نمایش نسخه الكترونيك

left arrow

مقدمات روانشناسی اریکسون


              

معرفی کتاب

کتاب صوتی مقدمات روانشناسی اریکسون نوشته‌ای از اریک. اچ. اریکسون، جلد پنجم مجموعه‌ی نظریه‌های تحلیل روان است. در این کتاب می‌خوانید که چگونه فعالیت‌های هر فرد و زندگی او رابطه‌ی تنگاتنگی دارند. معمولا در روان‌کاوی این امر به کودکی محدود می‌شود و مقاله‌های موجود نمی‌توانند فراتر از به تصویر کشیدن تکلیف روانی‌اجتماعی کودکی، یا به بیان دیگر، تکوین هویت ایگو را جامه‌ی عمل بپوشانند و کاری را که می باید بعد از این انجام شود مشخص کنند. نوشته‌های این کتاب نظریه‌های متفاوت و جدیدی در این باره بیان می‌کند.

موضوع این کتاب در مورد چیست؟

کتاب مقدمات روانشناسی اریکسون با سه مقاله‌ی متفاوت، سه گام پیوسته در تفکر بالینی را توصیف می‌کند. این متون تدریجا موضوع رشد روانی‌اجتماعی را از برداشت‌های بالینی کلی جدا و آن را به طرح آغازین مراحل روانی‌اجتماعی و آن‌گاه به صورت‌بندی جامع‌تری از یک مرحله، یعنی نوجوانی، محدود می‌کنند. کتاب صوتی مقدمات روانشناسی اریکسون می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا به گفته‌ی کتاب، هویت در پایان کودکی و به هنگام سیطره بر غلبه‌ی بالقوه ناگوار سوپرایگوی کودکی، فرد را قادر می‌سازد که از نفی خویش و طرد بی‌هدف تفاوت‌ها، رها شود. این آزادی، شرایط لازم را برای قدرت ایگو فراهم می‌سازد تا قابلیت‌های رسیده و تعهدات بزرگسالی را در هم بیامیزد. پیشینه‌ی بیماران جوان نشان می‌دهد که چگونه بحران‌های هویتی وخیم، می‌توانند از عوامل ژنتیک و شرایط پویای خاصی ناشی شوند. این کتاب در سه بخش «رشد ایگو تغییر تاریخی»، «رشد و بحران‌های شخصیت سالم» و «شکل هویت ایگو» همه‌ی جزئیات این امور را برای شما شرح می‌دهد.

نقل‌قول‌هایی از این کتاب

«با برپایی رابطه‌ی مطلوب با دنیای مهارت‌های جدید را آموزش می‌دهند یا به اشتراک می‌گذارند، دوره‌ی دوم کودکی به سر می‌آید. نوجوانی آغاز می‌شود. اما در درون بلوغ و نوجوانی، همه‌ی همانندی‌ها و پیوستگی‌ها که مبتنی بر مراحل قبلی بودند، به سبب سرعت رشد جسمانی، که برابر با سرعت رشد در اوان کودکی است و نیز به دلیل بروز تغییرات کاملا جدید جسمانی و تناسلی، مورد تردید قرار می‌گیرند. نوجوانان در حال رشد و نمو، که حال با این انقلاب فیزیولوژیک در درون خود روبه‌رو هستند، در درجه‌ی نخست علاقه‌مند به بذل تلاش جهت تحکیم نقش اجتماعی خود هستند. آنان گاه به نحوی بیمارگون و گاه به کنجکاوی، در مورد اینکه به نظر دیگران چگونه هستند. در مورد مقایسه با آن‌چه که خود احساس می‌کنند هستند، اشتغال ذهنی دارند. همچنین در مورد این پرسش که چگونه بین نقش‌ها و مهات‌های پرورش‌یافته‌ی قبلی با نمونه‌های آرمانی امروزی ارتباط ایجاد کنند.»

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

با توجه به مقدمه، می‌توان گفت کتاب مقدمات روانشناسی اریکسون به تمامی، به صورت‌بندی تأثیرات متقابل و مکمل پیشینه‌‌ی زندگی و تاریخ اختصاص دارد. همچنین می‌توان دید که مشاهدات و صورت‌بندی‌های بالینی دقیق، همواره توسط شماری از فرایندهای تاریخی متمایز هدایت می‌شوند. در تمرکز به هر یک از مضامین زندگی، از جمله هویت، توسط انگیزه‌هایی هدایت می‌شویم که ریشه در پیشینه‌ی شخصی خود ما دارد. خواندن این کتاب را به همه‌ی علاقه‌مندان به روان‌شناسی و کسانی که به دنبال بهبود زندگی خود هستند پیشنهاد می‌کنیم.

پیشنهاد کتاب

در صورتی که از این کتاب لذت بردید، پیشنهاد می‌کنیم جلدهای دیگر مجموعه‌ی نظریه‌های تحلیل روان را از دست ندهید. همچنین خواندن کتاب روانشناسی کمال: الگوهای شخصیت سالم از دوان شولتس را نیز می‌تواند برای شما جذاب باشد.

مشخصات کتاب مقدمات روانشناسی اریکسون

نام لاتین: Identity and life cycle نویسنده: اریک. اچ. اریکسون (Erik Erikson) مترجم: دکتر سهیلا خداوردیان و دکتر سعید حسن‌زاده ژانر: روانشناسی تعداد صفحات: ۱۸۵

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها