نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow
نویسنده:

گزیده‌ای از قصه‌های ازوپ


NotesPages 80 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب ازوپ یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های داستانی دنیاست که به یونان باستان برمی‌گردد اما هیچگاه قدیمی نمی‌شود. ازوپ یک برده و یک قصه‌گو بود که داستان‌های جذاب خود را به صورت زبانی بازگو می‌کرد. این داستان‌ها طراحی شده‌اند تا تعلیماتی عمیق درباره‌ی اصول اخلاقی شرح دهند و حتی برای آموزش کودکان نیز به کار می‌رفتند.

معرفی کتاب

کتاب ازوپ با آموزه‌های ارزشمند خود می‌تواند یک مجموعه داستان عالی برای کودک شما باشد. هر داستان شخصیت‌هایی حیوانی دارد که با هم حرف می‌زنند و تضاد شخصیت‌هایشان داستان‌های کوتاه و آموزنده‌ای ایجاد می‌کند. منتقدان باور دارند که آثار ازوپ می‌توانند کودکان را سرگرم و خوشحال کنند، در عین حال درس‌هایی مفید برای بزرگسالان دارند. از داستان‌های آمده در کتاب می‌توان به گرگ آمد!، داستان خفاش، قورباغه و ورزا، شیر و موش، کوه نالان، کلاغ و قو، گنجینه در باغ، خروسگ دست‌آموز، غاز تخم طلا، سه آرزو، فیل‌ها و ماه و سگ توی آخور اشاره کرد.

گزیده‌هایی از این کتاب

«باغبان پیری که در بستر مرگ بود، دو پسر خود را به بالین خواند تا با آن‌ها صحبت کند. پسرها در اجابت درخواست پدر به بالین او آمدند. باغبان در بستر نشست و از پنجره به باغ میوه اشاره کرد و با صدای ضعیفی گفت: «باغ را می‌بینید؟» «بله، پدر. می‌بینیم.» «سال‌هاست که این باغ بهترین میوه‌ها را به بار می‌آورد: پرتقال‌های طلایی، زردآلوهای کهربایی و گیلاس‌هایی درشت‌تر و شفاف‌تر از یاقوت! » «حتما، پدر. همیشه باغ خوبی بوده!» باغبان پیر چندین بار سر جنباند. به دست‌هایش نگاه کرد – دست‌ها از یک عمر بیل زدن پینه بسته بود. بعد به دست پسرانش نگاهی انداخت و دید که ناخن‌ها را برق انداخته‌اند و انگشتانشان مثل انگشتانشان مثل انگشت‌های زنان سفید است. گفت: «شما دوتا که در عمرتان حتی یک روز هم کار نکرده‌اید! شک دارم که بعدها هم بکنید! اما من گنجی را در باغ برای شما پنهان کرده‌ام. هرگز صاحبش نمی‌شوید، مگر این‌که زمین باغ را بکنید. گنج بین دو تا از درخت‌هاست که نه چندان دور از تنه‌ی درخت‌هاست که نه چندان دور از تنه‌ی درخت‌ها و نه چندان نزدیک آن‌هاست. به ازای زحمت کندن زمین، گنج مال شماست – والسلام!» بعد مرخصشان کرد و خود به زودی مرد. بنابراین، باغ به پسرانش رسید و آن‌ها بدون تأخیر کندن باغ را شروع کردند تا گنجی را که پدر قول داده بود بیابند.»

درباره‌ی ازوپ

ازوپ یک قصه‌گوی یونانی بود که در سال‌های ۵۶۴ تا ۶۲۰ قبل از میلاد مسیح می‌زیست. زندگی او در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هیچ یک از نوشته‌هایش باقی نماده‌اند اما ریشه‌ی داستان‌های زیادی به او بر می‌گردد. سبک داستانی او شامل حیوانات و اجسام بی‌جانی می‌شود که سخن می‌‌گویند، مشکلات خود را حل می‌کنند و شخصیت‌های انسانی دارند. جزئیات پراکنده‌ای از زندگی ازوپ در آثار یونانی مانند ارسطو یافت می‌شود. او برده‌ای بود که توانست با هوش و خوش‌صحبتی خود به آزادی برسد. در ۲۵۰۰ سال گذشته آثار ازوپ بر کتاب‌ها، فیلم‌ها، نمایش‌ها و برنامه‌های تلویزیونی زیادی تأثیر گذاشته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

در صورتی که به این سبک از قصه‌ها علاقه‌مندید پیشنهاد می‌کنیم که کتاب کلیله و دمنه را نیز بخوانید. همچنین از مجموعه داستان‌های پریان می‌توان به قصه‌های پریان از شارل پرو اشاره کرد.

مشخصات کتاب ازوپ

نام لاتین: Aesop نویسنده: ازوپ مترجم: مهدی غبرائی ژانر: داستان کوتاه تعداد صفحات: ۸۰

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها