نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow
نویسنده:

گیاهان دارویی


NotesPages 60 صفحه
              

معرفی کتاب

در کتاب گیاهان دارویی نوشته دکتر خشایار فخریان، به اهمیت استفاده از گیاهان برای بهبود بیماری‌ها و راه‌های استفاده از آن‌ها پرداخته می‌شود؛ تا در حد امکان هرکسی دانشی مختصر درباره بیماری خود و به کارگیری درمان خانگی همراه با طب سنتی را داشته باشد. گیاهان درطی سال‌ها علاوه بر خواص غذایی، خواص دارویی بسیار زیادی را با خود به همراه داشته‌اند. در طبابت‌های قدیمی بسیار از گیاهان برای رفع و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شد. هم‌اکنون نیز در بسیاری از طب‌های سنتی از گیاهان دارویی استفاده می‌شود.

معرفی کتاب گیاهان دارویی

برای درمان بعضی بیماری‌ها از جوشانده‌ی گیاهان و برای از بین بردن حساسیت‌های پوستی از مالیدن آن گیاه روی پوست استفاده می‌کنیم. بعضی گیاهان بسیار مهم هستند، مثلا نام گیاه سیر در کتاب مقدس آمده است و در مصر باستان برای مومیایی مردگان و خوش‌طعم کردن غذا مصرف می‌شد و مردم اروپا و آسیا قبل از میلاد مسیح آن را می‌شناختند و از آن استفاده می‌کردند. مصرف خوراکی گیاهان در زندگی روزمره‌ی ما بسیار زیاد و تاثیرگذار است. در کتاب گیاهان دارویی یاد می‌گیریم که می‌توانیم از بسیاری گیاهان برای جایگزینی داروهای صنعتی استفاده کنیم؛ چرا که داروهای شیمایی اغلب عوارض نامطلوبی دارند و مصرف بیش از حد آنها نیز می‌تواند باعث بروز بیماری‌های دیگر شود. هرچند نباید فراموش کنیم مصرف بیش از حد گیاهان دارویی هم می‌تواند خطرناک باشد و لازم است حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

بخش‌هایی از کتاب

«باباآدم كه فيل گوش و آراقيطون نيز ناميده می‌شود گياهی است علفی و دوساله كه ارتفاع ساقه آن تا  ۱/۵ متر می‌رسد. اين گياه به حالت وحشی در دشت‌ها، نواحی معتدل، مرطوب و سايه در اروپا و آسيا می رويد. ساقه آن شبيه پوست مار و پوشيده از كرک‌های خشن و زبر است. برای درمان حصبه و دردهای مفصلی می‌توانيد از جوشانده برگ اين گياه استفاده کنید. برای از بين بردن حساسیت‌های پوستی اين جوشانده را روی پوست خود بماليد.» «از گل و ساقه گياه بابونه برای مصارف دارويی می‌توان استفاده كرد. به علت زود هضم بودن برگ بابونه از آن برای زياد شدن ادرار و افزايش شير مادران می‌شود استفاده كرد. بابونه از نظر طب قديم ايران گرم و خشک است و از تقويت كننده‌های تلخ به حساب می‌آيد.» «گريپ فرويت را نبايد همراه داروهای ضد فشارخون مصرف كرد، زيرا اثر دارو را تشديد كرده و ممكن است بيمار دچار افت شديد فشار خون شود، اين افراد بايد در مورد مصرف گريپ فرويت به طور روزانه همراه با داروهای ضدفشار خون با پزشک خود مشورت کنند.»

مختصری درباره نویسنده کتاب

کتاب گیاهان دارویی نوشته و گردآوری شده توسط دکتر خشایار فخریان است. از نمونه کتاب‌های دکتر فخریان می‌توان به دیابت (آشنایی، پیشگیری، کنترل)، آفتاب نهان، کتاب بزرگ بدنسازی بانوان، چگونه شاد باشیم و آشنایی با ویتامین‌ها اشاره کرد.

مشخصات کتاب گیاهان دارویی

نویسنده: دکتر خشایار فخریان ژانر: سلامتی، تناسب اندام، رژیم دارویی تعداد صفحات کتاب: ۶۴ صفحه

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها