نویسنده:

نابرده رنج ... کوشش و مسئولیت‌پذیری


NotesPages 56 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب نابرده رنج از جلال ملکی به بررسی نقش کوشش در رشد و حفظ سلامت روح و روان می‌پردازد. عده‌ای به طور فطری و عده‌ای در اثر تجربه می‌دانند که برای به دست آوردن هر چیز باید کوشش کرد. هر کس هم برای چیزهایی که برایش با اهمیت‌تر است، به طور طبیعی کوشش بیشتری می‌کند. در این گونه تلاش‌های طبیعی، علاقه‌ی فرد به موضوع، نسبت مستقیم با کوشش و پشتکارش دارد. کتاب نابرده رنج در مورد اهمیت کوشش و نحوه‌ی بهبود آن است.

موضوع این کتاب در مورد چیست؟

حاصل کوشش برای افراد مختلف یکسان نیست. هستند کسانی که با کوشش کم‌تر به نتایج دلخواه می‌رسند و عده‌ای با تلاش فراوان، به نیمی از خواسته‌هاشان هم نمی‌رسند. این ناکامی چه تاثیری بر آن‌ها می‌گذارد؟ این عدم موفقیت که می‌تواند سبب واخوردگی افراد می‌شود، آیا واقعا ناکامی است؟ چه طور می‌توان از تاثیرات منفی آن کاست؟ برای این کار لازم است به فلسفه‌ی «تلاش» توجه کرد. تلاش به خودی خود، چه به نتیجه مورد نظر برسد چه نرسد، توان فرد را برای تلاش‌های بعدی تقویت می‌کند. تقویت اراده، که نتیجه‌ی غیرمستقیم کوشش و تلاش است، دستمایه‌ای است که خواص آن بر هیچ کس پوشیده نیست. اراده، پیش‌نیاز مسئولیت‌پذیری و انجام وظیفه است و این دو، خود دریچه‌‌ای به سوی موفقیت آینده‌ی فرد هستند. کوشش، اگر به نتیجه‌ی مورد نظر هم نرسد، باز بی‌نتیجه نیست. یکی از اثرات جانبی آن این است که دید فرد را نسبت به نعمات فراوانی که دارد باز می‌کند. مهم‌ترین نتیجه‌ی تلاش و کوشش این است که توان و بنیه‌ی فرد را برای تلاش‌های بعدی تقویت می‌کند. شاید از این عبارت به سادگی بگذرید، اما کسانی که بارها تلاش کرده‌اند، اثرات آن را دیده‌اند و به نتیجه رسیده‌اند، جان کلام را بهتر درک می‌کنند. کتاب نابرده رنج بعد از اینکه به اهمیت کوشش در زندگی پرداخت و راضیمان کرد که باید برای به دست آوردن گنج در زندگی باید تلاش کنیم، با ارائه راهکارهایی به ما یاد می‌دهد که چگونه این موضوع را در خود تقویت کنیم.

نقل قول‌هایی از این کتاب

«تا این جا، بحث بر سر اهمیت کوشش و تلاش بود. واقعیت این است که همه‌ی ما در مواردی تنبلی می‌کنیم و به قدر کافی کوشش نمی‌کنیم. کم‌کاری، در مواردی که شخص نه وظیفه‌ای در قبال یک موضوع مشخص دارد و نه به دنبال نتایج آن است، موجه است. اما مهم شانه خالی نکردن از وظایف و مسئولیت‌هاست. وظایفی مثل امور خانه و خانواده، تحصیل، کار و به طور کلی آنچه که به ما مربوط می‌شود (جسم و روح).» «تعادل در قوه‌ی وهمیه، باعث هوشیاری، زیرکی و تدبیر است. این قوه به همراه عقل، باعث می‌شود شخص در مواردی که میل به انجام کاری ندارد، برای خود انگیزه ایجاد کند. پس کوشش، به آن هم نیاز دارد. در نتیجه، ظاهرا «کوشش» از برهم‌کنش هر چهار قوه به وجود می‌آید. مثلا کسانی که با داشتن استعداد کافی به درس خواندن رغبتی ندارند و آن را کار شاقی می‌دانند، می‌توانند با کمک عقل و قوه‌ی وهمیه، آینده‌نگری و تدبیر کنند و انگیزه‌ی لازم را در خود ایجاد کنند.»

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

داشتن کوشش و پشتکار یکی از ضروری‌ترین قدم‌های موفقیت است. می‌توان گفت بدون کوشش نمی‌توان هیچ افتخار ارزشمندی کسب کرد و این موضوع کاملا از موفقیت‌هایی که در زندگی بر حسب شانس و خوش‌بختی به دست می‌آورید مستقل است.اگر می‌خواهید درباره‌ی اثر کوشش بر روح و روان ، علائم ضعف در کوشش، توقع بی‌جا داشتن، لاابالی بودن و افزایش آگاهی سطحی مطالبی یاد بگیرید، کتاب کتاب نابرده رنج را از دست ندهید.

پیشنهاد کتاب

اگر به دنبال کتاب های خودیاری بیشتری هستید که به بهبود زندگی و موفقیت‌های شما کمک کنند، می‌توانید کتاب چگونه افراد موفق رشد می‌کنند از جان سی مکسول و ۲۳ راه برای غلبه به تنبلی را نیز امتحان کنید.

مشخصات کتاب نابرده رنج

نویسنده: جلال ملکی ژانر: روانشناسی و خودیاری تعداد صفحات: ۵۶

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها