافتش. بدون هیچ آرایه‌ای. دفترچه یادداشت پیش رو، همین کتابی است که از آن سخن به میان است.

سطر‌هایی از کتاب

«در اخبار امشب تلویزیون، تظاهرات زنان در سراسر دنیا را دیدم، و بار دیگر از خودم می‌پرسم در چه دنیای بدی زندگی می‌کنیم که نیمی از جمعیت آن ناگزیرند به خیابان‌ها بروند تا حقی را بخواهند که آشکارا باید متعلق به هر کس باشد ...» «او این یادداشت ها را در روزگارانی نوشته است که 86 یا 87 سالگی‌اش را می‌گذراند، سال‌ها روزنامه‌نگاری و فعالیت سیاسی و اجتماعی را پشت سر داشت.» «من اگر سال‌های بی‌تجربگی جوانی‌ام را به عنوان یک آهنگر و مکانیک در گاراژی سپری نکرده بودم، شاید امروز می‌دانستم یک اتومبیل را چگونه برانم و یک راننده‌ی سرافراز می‌بودم تا یک مسافر سر به زیر.» «دوباره که فکر کردم، دیدم لزومی ندارد این‌قدر جدی باشم. اگر روزی از روزها احساس کردم لازم است درباره‌ی چیزی اظهارنظر یا ابراز عقیده کنم، می‌توانم دوباره به سراغ این یادداشت ها بیایم.»

دلایل جذابیت این کتاب

فهرست بندی اصل کتاب، یعنی محتوای مورد نظر ژوزه ساراماگو، بعد از پیشگفتار خودش، به گونه‌ای است که کاملا باور کنید این دفترچه یادداشت او را از توی کشوی میز کارش برداشته‌اید، و حتی بی‌اجازه و دزدکی مشغول به خواندن آن هستید. عنوان تیترهای فهرست، هر کدامشان، تاریخی است مربوط به یادداشت مورد نظر. و این گونه می‌توانید اگر در روز خاصی، اتفاق به خصوصی افتاده باشد، مستقیم سر بخت آن روز رفته، و اگر چیزی درباره‌ی آن گفته باشد، نظرش را بخوانید. علاوه بر این، این کتاب، مجموعه‌ای از تفکرات، نظرات، سلایق، علایق شخصی، عقاید و روزمره‌ی نویسنده را در بر دارد. یعنی یک اتوبیوگرافی کاملا خلاقانه! با خواندن این کتاب می‌توانید خود را کنار ژوزه ساراماگو تصور کنید و او را زیر نظر داشته باشید، تا خوب بسنجید که چگونه آدمی است. چه در سر دارد و چه ها پشت پرده‌ی نوشته‌هایش هست. از این نظر، جرئت و جسارت نویسنده قابل ستایش است چرا که هر کسی قادر به نمایش دادن و باز کردن فکر خود نیست، و طبیعتا حاضر هم نیست غریبه‌ای را داخل زندگی شخصی خود راه بدهد.

مشخصات کتاب یادداشت ها

نویسنده: ژوزه ساراماگو مترجم: مصطفی اسلامیه زبان اصلی: پرتغالی ژانر: زندگی نامه، اتوبیوگرافی تعداد صفحات: 373

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها