نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow

مقدمات روانشناسی فروم


              

معرفی کتاب

کتاب مقدمات روانشناسی فروم، راهکارهایی را برای تغییر رفتار و منش انسان ارائه می‌دهد.

هدف از خواندن این کتاب:

 • کشف راز شادکامی واقعی
 • دست کشیدن از مصرف‌گرایی ناشی از چشم ‌و هم‌چشمی
 • داشتن زندگی‌ای همراه با روشن‌بینی و رضایت

معرفی کتاب

کتاب مقدمات روانشناسی فروم ابتدا درباره‌ی هنر زیستن سخن می‌گوید. سپس، اقتصاد بازار را مورد بررسی قرار داده است و تاثیرات آن بر مردم را شرح می‌دهد. همچنین در کتاب مقدمات روانشناسی فروم، نظریه‌هایی درباره‌ی خرد و هوش، شکاف بین عاطفه و هوش نیز ارائه شده است و حتی عشق را به عنوان یک کالا درنظر گرفته است. فروم، جامعه‌ی پدر سالاری را نیز ارزیابی و تاثیر آن بر داشتن و بودن را مطرح کرده است.

در آخر، گام‌هایی به سوی بودن را مطرح کرده و راهکارهایی برای تغییر منش و روال زندگی ارائه می‌دهد.

گزیده‌ای از کتاب

«ما اغلبِ بدی‌های درون خویش را سرکوب نمی‌کنیم، بلکه از دیدن واقعیتی که همه به‌راستی می‌دانیم، امتناع می‌ورزیم. شواهدی برای این موضوع وجود دارد. اگر فردی رودرروی دیگری حقیقت را به او بگوید، شنونده انکار آن را دشوار می‌یابد. حقیقت معمولا با تلخی، نفرت و سوتعبير فراوان همراه است. اما اگر فردی به شخص دیگر،  حقایق مربوط به او را به‌نحوی دوستانه گوشزد کند، چنانکه کی روانکاو دست به این کار می‌زند، وی آزرده نمی‌شود، بلکه کی ضربه، ضرب‌های مفید و مثبت را تجربه می‌کند. متأسفانه، چنین چیزی تنها در موارد اندکی امکان‌پذیر است. اگر مردم حقیقت را می‌دانستند، به شیوه‌ای متفاوت عمل می‌کردند. آنگاه نمی‌توانستند چنانکه هستند باقی بمانند، زيرا در تعارض با جامعه، سائق پيشرفت خود و بسياری چیزهای دیگر که برایشان مقدس است، قرار می‌گرفتند. به همین دلیل اغلب ضروری است که فرد، در عین دانستن حقیقت، دانش خویش در مورد حقیقت را سرکوب کند. در طی سالیان متمادی، به این نتیجه‌ی قطعی رسیده‌ام که ما به‌واقع، بدی‌های درون خویش را بسیار سرکوب می‌کنیم، اما چه کسی می‌تواند بگوید چه چیز به‌راستی بد است. هنوز آنچه را که بیش از هر چیز سرکوب می‌کنیم، حقیقت است؛ زیرا خطرناک‌ترین تهدید برای کل شیوه‌ی زندگی ما محسوب می‌شود. ما نه‌تنها بدی، بلکه خوبی را نیز سرکوب می‌کنیم، زیرا با منش اجتماع همخوانی ندارد. مثالی ساده شاید این موضوع را روشن کند. کی تاجر ثروتمند که برای خودش کار می‌کند، حتی در سن پیری تمایل به خرید کردن دارد. دختری جوان که می‌خواهد به اولین میهمانی رسمی خود برود، به فروشگاه می‌آید، لباسی را می‌بیند و شیفته‌ی آن می‌شود. تاجر نیز می‌بیند که آن لباس مناسب آن دختر است.»

چرا باید کتاب مقدمات روانشناسی فروم را بخوانیم؟

کتاب مقدمات روانشناسی فروم، نظریه‌های تحلیل روان دکتر اریک فروم را ارائه داده است. این نظریات و فرضیات تفاوت بودن و داشتن را در زندگی مطرح می‌کند. منظور او از داشتن، خریدن و در اختیار داشتن اشیاء است و بودن به معنی زنده بودن و زندگی کردن.

در واقع دکتر فروم، مصرف‌گرایی انسان‌ها در دنیای مدرن را به نقد می‌کشد. سهیلا خداوردیان، مترجمی ماهر و توانا، با زبانی روان و قابل‌فهم، این کتاب علمی را ترجمه کرده است.

مشخصات کتاب مقدمات روانشناسی فروم

نام لاتین کتاب: The Essential Fromm نویسنده: اریک فروم مترجم: سهیلا خداوردیان تعداد صفحات: 136 ژانر: روانشناسی عمومی و موفقیت

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها