نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow
نویسنده:

شنا


            

معرفی کتاب

کتاب شنا از راجر دیکین از مجموعه‌ی تکه‌های نیک است که بر جمع‌آوری گزیده‌هایی از کتاب «خیس آب» از همین نویسنده پرداخته است. این کتاب راجب هیجانات شنا در آب‌های آزاد است؛ راجر دیکین در تور شنای بریتانیا به شنا در بهترین مکان‌های شنای کشور، یعنی رودخانه‌ها، استخرهای سنگی، دریاچه‌ها و دریاها می‌پردازد. یک توصیف بانمک، جذاب و الهام‌بخش از یک شناگر بومی که به افتخار قدرت جادویی آب نوشته شده است.

داستان این کتاب در مورد چیست؟

کتاب شنا درمورد عشق نویسنده به شنا کردن و ماجراجویی فوق‌العاده‌ی او برای کشف رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و آب‌های آزاد کشورش است. کتابی کوتاه که بسیار آموزنده است و چشم شما را بر روی شگفتی‌های شنا کردن باز می‌کند. از یک طرف شما وارد رودخانه‌های بریتانیا می‌شوید و دیدی عمیق به زیبایی‌های زیر آب و موجودات زنده‌ی آن پیدا می‌کنید؛ و از طرف دیگر، پرده از این حقیقت برداشته می‌شود که همه‌ی ما این حق را داریم که در طبیعت شنا کنیم و کسی نمی‌تواند آب را ملک خود بداند. این کتاب از نگاه فلسفی نیز به شنا کردن نگاه می‌کند. شنا کردن یک سفر است، سفری به عمق مکان‌های ممنوعه و طبیعت‌ ناب و دست‌نخورده و همچنین آب‌های سرد و زمستانی. توضیحات شاعرانه‌ی نویسنده شامل مسیر رسیدن به محل شنا، بعد شرایط و توصیفی از آب و در آخر خروج از آب و تجربه‌ی معنوی شنا کردن می‌شود.

نقل قول‌هایی از کتاب

«آب‌های طبیعی همیشه قدرت درمانی جادویی دارند. آن‌ها به نحوی نیروهای خودزایشی‌شان را به شناگر منتقل می‌کنند. می‌توانم با چهره‌ای ناراحت و در حالی که افسردگی کشنده‌ای را تجربه می‌کنم، در آب شیرجه بزنم و مثل الکی خوشی سوت‌زنان از آن خارج شوم.» «قصدم این بود که به حالت مشابه حیوانی وحشی برگردم. قرار بود در بهترین زمان سال آب محل سکونتم باشد. سمورهای آبی گاهی سرتاسر کشور را در جست‌وجوی سرزمینی جدید و آب پاک طی می‌کنند وشبی دوازده مایل پیش می‌روند. به نظر من بخشی از ما به سمورهای آبی، دلفین‌ها و نهنگ‌ها حسادت می‌کنیم، بستگان پستاندار ما که خیلی بهتر از ما با آب خود گرفته‌اند و ظاهرا خیلی بیشتر از ما از زندگی‌شان لذت می‌برند. اگر حتی تکه‌ای از آنچه را که آنان می‌دانستند، می‌توانستم بفهمم، سفرم بی‌هزینه می‌شد.»

درباره‌ی نویسنده

راجر دیکین یک نویسنده‌، مستندساز و فعال محیط زیست انگلیسی بود. او در دانشگاه کمبریج ادبیات انگلیسی مطالعه کرد و اولین کار او نویسندگی و کارگردانی در تبلیغات بود. او موسس و مدیر یک خیریه‌ی هنر و محیط زیست بود که در سال ۱۹۸۲ تاسیس شد. او در خانه باغی در حاشیه‌ی یک خندق زندگی می‌کرد و در همان مکان نیز در اثر یک تومور مغزی که تنها ۴ ماه قبل‌تر تشخیص داده شده بود جان خود را از دست داد.

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

این کتاب و سبک نوشتن نویسنده کسانی که شناگر نیستند را دعوت می‌کند که به نوعی متفاوت به چیزهای جدید نگاه کنند. نه تنها این کتاب یک ماجراجویی هیجان‌انگیز است، بلکه فرصتی است برای مردم که دوباره با طبیعت ارتباط برقرار کنند و به دوست داشتن جهانی که داشتن آن یک خوش شانسی است برگردند. اگر عاشق شنا کردن هستید یا تا به حال آن را به طور حقیقی تجربه نکرده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را از دست ندهید.

پیشنهاد کتاب

این کتاب قسمت‌های برگزیده‌ی کتاب خیس آب می‌باشد پس در صورتی که این کتاب را دوست داشتید خواندن نسخه‌ی طولانی‌تر آن نیز به شما پیشنهاد می‌شود. همچنین می‌توانید کتاب اسنورکلینگ را نیز در نظر بگیرید.

مشخصات کتاب شنا

نام لاتین: Swimming نویسنده: راجر دیکین Roger Deakin مترجم: حسین کاظمی یزدی ژانر:‌ داستان تعداد صفحات: ۱۵۶

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها