معرفی کتاب

کتاب پدری از کارل اوه کناوسگارد، از مجموعه‌ی تکه‌های نیک می‌باشد که گزیده‌ای از کتاب مرد عاشق از مجموعه‌ی کشمکش‌های من را ارائه می‌کند. کارل سبکی منحصر به فرد دارد که اغلب به صداقت و رک بودن شهرت دارد؛ صداقتی که گاهی نیز مورد انتقاد دیگران قرار می‌گیرد. در این کتاب، او به بیان داستان خودش می‌پردازد که حول محور مهاجرتش به سوئد و پدر شدن اوست.

داستان این کتاب در مورد چیست؟

داستان کتاب پدری به تلاش برای پدری خوب بودن می‌پردازد. این کار شامل فداکاری‌های بسیاری می‌شود و همچنین توجهات لازم به مهمانی تولد بچه‌ها، تعطیلات خانوادگی ناموفق، اجرای تحقیرآمیز آهنگ‌های کلاسیک توسط بچه‌ها. این‌ها سختی‌ها و موانعی هستند که در توصیف صادقانه‌ی کارل از زندگی خانوادگی یافت می‌شوند. تقابل لحظات پر از عشق و محبت نسبت به بچه‌هایش با درگیری‌های کسل‌کننده‌ و طولانی او با زندگی خانوادگی، تجربه‌ی شخصی این پدر را، که تشابه بسیاری به دیگر‌ پدرها دارد در قالب کلمات به ما نشان می‌دهد. او به بیان سختی‌های می‌پردازد که پدر بودن برای او به همراه داشته است. حواس‌پرتی از نویسندگی، کتاب‌خواندن و روابط اجتماعی از این سختی‌ها بود که کارل را به چالش می‌کشید. اما از طرفی دیگر نگرانی‌های او را به عنوان یک پدر می‌بینید، هنگامی که به دنبال فراهم کردن بهترین زندگی ممکن برای فرزندانش است.

نقل قول‌هایی از این کتاب

«ایستاده بود و از منظره تعریف می‌کرد، بدون این‌که به این فکر کند که وانیا فقط چهار سال دارد و نمی‌تواند از پس خطر بربیاید، و من مجبور شدم با هایدی که بغلم بود سریع بالا بروم و مسئولیت را به عهده بگیرم. وقتی نیم ساعت بعد در یک کافه نشستیم - با پاهای خشک بعد از آن دویدن سریع - و من از او خواستم که یک تکه نان را که کنارش گذاشتم به جان بدهد و مراقب هایدی و وانیا بودم تا چیزی بخورند، او سرش را به نشانه‌ی تأیید تکان داد و گفت این کار را می‌کند، اما روزنامه‌ای را که می‌خواند زمین نگذاشت و حتی نگاهی به من نکرد و متوجه نشد که جان که نیم متری با او فاصله داشت دارد بی‌صبرتر می‌شود و بالاخره جیغ کشید تا این‌که صورتش از سرخوردگی قرمز شد، چون نانی که خواسته بود درست جلویش بود، اما دستش به آن نمی‌رسید.»

درباره‌ی نویسنده

کارل اوه کناوسگارد در سال ۱۹۶۸ در نروژ به دنیا آمد. کتاب‌های او جایزه‌های نروژی زیادی برنده شده‌اند. برای مثال جلد اول مجموعه‌ی کشمکش‌های من موفق به دریافت سه جایزه‌ی معتبر شد و مقام کتاب سال نیویورکر را کسب کرد؛ کتاب دوم نیز کتاب سال وال استریت ژورنال در سال ۲۰۱۳ بود. این مجموعه تا به حال به بیش از ۱۵ زبان ترجمه شده است.

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

کتاب پدری به شیوه‌ی منحصر به فرد خود نشان می‌دهد که پدر بودن چه مسئولیت سنگین و در عین حال ارزشمندی خواهد بود. اگر می‌خواهید دیدی واضح و رک به پدر بودن داشته باشید و تمام دغدغه‌ها، نگرانی‌ها، لحظات شیرین و رخدادهای با معنای این امر را از دید یک پدر تجربه کنید خواندن این کتاب را از دست ندهید.

مشخصات کتاب پدری

نام لاتین: Fatherhood نویسنده: کارل اوه کناوسگارد  (Karl Ove Knausgaard) مترجم: صبا رستگار ژانر: داستان کوتاه تعداد صفحات: ۱۳۲

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها