نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

قدرت هوش اجتماعی


NotesPages 176 صفحه
              

معرفی کتاب

در کتاب صوتی هوش اجتماعی ، دانیل گلمن درباره نوآوری و آخرین یافته‌های زیست شناسی و علوم مغزی نوشته است که تأثیر شگفت‌انگیز روابط را بر هر جنبه از زندگی ما نشان می‌دهد. برخلاف آنچه که از آن آگاهیم، برخوردهای روزمره ما با والدین، ​​همسر، رئیس و حتی افراد غریبه، مغز ما را شکل داده و سلول‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. دانیل گلمن در کتاب هوش اجتماعی، یک علم جدید در حال ظهور را با پیامدهای حیرت‌انگیز برای دنیای بین فردی ما کشف می‌کند. اساسی‌ترین کشف آن، این است که ما برای جامعه‌پذیری طراحی شده‌ایم و دائما درگیر یک جریان عصبی هستیم که مغز ما و اطرافینمان را به یکدیگر متصل می‌کند.

کتاب صوتی هوش اجتماعی در مورد چیست؟

واکنش‌های ما نسبت به دیگران و عکس‌العمل‌های آنها نسبت به ما، تأثیر بیولوژیکی گسترده‌ای دارد، و هورمونی را برای تنظیم بدن، از قلب گرفته تا سیستم ایمنی، می‌فرستد. این امر باعث می‌شود روابط خوب مانند ویتامین‌ها و روابط بد مانند سموم عمل کنند. ما می‌توانیم احساسات دیگران را به سادگی جذب کنیم. پیامدهای انزوا یا استرس اجتماعی می‌تواند بی‌رحمانه زندگی را کوتاه کند. گلمن در کتاب هوش اجتماعی، دقت شگفت‌آور برداشت‌های اول، اساس کاریزما و قدرت عاطفی، پیچیدگی جذابیت جنسی و نحوه تشخیص دروغ را توضیح می‌دهد. او جنبه تاریک هوش اجتماعی را توصیف می‌کند، از خودشیفتگی گرفته تا ماکیاولیانیسم و ​​روان پریشی. همچنین ظرفیت ما را برای «بینایی ذهنی» و مشکلات کسانی مانند کودکان اوتیسم، که این بینایی در آنها مختل شده است، آشکار می‌کند. آیا راهی برای تربیت فرزندانمان وجود دارد که شاد باشند؟ اساس یک ازدواج موفق چیست؟ چگونه رهبران و معلمان تجارت می‌توانند الهام‌بخش شاگردان خود باشند؟ گروه‌های تقسیم شده توسط تعصب و نفرت چگونه می‌توانند در کنار هم در صلح زندگی کنند؟ پاسخ این سوالات ممکن است آنقدرها که فکر می‌کردیم، هوشمندانه نباشد. گلمن با اعتقاد قدرتمند خود اینگونه بیان می‌کند: ما انسان‌ها تعصب زیادی نسبت به همدلی، همکاری و نوع دوستی داریم، به شرطی که هوش اجتماعی خود را برای پرورش این ظرفیت‌ها در خود و دیگران توسعه دهیم.  

نقل قول‌هایی از کتاب هوش اجتماعی 

کج‌فهمی در همدلی:

 • جانی به بهترین دوستش اجازه می‌دهد با توپ او بازی کند. دوست جانی با بی‌توجهی خود توپ را گم می‌کند و توپ دیگری هم به جانی نمی‌دهد.
 • جانی خیلی علاقه داشت با دوستش بازی کند اما آنها از این محله به جای دیگری رفتند. جانی دیگر نتوانست با دوستش بازی کند.

هر دو صحنه بالا نمایانگر لحظاتی بسیار عاطفی در زندگی یک کودک خردسال هستند. اما این دو صحنه چه احساساتی را نشان می‌دهند؟ اغلب کودکان یاد می‌گیرند احساسات گوناگون را تشخیص دهند و این موضوع را بفهمند که چه چیز موجب برانگیختن هر احساسی می‌شود. اما کودکانی که به طور جدی از طرف پدر و مادر مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گیرند این توانایی را ندارند. هنگامی که صحنه‌های یاد شده برای این دسته از کودکان پیش دبستانی خوانده شد، نیمی از پاسخ‌های آنان اشتباه بود، که در مقایسه با پاسخ‌های کودکان همسن آنها در خانواده‌های بامحبت و علاقمند به کودک، نسبت بسیار ضعیفی را نشان می‌داد.

درباره دانیل گلمن

دکتر دانیل گلمن در سال 1946 در کالیفورنیا متولد شد. او نویسنده کتاب‌های پرفروش زیادی در سراسر جهان است که در رابطه با هوش هیجانی تالیف شده‌اند. وی دکترای خود را در هاروارد به پایان رساند و به مدت دوازده سال در مورد ذهن و علوم رفتاری برای نیویورک تایمز گزارش تهیه کرد. جایی که وی دو بار نامزد جایزه پولیتزر شد. وی جایزه یک عمر موفقیت انجمن روانشناسی آمریکا را دریافت کرد و در حال حاضر عضو انجمن پیشرفت علم آمریکا است.  

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

کتاب هوش اجتماعی دانیل گلمن از کتا‌ب‌های جریان‌ساز در زمینه‌ برقراری ارتباط با افراد است. این کتاب در مقایسه با کتاب‌های بسیاری که در این سبک نوشته شده‌اند، بسیار ساده و نسبتا جامع است و می‌تواند تصویری مناسب از هوش اجتماعی را در اختیار مخاطب قرار دهد. محتوای ارزشمند و متن ساده و روان کتاب از دلایل جذابیت آن است. از همان ابتدای کتاب، نویسنده این اطمینان را به شما می‌دهد که با متنی سخت و تخصصی روبه‌رو نخواهید شد.  

پیشنهاد کتاب

کتاب هوش هیجانی یک پدیده بین‌المللی بود، بیش از یک سال در لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفت و بیش از پنج میلیون نسخه در سراسر جهان فروخت. از دیگر کتاب‌های دکتر گلمن می‌توان به هوش محیط زیستی و کاربرد هوش هیجانی در محیط کار، اشاره کرد.  

مشخصات کتاب صوتی هوش اجتماعی

نام لاتین کتاب: Social Intelligence نویسنده: دانیل گلمن Daniel Goleman مترجم: حمیدرضا بلوچ زبان اولیه کتاب: انگلیسی ژانر: روانشناسی و موفقیت تعداد صفحات: 448

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها