نویسنده:

کیمیاگر


NotesPages 135 صفحه
              

معرفی کتاب

خلاصه و معرفی کتاب

کتاب کیمیاگر، نامی آشنا برای اهالی هنر و علاقه‌مندان به کتاب و ادبیات داستانی در سراسر کره‌ی زمین است. این کتاب که نوشته‌ی پائولو کوئلیو، نویسنده‌ی برزیلی است، روایت‌گر داستانی پر فراز و نشیب است، از پسر جوانی که به برای رویای یافتن گنجی اطراف اهرام مصر، با شهر خود وداع می‌گوید و در مسیر آن می‌رود. او که نماینده‌ی خوی رویاپرداز و کمال‌طلب همه‌ی ماست در مسیر با افرادی آشنا می‌شد که از خلق و خوی متفاوتی بهره‌مندند. هر کدام از آن‌ها تأثیراتی روی او و آموزه‌های به او می‌دهند که زه نوبه‌ی خود، بی‌نظریند. پائولو کوئلیو سعی کرده تا این داستان بلند خود، یعنی کتاب کیمیاگر را از جملات قصار و به یاد ماندنی مملو سازد تا هر دم، خواننده مطلبی برای یادگیری داشته باشد، و البته که دست از خواندن هم نکشد.

بخش‌هایی از کتاب کیمیاگر، اثر پائولو کوئلیو

«پسر ابتدا هیجان‌زده و سپس ناراحت شد. او اصلاً احتیاجی به تعبیر پیرزن نداشت تا چنین چیزی را بفهمد! ولی بعد به یادش آمد مجبگر نیست پولی بپردازد. و گفت: «احتیاجی نبود که برای شنیدن چنین تعبیری به اینجا بیایم.» «یپرمرد حرفش را این طور ادامه داد که هفتهٔ پیش از آن، مجبور شده است برای یک معدنچی، در شمایل یک تکه سنگ ظاهر شود. آن معدنچی در جستجوی زمرد، دست از همه چیز شسته بود. و پس از پنج سال تمام کار در یک رودخانه، صدها هزار سنگ را در جستجوی زمرد زیر و رو کرده بود.»

درباره‌ی نویسنده

پائولو کوئلیو نویسنده‌ی معاصر برزیلی، و متولد 24 آگوست دهه‌ی چهل میلادیست. زندگی هنری او پیش از نویسندگی، تنها محدود به روزنامه‌نگاری، بازیگری و کارگردانی تئاتر بود. بعدتر فعالیت‌های نوشتاری خود را با ترانه‌سرایی آغاز کرد که منجر به دستگیری او، توسط دولت حاکم به جرم فعالیت‌های خرابکارانه شد. وی در 35 سالگی (1982) اولین کتاب خود را تحت عنوان آرشیو‌های جهنم منتشر کرد. بعد خاطرات یک مغ و بعد از آن کتاب کیمیاگر، که  بعد از انتشار کتاب بریدا، به ارزش واقعی آن پی برده شد. کوئلیو تا کنون نزدیک به 30 کتاب منتشر کرده‌است که در هرکتابخانه‌ای حداقل یکی از آن‌ها یافتنیست.

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

پس از این نوبت به جادویی بودن کتاب کیمیاگر می‌رسد. نویسنده، این کلمات را انگار که با چوب جادوی خود نوشته است. که اگر واژه‌ای، تنها واژه‌ای از آن بخوانید، و نه حتی سطری، مسحور آن می‌شوید و متأسفانه یا خوشبختانه مجبورید آن را تا انتها پیش ببرید. خود پائولو کوئلیو معتقد است که نوشته‌هایش رئال هستند. اما تقریبا به سورئال جادویی نزدیک است این کتاب کیمیاگر. خیال‌انگیز بودن هر اتفاق کوچک، سبب این می‌شود که شما بیشتر در خودتان، و داستان کتاب غرق شوید. و هر چه که پیش‌تر می‌روید همه‌چیز واقعی‌تر و باورپذیر‌تر به نظرتان می‌رسند. این کتاب کیمیاگر آمده تا به ما گوشزد و ثابت کند که، خواستن، حتما توانستن است. حتی اگر خواسته‌هایمان نتیجه‌ی خیال‌بافی‌های شبانه باشند. حتی غیر ممکن به نظر برسند، با کوشش ممتد و پافشاری، همین خواسته‌های خیالی، به داشته‌های واقعیمان بدل می‌گردند. قرار نیست ما کار دیگه‌ای بکنیم. قرار بر این است فقط بفهمیم که چه می‌خواهیم و محکم و استوار در مسیر آن قدم برداریم. این وظیفه‌ی همه‌ی ماست. «هرکسی باید رویای شخصی خودش را زندگی کند.»

خواندن کتاب کیمیاگر به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این رمان، می‌تواند تجربه‌ای تکرار نشدنی از مطالعه و تصویرسازی را رقم بزند. پس اگر خواندن کتاب‌های بلند آزارتان نمی‌دهد در خواندن این داستان، درنگ نکنید.

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها