پنگوین‌ها پرواز نمی‌کنند: + ۳۹ قانون نانوشته‌ی دیگر


NotesPages 288 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب صوتی پنگوئن ها پرواز نمی کنند، 40 قانونی را که هیچ‌جایی از دنیا وضع نشده‌اند، برای شنونده شرح می‌دهد و به ما یاد می‌دهد که چطور می‌توانیم متفاوت باشیم اما به موفقیت هم برسیم. آیا وقتش نرسیده که رویاهای بزرگ‌تری داشته باشید؟ آیا از اینکه طبق عادات و قوانین رفتار می‌کنید خسته نشده‌اید؟ تبعیت از قوانین، روشی عالی برای سر جای خود بودن و دوری از مؤاخذه و تمسخر یا تحقیر شدن است. اما راهی موثر برای زیستن یک زندگی حیرت‌انگیزو رویایی نیست. برای اینکه بیشتر با این قوانین نانوشته آشنا شوید توجه شما را به خواندن مطالب زیر جلب می‌کنم.

موضوع کتاب در مورد چیست؟

کتاب صوتی پنگوئن ها پرواز نمی کنند، به این موضوع تاکید دارد که نیاز نیست حتما از قوانین پیروی کرد. جیسون کُتِکی، نویسنده این کتاب، معتقد است افرادی که در زندگی اصرار دارند طبق قانون و عادت‌های همیشه عمل کنند دچار سختی‌های فراوانی خواهند شد و به‌مرور، زندگی‌شان کسل‌کننده و بی‌هیجان می‌شود. جیسون 40 قانون نانوشته را برای شنونده مطرح می‌کند. او بیان می‌کند که مثلا چه اشکالی دارد آدم‌ها مطابق سن‌شان رفتار نکنند. یا قبل از صرف غذا، دسرشان را بخورند. یا اینکه چه ایرادی دارد اگر جفت جوراب‌ها یک‌جور نباشد. نویسنده‌ی کتاب پنگوئن ها پرواز نمی کنند، به‌شدت طرفدار این است که قوانین را بشکند و از دل آنها قانون‌های تازه‌ای بسازد.

بخش‌هایی از کتاب

«از میان همه‌ی قوانینی که وجود ندارند، شاید متداول‌ترین آنها این مفهوم باشد که از شما انتظار می‌رود مطابق سن‌تان رفتار کنید. حدس می‌زنم این کنایه را زنی باب کرده که مچ شوهرش را وقتی موقع تماشای مسابقه‌ی فوتبال می‌خواسته کفش‌اش را به طرف تلویزیون پرت کند، گرفته است. شاید هم دبیری خسته از اینکه شاگردانش در کلاس ترقه در کنند، آن را از خود درآورده باشد. این هم مانند هر قانون دیگری، معمولا هسته‌ای از عقل سلیم را در خود دارد. در این صورت قانون این است: «دیگر مثل احمق‌ها رفتار نکن، بیشعور!» اشکال این قانون این است که به‌محض اینکه می‌خواهید از منطق پیروی کنید، درهم می‌شکنند. طبق آن گفتار که می‌گوید: «من نمی‌دانم چطور مطابق سنم رفتار کنم. زیرا قبلا هرگز در این سن نبوده‌ام.» علاوه براین، باید کتابچه‌ی راهنمایی پیدا کنم که به‌تفصیل شرح دهد هر فرد با رسیدن به یک سن خاص چطور باید رفتار کند. مثلا وقتی یک شخص سی‌ و‌ هفت‌ساله، سی و هشت‌سالش می‌شود، دقیقا چه رفتارهایی را باید کنار بگذارد؟ یا وقتی من شصت و پنج‌سالم می‌شود، آیا باید ناگهان دستگاه تنظیم حرارتم را تا صد درجه بالا ببرم، شامم را ساعت چهار بعدازظهر بخورم و شروع به ایراد گرفتن از طرز شلوار پوشیدن بچه‌ها کنم؟»

چرا کتاب پنگوئن ها پرواز می کنند جذاب و شنیدنی است؟

کتاب صوتی پنگوئن ها پرواز نمی کنند، به‌عنوان یک عامل شتاب‌دهنده عمل می‌کند و بعضی از قوانین در زندگی شما را می‌شکند. شنیدن این کتاب صوتی به ‌شما کمک می‌کند زندگی شادتر و هیجان‌انگیزتری برای خود بسازید. اگر بخواهیم دائماً از قوانین پیروی کنیم زندگی کسل‌باری خواهیم داشت و باید از خوشی‌هایمان دست بکشیم. بعد از شنیدن و خواندن این کتاب، انگیزه و شجاعت لازم را برای متفاوت عمل‌کردن، پیدا و قانون شکستن را شروع خواهید کرد.

مشخصات کتاب پنگوئن ها پرواز نمی کنند

نام لاتین کتاب: Penguins Can not Fly نویسنده: جیسون کُتِکی مترجم: زهره زاهدی ژانر: روانشناسی تربیتی

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها