نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow

قوی سیاه


              

معرفی کتاب

  کتاب قوی سیاه ، کتابی مستقل از مجموعه اینسرتو، اثر نسیم نیکلاس طالب است. تحقیق در مورد کدورت، شانس، عدم اطمینان، احتمال، خطای انسانی، خطر و تصمیم‌گیری در جهانی که ما نمی‌فهمیم. این کتاب به بررسی اثرات شدید ناشی از بعضی رویدادهای نادر و غیرقابل‌ پیش‌بینی، همچنین تمایل انسان به یافتن پاسخ‌هایی ساده برای این رویدادها می‌پردازد. به علاوه، نظریه‌ای به نام «نظریه قوی سیاه» را بنیان می‌نهد.  

معرفی کتاب

یک قوی سیاه، واقعه‌ای بسیار غیرمحتمل با سه ویژگی اصلی است. نادر بودن، تاثیرگذاری عظیم، پیش‌بینی‌پذیری مبتی بر گذشته (نه در رابطه با آینده). این واقعه غیرقابل پیش بینی است و تاثیری گسترده دارد و پس از واقعیت، ما توضیحی را غنیمت می‌شماریم که باعث می‌شود، کمتر تصادفی و قابل پیش‌بینی به نظر برسد. موفقیت شگفت‌آور گوگل، و 11 سپتامبر، یک قوی سیاه بود. از نظر نویسنده، قوهای سیاه تقریبا همه چیز در جهان ما را تشکیل می‌دهند، از ظهور ادیان تا وقایع زندگی شخصی خود ما. نسیم طالب سال‌ها است که بر روی این موضوع کار می‌کند که ما چگونه خود را فریب می‌دهیم و فکر می‌کنیم بیش از آنچه حقیقت دارد، می‌دانیم. ما تفکر خود را به بی‌ربط و بی‌نتیجه محدود می‌کنیم، در حالی که وقایع بزرگ، همچنان ما را متعجب می‌کنند و دنیای ما را شکل می‌دهند. این کتاب وحیانی، درباره آنچه که می‌دانیم اما از دانستن آن بی‌اطلاع هستیم توضیح می‌دهد و ترفندهای ساده و شگفت‌آوری را برای مقابله با قوهای سیاه و بهره‌مندی از آنها ارائه می‌کند.  

گزیده‌هایی از کتاب قوی سیاه

«از آنجایی که قوهای سیاه غیرقابل پیش بینی‌اند، باید با وجودشان خود را سازگار کنیم (نه اینکه ساده‌لوحانه سعی در پیش‌بینی آنها داشته باشیم.) اگر روی متضاد دانش، یعنی چیزی که نمی‌دانیم، تمرکز کنیم، کارهای زیادی هست که می‌توانیم انجام دهیم. یکی از منافعش این است که با به حداکثر رساندن رویارویی‌ات با قوهای سیاه، می‌توانی زمینه را برای جمع کردن قوهای سیاه خوش‌یمن (نوع مثبت قوی سیاه) فراهم کنی. در حقیقت در برخی از حوزه‌ها -مثل اکتشافات علمی و سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر- ناشناخته‌ها پاداش بزرگ بی‌تناسبی به همراه دارند، چرا که عموما تو چیز کمی برای از دست دادن و چیز زیادی برای به دست آوردن یک رویداد نادر داری. در ادامه خواهیم دید که تقریبا هیچ کشفی، هیچ تکنولوژی مهمی از طراحی و برنامه‌ریزی از قبل به دست نیامده- آنها صرفا قوی سیاه بوده‌اند.»  

در مورد نویسنده کتاب

نسیم نیکلاس طالب، زندگی خود را وقف مشکلات عدم اطمینان، احتمال و دانش کرده است. او نزدیک به دو دهه به عنوان یک تاجر، قبل از تبدیل شدن به یک مقاله‌نویس تمام وقت فلسفی و پژوهشگر دانشگاهی در سال 2006 به سر برد. وی در حال حاضر استاد برجسته مهندسی ریسک در انستیتوی پلی تکنیک دانشگاه نیویورک است. موضوع اصلی او «تصمیم‌گیری تحت شفافیت» است. یک نقشه و پروتکل در مورد چگونگی زندگی در جهانی که ما نمی‌فهمیم.  

خواندن این کتاب به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

مطالعه کتاب قوی سیاه را به کسانی که می‌خواهند نوع دیدگاه و نگاه‌شان را نسبت به جهان تغییر دهند، توصیه می‌کنیم.  

مشخصات کتاب قوی سیاه

نام لاتین کتاب: The Black Swan نویسنده: نسیم نیکولا طالب مترجم: فرخ بافنده زبان اولیه کتاب: انگلیسی ژانر: موفقیت و روانشناسی تعداد صفحات: 507      

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها