نویسنده:

مواد معدنی جادوئی


NotesPages 62 صفحه
              

معرفی کتاب

چرا مواد معدنی؟ و چرا جادویی؟ دو سؤال که باید پاسخ داده شود. کتاب صوتی مواد معدنی جادویی خشایار فخریان، کتابی است که به این دو سوال به خوبی پاسخ می‌دهد. بدن انسان همانند دیگر مواد مغذی، برای سلامت و بهبودی، به مواد و املاح معدنی نیازمند است. گروهی از عناصر که برای بدن ضروری به حساب می‌آیند و در صورت عدم وجود آن‌ها متابولیسم و چرخه‌ی سلامت بدن در معرض خطراتی مثل بیماری، تضعیف و درنهایت نابودی قرار می‌گیرد. عناصری حیاتی‌ مثل آهن، کلسیم، فسفر و... که از راه تغذیه تأمین می‌گردند. سلامت جسمانی همه‌ی ما در اولویت است، و اولین راه تأمین و تقویت این سلامت، تغذیه‌ی مناسب است. با فهمیدن و رعایت نکاتی هرچند جزئی اما اساسی می‌توان از بسیاری از بیماری‌ها و حتی آسیب‌های اجتماعی مثل کم‌هوشی و عدم یادگیری پیشگیری کرد. و برعکس با سهل‌انگاری و کم‌توجی به آن می‌توان ضرر‌های جبران ناپذیری در کوتاه‌ یا بلندمدت به خود وارد کرد؛ به‌طوری که هیچ‌وقت ندانیم چرا چنین عارضه‌هایی پیش آمده است.

در مواد معدنی جادویی چه خبر است

در کتاب مواد معدنی جادویی در گام اول با چیستی مواد معدنی و چرایی اهمیت والایشان رو به رو می‌شویم؛ اینکه چند درصد بدن را تشکیل می‌دهند و دقیقا چه وظایفی را در چرخه‌ی زیستی بدن بر عهده دارند، بنابر‌این چرا حضورشون الزامیست و با بروز هر یک حالت‌های عدم وجود، کمبود، یا ازدیادشان چه عوارضی و اختلالاتی به وجود می‌آید. مثلا فقر آهن چیست، چه عوارض و پیامد‌هایی دارد، و چگونه می‌توان این فقر یا کمبود را جبران کرد. بعدتر با گریزی بر نحوه‌ی عملکرد ارگان‌های داخلی متوجه چگونگی کارکرد هریک از ماده‌ها در بخش مورد نظر می‌شویم. مثلا بیشتر آهن در کجا قرار دارد و در کجا ذخیره می‌شود. یا اینکه مقدار ذخیره‌ی آن در زنان و مردان بزرگسال چگونه ‌است. با ادامه‌ی مطالعه‌ی میکروکتاب مواد معدنی جادویی درمی‌یابیم که مقدار مورد نیاز هر یک از مواد و املاح معدنی در روز، و در نهایت چه قدر است. کدام‌ها خنثی‌گر یکدیگرند. مصرف کدام مواد غذایی‌ مناسب و کدام مضر است؛ چه باورهایی درست و چه باورهایی به غلط ارائه و ثبت شده‌اند.

بخش‌هایی از کتاب مواد معدنی جادویی

برخلاف تصور عمومی، نه تنها میزان آهن موجود در اسفناج کم است، بلکه «اکسالات» موجود در اسفناج، جذب آهن در بدن را مختل می‌کند. در کتاب nutrition for medical students برای نخستین بار میزان آهن در اسفناج ده برابر گزارش شد که ده سال بعد تصحیح گردید ولی هنوز هم برخی کتب، آن اشتباه را در اثر عدم توجه تکرار می‌کنند. البته فقط اسفناج نیست که حاوی مقادیری آهن است که غیر قابل جذب می‌باشد، اغلب سبزیجات حاوی مقادیر مشابهی آهن هستند که جذب آن‌ها در روده خوب صورت نمی‌گیرد و نباید سبزیجات را به عنوان یک منبع اصلی تأمین آهن مورد نیاز بدن در نظر گرفت. از آن‌ جایی که استئوپروز یا پوکی استخوان قطعی و تثبیت شده برگشت نمی‌کند، مهمترین روش مقابله، پیشگیری از وقوع آن یا لااقل جلوگیری از پیشرفت آن است، 90 درصد افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند، زمانی از بیماری خود آگاهی پیدا می‌کنند که دچار شکستگی استخوان می‌شوند.»

مشخصات کتاب صوتی مواد معدنی جادویی

نویسنده: خشایار فخریان زبان اولیه: فارسی ژانر: پزشکی تعداد صفحات: 62

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها