نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

پرواز بر فراز آشیانه‌ی فاخته


            

معرفی کتاب

کتاب پرواز بر فراز آشیانه فاخته نوشته‌ی کِن کِیزی بیشتر با نسخه‌ی سینمایی‌اش شناخته شده است؛ چراکه نسخه‌ی سینمایی این رمان با بازی خیره کننده‌ی جک نیکلسون شهرتی فراگیر دارد. هرچند باید اشاره کرد در فیلم، که در ایران با نام دیوانه‌ای از قفس پرید هم شناخته می‌شود، به ویژگی‌های بنیادین این اثراز جمله شیوه‌ی روایت اشاره‌ای نشده، که شاید بتوان آن را بی‌انصافی در حق این رمان ارزشمند دانست. راوی در جاهای مختلف به مسئله‌ی خرید روستاهای سرخ‌پوستان به‌ دست دولت آمریکا و آواره سازی آن‌ها در شهرها به نفع نظام سرمایه‌داری اشاره می‌کند و هم‌چنین اشاراتی مالیخولیایی دارد به وجود دستگاه‌ها و ماشین آلات نطارتی و کنترلی. در آخر تمایزهای بنیادین بیان شده، تا حدود زیادی از رمان مستقل است و گویی خواننده‌ی رمان که از قضا ممکن است فیلم را نیز دیده باشد با اثری متفاوت رو به رو می‌شود.

موضوع کتاب پرواز بر فراز آشیانه فاخته

کتاب پرواز بر فراز آشیانه فاخته از لحاظ محتوا بر پایه‌ی ضدیت با نظام سرمایه‌داری، زندگی ماشینی و ساختار نظام‌مند غیر انسانی بنا شده است. داستان این کتاب روایت یک آسایشگاه روانی است که پرستاری خشک و منضبط آن اداره واقعی امور آنجا را برعهده دارد و با تحقیر پرسنل و بیماران همه چیز را پیش می‌برد. در حالی که مدیر رسمی یک دکتر روانشناس است و هیچ مقاومت یا اعتراضی به شرایط نشان نمی‌دهد. قهرمان اول داستان از کهنه سربازهای جنگ کره است که به جرم تجاوز به دختری زیر سن قانونی محکوم به زندان شده است. این داستان از زبان یکی از بیماران روانی روایت شده که وظیفه نظافت راهروها و سالن‌های بخش را به عهده دارد. او خودش را به کر و لالی زده و به این دلیل از رازهای کارکنان به‌راحتی با خبر می‌شود و این داستان مهیج ادامه دارد.

بخش‌هایی خواندنی از کتاب پرواز بر فراز آشیانه فاخته

«آن‌ها می‌خندند و بعد می‌شنوم که پشت سرم پچ‌پچ می‌کنند؛ با سرهایی که به هم نزدیک شده است. پچ‌پچ یک تشکیلات سیاه، پچ پچ مرگ و نفرت و دیگر رازهای بیمارستان. وقتی از کنارشان می‌گذرم، به خودشان زحمت نمی‌دهند تا در موقع افشای رازهای بیمارستان صدایشان را پایین آورند، چون آن ها فکر می‌کنند من کرولال هستم. همه همین فکر را می‌کنند. آنقدر مردِ رندی هستم که بتوانم اکثرشان را گول بزنم. ولی درست همان موقعی که پرستار می‌خواهد آن بازوهای خم شده‌اش را دور آن پسرهای سیاه بگیرد و آن‌ها هم با دسته‌های جارو به او حمله کنند، همه‌ی بیماران از خوابگاه بیرون می‌آیند تا ببینند این هیاهو برای چیست و حالا پرستار مجبور است که به قیافه‌ی قبلی اش برگردد تا کسی او را با این شمایل ترسناک واقعی‌اش نبیند. وقتی پرستار رفت تا به ساختمان اصلی زنگ بزند و گزارش استعفای تورکل را بدهد، تورکل و سندی از موقعیت استفاده کردند، قفل پنجره را باز کردند، برای خداحافظی دست تکان دادند، بیرون پریدند و روی علف‌های آفتاب خورده‌ی خیس سکندری خوردند.

مشخصات کتاب پرواز بر فراز آشیانه فاخته

عنوان اصلی کتاب: One Flew Over the Cuckoo's nest نویسنده: کِن کِیزی Ken Kesey ژانر: داستان و رمان خارجی تعداد صفحات کتاب: ۳۷۲ صفحه

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها