نویسنده:

هوش چندگانه گاردنر


            

معرفی کتاب

کتاب قدرت هوش چندگانه گاردنر بخش‌هایی از نوشته‌های هوارد گاردنر، گردآوری شده توسط حمیدرضا بلوچ، را ارائه می‌کند. در این کتاب با نظریه‌ی هوش چندگانه آشنا می‌شوید که مدت کوتاهی پس از نگارش، به نظریه‌ای ارزشمند تبدیل شد. هوش چندگانه الگویی کلاسیک برای آشنایی با جوانب مختلف هوش افراد، روش‌های یادگیری آن‌ها و رفتار‌های مختلفشان است. در ابتدا این نظریه فقط شامل هفت هوش می‌شد اما حالا جوانب جدید به آن افزوده شده است. این کتاب بر روی هشت هوش مهمی که گاردنر به آن‌ها پرداخته بود تمرکز می‌کند.

معرفی کتاب

کتاب قدرت هوش چندگانه گارنر به شما نشان می‌دهد که بیشتر هوش‌هایی که در طول زندگی خواهید داشت اکتسابی هستند. در گذشته باور بر این بود که تنها یک نوع هوش وجود دارد و همه‌ی توانایی‌های افراد مربوط به آن است. در این کتاب می‌خوانید که رشد توانایی‌ها و زمینه‌های استعداد شما هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود و شما می‌توانید بر روی هشت نوع هوش مختلف کار کنید تا بهترین استفاده از ذهن خود را برده باشید. بر اساس تحقیقات به کار رفته در این کتاب، همه با هشت هوش متولد می‌شوند اما نیاز است آن‌ها را در خود تقویت کنند. از انواع مختلف هوش می‌توان به هوش کلامی/زبانی، هوش ریاضی/ منطقی، هوش بدنی/ جنبشی، هوش موسیقایی، هوش بصری/ فضایی، هوش بین‌فردی، هوش درون‌فردی و هوش طبیعت‌گرا اشاره کرد. در صورتی که توانایی‌ها و انواع هوش در کودکی شناخته شود و تقویت آن‌ها از سنین پایین شروع شود، می‌تواند به یک زندگی موفق و کامل منجر شود. در این کتاب می‌بینید که هر بخش از مغز چگونه به عملکردهای ما کمک می‌کند. حتی اگر فردی به یک فعالیت علاقه داشته باشد اما در آن استعدادی نداشته باشد، با دانستن اطلاعات لازم می‌تواند به سطح بالایی از مهارت برسد. باید به خاطر داشته باشید که یادگیری بسیار پیچیده و انعطاف‌پذیر است و با شناخت درست این فرایند می‌توان آن را به بهترین نوع مورد استفاده قرار داد.

گزیده‌هایی از این کتاب

«آیا شما قبل از آن که راه رفتن را یاد بگیرید شروع به پایکوبی کردید؟ آیا می‌توانید به محض آن‌که یک آهنگی را شنیدید آن را با پیانو بنوازید؟ کسانی که از هوش موسیقایی برخوردارند دارای گوش خوبی هستند. چه تعداد از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند؟ اگر بیش از چهار مورد باشد می‌توان گفت از هوش موسیقایی خوبی برخوردار هستید. به هر حال اگر هم در این زمینه ضعیف هستید اشکالی ندارد حتما در هوش‌های دیگر قوی هستید.»  

درباره‌ی هوارد گاردنر

هوارد گاردنر در ۱۹۴۳ از یک پدر و مادر مهاجر یهودی آلمانی، در ایالت اسکرانتون، پنسیلوانیای آمریکا به در دنیا آمد و در ۱۹۶۱ وارد دانشگاه هاوارد شد. ابتدا در رشته‌ی تاریخ به تحصیل پرداخت ولی بعد به رشته‌ی روابط اجتماعی (که در آن زمان شامل روانشناسی، جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی بود) تغییر جهت داد و با نخستین معلم خود اریک اریکسون ملاقات کرد. بعدها همچنین تحت تأثیر روان‌شناسان بزرگ، ژان پیاژه، جروم برونر و فیلسوف نام اشنا نلسوم گودمن قرار گرفت و با همکاری گودمن پروژه‌ی صفر را در ۱۹۶۷ راه‌اندازی کرد که هدفش بررسی و مطالعه‌ی استعدادهای بالقوه‌ی آدمی در زمینه‌ی خلاقیت و هنر بود و سکویی برای ارائه‌ی نظریه‌ی هوش‌های چندگانه شد که بعدها در ۱۹۸۳ در کتاب چارچوب‌های ذهن مطرح شد.

به خواندن ادامه دهید

درصورتی که به یادگیری درمورد قدرت مغز علاقه‌مند هستید می‌توانید کتاب‌های قدرت هوش هیجانی از حمیدرضا بلوچ و قدرت هوش کلامی از تونی بوزان را نیز مطالعه کنید.

مشخصات کتاب قدرت هوش چندگانه گاردنر:

نام لاتین: Howard Gardner multiple intelligences مترجم و گردآورنده: حمیدرضا بلوچ ژانر: روانشناسی تعداد صفحات: ۱۴۸

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها