نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

غلبه بر حسادت


NotesPages 88 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب غلبه بر حسادت، ابتدا به شما می‌گوید حسادت چیست و ازکجا نشات می‌گیرد و بعد راه‌های مبارزه با آن را به شما می‌آموزد. همه ما، در وجودمان حسادت داریم اما درصد آن در وجود هر شخص متفاوت است. اصلا آیا می‌دانید حسادت چیست؟ دکتر بهرام الهی در کتاب طب روح حسادت را این گونه تعرف کرده‌ است: «حسادت از غریزه‌ مالکیت یا به طور دقیق‌تر، از حسرت پوشیده در لفاف خودخواهی ناشی می‌شود». اما خود این جمله به چه معناست و چگونه می‌توانیم با شناخت معنای حسادت، آن را از خودمان دور کنیم؟ برای پافتن پاسخ این سوالات با ما همرا باشید.

موضوع این کتاب درباره چیست؟

حسادت یعنی یک احساس منفی است که با دیدن امتیازی که ما نداریم یا دوست داریم آن امتیاز را فقط ما داشته باشیم، به ما دست می‌دهد. حسادت باعث می‌شود ما شکست یک شخص را بخواهیم و از اینکه در کاری موفق نمی‌شود خوشحال شویم. حسادت از دلبستگی به مادیات و میل به انحصار طلبی نشات می‌گیرد وهر چه قدر این میل‌ها در ما زیاد شود ما فرد حسودتری محسوب می‌شویم و حسادت بیشتر درون ما رخنه می‌کند. این را بدانید که احساس حسادت بر روی رفتار، ذهن و روح ما تاثیر منفی می‌گذارد. احتمالا شنیده‌اید که فرد حسود هرگز آرامش ندارد، زیرا دائما در حال حسرت خوردن است، در ذهنش کلی افکار منفی و بد خواهی برای دیگران دارد و از زندگی‌اش ناراضی است و لذت نمی‌برد. و اما برای درمان حسادت باید چی کار کنیم؟ در کتاب غلبه بر حسادت به ما یاد داده می‌شود ابتدا باید تفکر خود را تغییر دهیم و از خودمان بپرسیم چرا حسادت می‌کنم؟ در مرحله بعد نعمت‌های خود را به یاد بیاوریم شویم. همه ما در زندگی نعمت‌هایی داریم که دیگری از آن محروم است و در آخر برای فردی که به آن حسادت می‌کنیم دعای خیر کنیم و از خداوند بخواهیم نعمت‌های بیشتری در اختیارش قرار دهید.

نقل‌قل‌هایی از کتاب غلبه بر حسادت

«چنان چه از ریشه لاتین کلمه حسادت برمی‌آید، این صفت از دل‌بستگی به مادیات، از میل به انحصارطلبی و از علاقه شدیدی که ما را به سمت چیزی بکشاند ناشی می‌شود، حسود هر چه را که خوب بداند برای خود می‌خواهد: پول، قدرت، ثروت، زیبایی، معلومات، آگاهی، افتخار و... و به خصوص آن را تنها برای خود می‌خواهد. وجه تمایز حسادت با صفات دیگری همچون حسرت صرف، میل به تملک و حرص و طمع در همین نکته است. دکتر بهرام الهی در کتاب طب روح، حسادت را چنین توضیح داده است: حسادت از غریزه مالکیت یا به طور دقیق‌تر از حسرت پوشیده در لفاف خودخواهی ناشی می‌شود»

چرا این کتاب مفید و کاربردی است؟

در کل زندگی درگیر ویژگی‌ها و احساس‌های مختلفی می‌شویم. حسادت یکی از این ویژگی‌هاست که اگر جلودار آن نشویم و سعی نکنیم با آن مبارزه کنیم، همیشه در زندگی احساس ناخوشایندی داریم و هرگز لذت نمی‌بریم. کتاب غلبه بر حسادت به ما کمک می‌کند حسادت را بشناسیم، آن را آگاهانه کنار بگذاریم و بتوانیم در زندگی آرامش بیشتری داشته باشیم.

پیشنهاد کتاب

اگر خواندن  کتاب غلبه بر حسادت برایتان مفید بوده است، به شما پیشنهاد می کنیم کتاب‌ غلبه بر خستگی از جول اوستین را نیز بخوانید.

مشخصات کتاب غلبه بر حسادت

نام کتاب به لاتین: Vaincre la jalousie نویسندگان:  بئاتریس گورنیه و اگنس روسو مترجم: فروزان تجویدی تعداد صفحات: ۱۰۶

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها