نویسنده:

کله‌پوک‌ها


            

معرفی کتاب

پیش از هر چیز

کتاب کله پوکها نمایشنامه‌ای واحد است که از چندین نمایشنامه‌ی دیگر تشکیل شده، اما همگی بر داستان و شخصیت‌های اصلی آن اتحاد و اتفاق نظر دارند. انگار که برش‌های زمانی متفاوتی از یک هفته یا یک ماه را پشت سر هم داشته باشیم. یا شبیه پیتزاهایی که هر برششان از طعم‌ها و مدل‌های گوناگون پیتزاهاست، هیجان‌انگیز و جامع. رولد دال، نویسنده‌ای انگلیسی که به خوبی کودکان را می‌شناسد. می‌داند دغدغه‌های آن‌ها کدام است و چگونه سؤال‌ها می‌توانند برایشان مطرح شوند. او دقیق می‌داند که آرامش، هیجان، خنده‌ها و ناراحتی‌های بچه‌ها از چه جنسی هستند و چطور اتفاق می‌افتند. کتاب کله پوکها را رولد دال، برای همین کودکانی نوشته که بر خلقیاتشان واقف است. نمایشنامه‌ای مربوط به دو شخصیت خیالی پیر و بسیار، بسیار ژولیده، به نام آقا و خانم تویت که زن و شوهرند، و مدام در صلح و جنگ با یکدیگر هستند. سر پیری بازیگوش و به زعم خود، طناز و شوخ‌طبع شده‌اند.

بخش‌هایی از کتاب کله پوکها

«بنداز [روی تور که روی زمین پهن شده راه می‌رود. سر و صدا پرنده‌ها را می‌ترساند و آن‌ها پر می‌کشند و خارج می‌شوند و ممولی‌ها با خوشحالی کف می‌زنند. آقای تویت نگاه معناداری به آن‌ها می‌اندازد. آن‌ها آرام می‌شوند و سر جایشان می‌نشینند. خانم تویت مسخره می‌کند و می‌خندد] پیرزن عجوزه‌ی دست و پاچلفتی!» «راوی: حالا دیگر هیچ کاری از دستشان ساخته نیست، جز این که باز هم به یکدیگر کلک بزنند. آقای تویت: خیلی مچاله شدی، کوفته قل‌قلی من. خانم تویت: احساس می‌کنم چلونده شده‌ام. همه‌اش تقصیر توئه، فیل دریایی پیر. تو گفتی روی سرمون وایسیم! آقای تویت: فکر می‌کنم داری  «آب می‌ری». خانم تویت: نه! هیچم «آب نمی‌رم»!»

کتاب کله پوکها را در اسرع وقت تهیه کنید

کودکان با داستان‌ها ارتباط زیادی می‌گیرند. همیشه دوست دارند که آن‌ها را بخوانند (حتی برای برا هزارم) یا اینکه گوش بدهند (برای بار ده هزارم). علاوه بر این، چیزی که کودکان عاشقانه آن‌ها را دنبال می‌کنند، چه در آن‌ها نقشی ایفا کنند و چه تنها تماشاگر باشند، بازی‌ها هستند. حال، در این کتاب کله پوکها، دو موردی که برای کودکان جذاب‌ترینند، در یک جا جمع شده‌اند، در یک کتاب، آن‌ها می‌توانند با خواندن، گوش دادن، یا اجرا کردن این نمایشنامه‌های کوتاه و ساده زمان بسیاری را سرگرم باشند، لذت ببرند و آموزش ببینند. بنا بر این دریغ کردن این کتاب از بچه‌ها می‌تواند خیانتی در حق آن‌ها باشد. در حق آن‌هایی که نمی‌توانند چیزی تهیه کنند، یا اصلا نمی‌دانند همچین چیزی هم وجود دارد. کتاب کله پوکها با زبانی ساده و دلنشین، و با شخصیت‌هایی جالب و جذاب، سعی در یاد دادن آداب و عاداتی نیکو، مثل رعایت نظافت شخصی، شوخ‌طبعی، دوست‌داشتن و دیگر خصلت‌های نیک آدمی دارد. رولد دال با پیش‌زمینه‌ای که از کودکان و نحوه‌ی کارکرد فکر و ذکر و کنش‌هایشان دارد به خوبی از عهده نوشتن همچطن کتابی بر آمده و توانسته است که این بار مهم و بزرگ را به خوبی به مقصد برساند، بدون ذره‌ای کجی گکو کمی و کاستی. مشخصات نام کتاب: کله پوکها نویسنده: رولد دال مترجم: علی هداوند زبان اصلی: انگلیسی ژانر: نمایشنامه کودک و نوجوان تعداد صفحات: 97

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها