نمایش نسخه الكترونيك

left arrow

قوی سیاه


              

معرفی کتاب

کتاب قوی‌ سیاه اثر نسیم نیکولاس طالب است. این کتاب خواندنی، در سال ٢٠٠٧ منتشر و توسط محمد ابراهیم محجوب ترجمه شده است. نویسنده در این کتاب شما را با موضوعی جالب که کمتر به آن پرداخته شده آشنا می ‌کند. و با زبانی ساده به توضیح تاثیر وقوع اتفاقات غیرمنتظره در زندگی شما می‌پردازد.

معرفی کتاب قوی سیاه

مطالبی که دراین کتاب می‌خوانید، بسیارمتفاوت و قابل تامل است. شیوه نگارش آن بسیار روان، سرگرم کننده و به زبان ساده است و خواننده را به دنبال کردن موضوع و تفکر در مورد محتوای کتاب وا می‌دارد. نظریه مطرح شده در این کتاب بعدها به عنوان نظریه قوی سیاه معروف شد.

داستان کتاب در مورد چیست ؟

کتاب قوی ‌سیاه اثرنسیم نیکولاس طالب، درمورد اتفاقات غیرمنتظره و نامحتمل صحبت می‌کند. مثل رویدادهای مهم، پیشرفت تکنولوژی و اختراعاتی که در زمان تولد و در طول زندگی ما رخ ‌میدهد و نحوه زیستن مارا دگرگون می‌سازد، وشیوه روبه‌رو شدن ما با آنها را بررسی می‌کند.

این کتاب به ما نشان می ‌دهد که اتفاقات پیش بینی نشده، باورها و مشاهدات عینی به ظاهر قطعی انسان را چگونه به چالش می‌کشد و ذهن خواننده را وادار به پذیرش مطالب و اتفاقات احتمالی در آینده می‌سازد. نویسنده، قوی ‌سیاه را رویدادی خارق‌العاده و نادر (چون بیرون از قلمروی انتظارات ما قرار دارد و غیرقابل پیش بینی است) با تاثیرگذاری عظیم توصیف می‌کند

نقل قول‌‌هایی از کتاب

«قبل از کشف استرالیا، مردم دنیای قدیم بر این باور بودند که تمامی قوها سفید هستند. باوری قاطع و بی چون‌وچرا که از قرار معلوم تمامی شواهد تجربی موید آن بود . دیدن قوی سیاه بیان کننده محدودیت شدید آگاهی ما از طریق مشاهدات یا کسب تجربه، و شکنندگی دانش ماست. یک رویت تک می تواند باوری را بی اعتبار کند که حاصل هزاران سال مشاهدات تاییدی میلیون‌ها قوی سفید بوده است. دراینجا بحث را خلاصه می‌کنم: پیش‌بینی مستلزم شناخت فناوری‌هایی است که در آینده کشف می‌شود. ولی خود چنین دانشی ما را خودبه‌خود به سمت ابداع آن فناوری‌ها در همین لحظه سوق دهد. لذا، ما آنچه را که در آینده خواهیم دانست، نمی‌دانیم. برخی ممکن است بگویند مسئله‌ایی که در بالا به آن اشاره شد - اینکه ما همیشه فکر می‌کنیم به دانش نهایی رسیده‌ایم، ولی متوجه نیستیم جوامع گذشته که ما به آنها می‌خندیدیم ، همینطور فکر می‌کرده‌اند- . مثل روز روشن است و نیازی به گفتن ندارد سوال من این است: اگر بحثی که من در بالا بیان کردم، امری بدیهی است، پس در این صورت چرا به آن توجه نمی‌کنیم ؟»

چرا کتاب قوی‌ سیاه جذاب و خواندنی است؟

محتوای کتاب قوی‌ سیاه بسیار جذاب و خواندنی است.  نویسنده با وجود پرداختن به موضوعی پیچیده، توانسته است، با ذکر مثال‌های آسان ومتنی روان به خوبی از عهده بیان مطلب برای تمام خوانندگان برآید. طبق نظر منتقدان و در ارزیابی‌های مختلف، کتاب قوی سیاه یکی از اثرگذارترین کتاب‌های بعد از جنگ جهانی دوم به حساب می ‌آید. خواندن و داشتن این کتاب را، به کسانی که علاقه به یادگیری موضوعات جدید و جالب دارند و می‌خواهند از چارچوب دائمی ذهنی خود خلاص شوند توصیه می‌کنیم.

مشخصات کتاب قوی‌ سیاه

نام لاتین کتاب: The Black Swan نویسنده: نسیم نیکولاس طالب مترجم: محمد ابراهیم محجوب ژانر:غیرداستانی، معرفت‌شناسی، فلسفه تعدادصفخات: ٤٠٠

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها