معرفی کتاب

کتاب صوتی پایان شاد مجموعه‌ داستان‌هایی از نویسندگان معروف و معاصر روسیه است که شش داستان را روایت می‌کند. این شش داستان از پایان شاد هر کدام به نحوی، تصویری از روسیه (شوروی سابق) در زمان فروپاشی‌اش و قبل و بعد آن را نشان می‌دهند. و فضای اجتماعی حاکم بر جامعه را با ظرافت و به گونه‌ای نامحسوس برای شنونده یا خواننده توصیف می‌کند.

موضوع کتاب پایان شاد در مورد چیست؟

کتاب پایان شاد تصویر سه دوره از روسیه را برای مخاطب به نمایش می‌گذارد:‌ روسیه پیش از فروپاشی؛ روسیه در آستانه‌ فروپاشی و سال‌های بعد از فروپاشی روسیه. این فضاها و سال‌های روسیه به خوبی در قالب داستان‌هایی با شخصیت‌های جذاب و دغدغه‌های روزمره‌شان به نمایش گذاشته شده است؛ در واقع این داستان‌ها شما را به سفر زمان و مکان می‌برد و دقیقا فضای آن سال‌های روسیه را در ذهن‌تان بازسازی می‌کند.

بخش‌هایی از کتاب

«آپارتمان پر از آدم بود. نمی‌دانم چرا فکر می‌کردم آدم‌های کمتری باید بیایند. راستش حتی فکر می‌کردم کسی نیست که مرا به خاک بسپارد. من عادت کرده بودم همه‌ی کارها را خودم و به تنهایی انجام دهم؛ عادت کرده بودم روی هیچ‌کسی حساب نکنم؛ و اگر می‌توانستم خودم، خودم را دفن کنم، حتماً همین کار را می‌کردم. اما، در کمال تعجب، همه‌چیز بدون من انجام شد: هم گورم را در قبرستان کندند و هم مدارک را تنظیم کردند. زنی که کارمند ثبت بود، گواهی فوت را به شوهرم داد و درعوض شناسنامه‌ی مرا از او خواست. شوهرم شناسنامه را به او داد. زن نگاه بی‌تفاوتی به شناسنامه انداخت، بعد آن را دو تکه کرد و در سبد مخصوص کاغذ باطله پرتاب کرد. شوهرم وقتی دید شناسنامه‌ی مرا پاره می‌کنند، فهمید که من واقعاً از زندگی مرخص شده‌ام و دیگر نمی‌توان هیچ‌چیز را تغییر داد. حالا او آزاد بود، اما هنوز معلوم نبود با این آزادی چه می‌تواند بکند و آیا اصلاً این آزادی را می‌خواهد یا نه؟ هرچه باشد، فایده‌های من خیلی بیشتر از دردسرهایم بودند. وقتی او از اداره‌ی ثبت به خانه برگشت، قیافه‌اش مثل مجسمه بود، انگار که او هم یک دل سیر داروی خواب‌آور خورده باشد. هنگام تعطیلی ناهار ادارات بود که دوستانم آلیا و زلیا از راه رسیدند. هر دو آن‌ها زیبا بودند، اما زیبایی آلیا را فقط من می‌دیدم و زیبایی زلیا را همه بدون استثنا.»

در مورد نویسندگان کتاب

نویسندگان پایان شاد، «آندری گلاسیموف»، «یوگنی گریشکاوتس» و «ویکتوریا توکاروا»، پرطرفدارترین نویسندگان ادبیات کلاسیک روسیه‌ی معاصر هستند و داستان‌هایشان به خوبی فضای اجتماعی حاکم بر آن زمان را توصیف می‌کند.

چرا کتاب صوتی پایان شاد جذاب و شنیدنی است؟

کتاب صوتی پایان شاد، واقعیت آن چه را که در زمان‌های فروپاشی و بحران‌زده و بعد از آن بر روسیه و مردمش گذشته برای شما شرح می‌دهد. علاوه بر اینکه با آن سال‌های بحرانی و تاریخی در روسیه آشنا می‌شوید، از داستان‌هایی جذاب، با نثری روان و خواندنی هم لذت خواهید برد.

مشخصات کتاب

نام لاتین کتاب: Haapy Ending نویسندگان: ویکتوریا توکاروا، آندری گلاسیموف و یوگنی گریشکاوتس مترجم و گردآورنده: زهرا محمدی زبان اولیه: روسی ژانر:داستان روسی

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها