نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

گورخانه‌ای برای بوریس داویدویچ (هفت گفتار از یک سرگذشت مشترک)


NotesPages 190 صفحه
              

معرفی کتاب

  دانیلو کیش در کتاب صوتی گورخانه ای برای بوریس دایویدویچ ، هفت داستان را روایت می‌کند که حول موضوع خود ویرانی سیاسی و اجتماعی در سراسر اروپای شرقی در نیمه اول قرن بیستم، می‌گردند. سرنوشت مشترک شخصیت‌های این داستان‌ها منجر به مرگ می‌شود.  

این کتاب در مورد چیست؟

کتاب صوتی گورخانه ای برای بوریس دایویدویچ ، شامل هفت داستان است که از سرگذشت قربانیان اردوگاه‌های کار اجباری در شوروی سابق می‌گوید. مجموعه این هفت داستان، به ساخت داستانی بزرگ‌تر می‌انجامند و تجربه‌ تلخ زندگی تحت عقاید تمامیت‌خواهانه در نیمه‌ دوم قرن بیستم را روایت می‌کند. سرگذشت این قهرمانان به رویدادهای تاریخی تبدیل شده است. این داستان‌ها مبتنی بر واقعیت هستند اما کیش آنها را به گونه‌ای روایت کرده است که آثار هنری ادبی را در آنها می‌توان شاهد بود. این هفت داستان عبارتند از:
 • دشنه‌ای با دسته‌ای از چوب رز
 • ماده خوکی که خوکچه‌های خود را می‌خورَد
 • شیرهای ساختگی
 • چرخش جادوی ورق‌ها
 • گورخانه‌ای برای بوریس داویدویچ
 • سگ‌ها و کتاب‌ها
 • زندگی‌نامه کوتاه آ.آ. دارملاتف
 

نقل قول‌هایی ازکتاب صوتی گورخانه ای برای بوریس دایویدویچ

« در فضای نیمه‌تاریک مایل به آبی سلول، جایی که حلقه‌های دود می‌چرخند، چهار تبهکار ورق‌باز مانند خان‌ها، از پهلو روی نیمکت‌های کلفت چوبی دراز کشیده بودند و میان دندان‌های یکی در میان و زرد خود تکه چوبی را می‌چرخاندند یا توتون ماخورکای پیچیده در برگ تنباکوی کلفت را می‌مکیدند. پیرامون آنها انبوهی از افراد بود که با شگفتی فقط به صورت قاتل‌های حرفه‌ای و شانه و سینه‌های خالکوبی شده آنها نگاه می‌کردند (زیرا اجازه نداشتند ورق‌ها را ببینند، ورق ها مال سلطان است، ورق اجازه ندارد دیده شود، به جز وقتی که انداخته شود، در غیر این صورت ممکن است برایت گران تمام بشود). »  

درباره نویسنده

دانیلو کیش نویسنده در سال 1935 در صربستان متولد شد. پدرش یهودی مجارستانی و مادرش اهل صربستانی بود. دوران کودکی و نوجوانی خود را در مجارستان و مونته‌نگرو گذراند. در رشته ادبیات عمومی و تئوری ادبیات در بلگراد تحصیل کرد. وی در دانشگاه‌های استراسبورگ و بوردو زبان صربی-کرواتی را تدریس می‌کرد. وی همچنین در طول زندگی خود، آثار ادبی ارزشمندی را از زبان‌های فرانسوی، مجاری و روسی به زبان صربی ترجمه کرده است.‌ کیش در سال 1990 در سن 55 سالگی بر اثر سرطان درگذشت.  

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

کتاب صوتی گورخانه ای برای بوریس دایویدویچ ، پرآوازه‌ترین کتاب دانیلو کیش است که به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شده است. برخی از نویسندگان مشهور در سطح جهانی، مانند میلان کوندرا و یوسیف برودسکی درباره‌ این کتاب صحبت کرده‌اند. این کتاب یکی از بزرگترین مجادلات در ادبیات معاصر صرب را رقم زد و باعث شد که کیش، کتاب مهم دیگری را به نام «درس کالبدشناسی» درباره‌ آن بنویسد.  

پیشنهاد کتاب

کتاب «اتاق زیر شیروانی» یکی دیگر از آثار دانیلو کیش است که رمانی در غالب شعر طنز است. در صورتی که علاقمند به خواندن کتاب‌های بیشتری از کیش هستید، خواندن این اثر را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.  

مشخصات کتاب صوتی گورخانه ای برای بوریس دایویدویچ

نام لاتین کتاب: A tomb for Boris Davidovich نویسنده: دانیلو کیش  Danilo kis مترجم: ابتهاج نوایی زبان اولیه کتاب: صربی ژانر: رمان تعداد صفحات: 188      

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها