نویسنده:

ماهی کور: داستان‌های بسیار کوتاه


            

معرفی کتاب

کتاب ماهی کور، مجموعه‌ای از داستان‌های خیلی کوتاه است که به کوشش جیمز توماس و رابرت شپارد گردآوری شده است. این دو نفر، بیش از بیست داستان ریز و درشت را پشت هم به صف کرده‌اند تا چشمان پر از ذوقی آن‌ها را بخواند. دیگر احتیاج ندارید که زمان خود را صرف پرس و جو و انتخاب داستان مناسب بکنید. کسی جور شما را سر کشیده است. فقط کافیست شما مطالعه کنید و سرمست شوید.

در باب داستان‌های خیلی کوتاه

این کتاب، با داستانک‌هایی پر شده است که چیزی حدود چهار بند(نهایتاً) هستند. این گونه داستان‌ها، داستان خیلی کوتاه یا حکایت نام دارند. در داستان‌های خیلی کوتاه نویسنده سعی می‌کند با مختصرترین جملات مفهوم مد نظر خود را برساند. مکالمات کوتاه و رک و راست از خصوصیت این داستان‌های کوتاه کوتاه است. جیمز توماس و رابرت شپارت، دو گردآورنده‌ی این کتاب ماهی کور، این داستان‌ها را از نویسندگان زبردست آمریکایی انتخاب کرده‌اند، نویسندگانی مانند سینیتا اندرسون، اسماعیل کاداره و ملانی ری تان. از قضا نام این کتاب هم از عنوان داستانک ملانی ری تان برگرفته شده است.

قسمت‌هایی از کتاب ماهی کور، داستان دهان ضد غم خیلی باز را بخوانید

«بعد از جشن عروسی، باتن بفهمی‌نفهمی مست طاق‌باز روی تخت ولو شد. کراواتش از یک دستش آویزان بود. از اینکه کراوات داشت کشیده می‌شد و بعد ناگهان غیبش زد تعجب نکرد. گربه. دستش را بست. بله، خالی بود. چشم‌هایش را بست و دستش را باز کرد. بعد، دوباره دستش را بست و چشم‌هایش را باز کرد. آدمیزاد چه جالب سیم‌کشی شده. لازم نبود نگاه کند تا بداند دستش باز است. کراوات مدتی پیش رفته بود. باتن پنکه‌ی سقفی را نگاه کرد و از اینکه داشت خیلی آرام می‌چرخید، خوشش آمد.»

برگ به برگ کتاب ماهی کور

این کتاب را در بر بگیرید و ورق بزنید. نگاهش کنید و کلمه‌ای بخوانید. یک کلمه برای مطالعه تا پشت جلد آن کافی است. گزینش داستان‌های این کتاب تا قدر زیادی هوشمندانه و یک دست است. داستان‌های خیلی کوتاهی از جنس کاه باران دیده، که آشنا و لذت‌بخش است در این کتاب به صف شده‌اند تا هر چشم و ذهنی را مسحور خود کنند. داستان‌های موجود در این کتاب، معمولا از جملاتی کوتاه و رک و راست مملو شده‌اند. یا اینکه با طرح سؤالی شروع می‌شوند. تا مخاطب را به سرعت وارد اتفاق مورد نظر کنند یا به قولی ذهنش را درگیر کنند. نویسنده‌ها معمولا از این ترفندها برای طرح‌ریزی داستانک های خود استفاده می‌کنند تا مختصر‌تر ایده‌ی خود را پیاده کنند.

همچنان مطالعه کنید

کمتر کسی است که از داستان‌های لحظه‌ای یا همان داستان‌های خیلی خیلی کوتاه خوشش نیاید، اما لازمه‌ی آن دوست داشتن داستان‌هاست. بنا بر همین، اگر دوست دارید از مطالعاتی مانند کتاب ماهی کور داشته باشید، و به سلیقه و انتخاب‌های این دو گردآورنده، یعنی جیمز توماس و رابرت شپارد اعتماد دارید می‌توانید از دیگر کتاب‌هایشان داشته باشید. کتاب داستان ناگهان، کتاب تا شباهتت را به مقتول کم کنی و بهترین بچه‌ی عالم دیگر مجموعه‌داستان‌های کوتاهیست که این دو نفر منتشر نموده‌اند.

مشخصات کتاب ماهی کور

گردآورندگان: جیمز توماس و رابرت پشارد مترجم: علی بخشی زبان اصلی: انگلیسی ژانر: مجموعه داستان تعداد صفحات: 128

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها