نویسنده:

شرم نوشتن


            

معرفی کتاب

شرم نوشتن نام کتابی است، نوشته‌ی روبرتو بولانیو. کسی که پیش‌گام موج نوی داستان‌نویسی آمریکای جنوبیست. شرم نوشتن مجموعه‌ای از داستان‌های بولانیو است که حول محور دغدغه‌های درونی خود نویسنده، و در اصل زندگی کاری و هنری نویسنده می‌چرخد. در این کتاب شش داستان داریم که سعی دارند به مخاطب بفهمانند که ایده‌های شکل‌گرفته، و ارائه شده توسط روبرتو بولانیو چطور و از کجا به وجود آمده‌اند. داستان‌های آورده شده در این کتاب به ترتیب، سفر آلوارو روسلات، دیدار با انریکه لین، کلارا، گاچوی تحمل ناپذیر، ویلیام برنز، و ولگردها نام دارند؛ که نه فقط از برترین آثار او هستند، بلکه از بهترین داستان‌های ادبیات لاتین به شمار می‌روند. خصیصه‌ی این داستان‌های کتاب شرم نوشتن این است که اگر شخصیت اصلی یک نویسنده یا شاعر نباشد، حتما یکی از مهمترین شخصیت‌های فرعی همچین شخصیتی خواهند داشت. و این به گونه‌ای شاید ادای دین، یا محبت، و یا امضای نویسنده می‌تواند باشد.

قسمت‌هایی از کتاب شرم نوشتن را بخوانیم

«دو بعد از ظهر، به هتل برگشتند و تا وقت شام آفتابی نشدند. شاید اگر بگوییم روسلات هیچ‌گاه در زندگی‌اش این‌قدر سرخوش نبود، حرفی به گزاف نگفته باشیم. دلش می‌خواست بنویسد، بخورد، با سیمون برای رقص برود بیرون و بی‌هدف در خیابان‌های کرانه‌ی چپ ولگردی کند.» «دوستان قدیمی‌اش به سختی این پردای جدید را می‌شناختند، وکیلی که آن‌ها می‌شناختند از هر نظر بی‌نقص بود. یک روز با نگرانی‌ای بیش از حد معمول بیدار شد. با یک روزنامه‌نگار بازنشسته و یک قاضی بازنشسته قرار ناهار داشت و در تمام مدت غذا خوردن می‌خندید.»

دست از سر کتاب شرم نوشتن برندارید

با خواندن این کتاب کوتاه می‌توانید غرق در هرچه از داستان و عشق و شعر هست بشوید و درنگ کردن جایز نیست اگر اندک علاقه‌ای به هرکدام از این سه مورد دارید. روبرتو بولانیو از آنجا که خودش عاشق شعر و شاعرانگی بود و به همین خاطر از داستان‌ها بیزار، می‌توان حدس زد حالا که داستان کوتاه نوشته است، چقدر با همه‌ی داستان‌هایی که تا به حال خوانده‌ایم متفاوت خواهند بود. چرا که حتما هرچه توانسته از تنفر دورش کرده و به شعر نزدیکتر. بنابر این لزوما فرم تازه‌ای از حس و حال درون داستان را ارائه کرده که بی‌بدیل و بی‌رقیب است. به علاوه‌ی مطالبی که در بند قبل گفته شد، کوتاه بودن داستان‌ها نیز تأثیر به سزایی بر خواناتر شدن مطلب برای مخاطب می‌گذارند. یعنی گمان نمی‌شود برد که هیچ خواننده‌ای از خواندن این داستان‌های کوتاه کتاب شرم نوشتن حوصله‌اش سر برود. تقریبا تا دندان جلوی خسته‌کنندگی مسلح هستند این کلمات.

کمی بیشتر از نویسنده بدانیم

روبرتو بولانیو، متولد 1953 در سانتیاگوی شیلی، نویسنده، شاعر، و پیشگام موج نوی داستان‌نویسی آمریکای جنوبی است. این نویسنده که اصلی‌ترین خصلت دوران زندگی‌اش را می‌توان آوارگی نامید. روحیه‌ی مبارز او تأثیرات زیادی بر زندگی و مسیر زندگی‌اش گذاشت، از فعالیت‌های سیاسی گرفته، تا اظهارات جنجالی‌اش درمورد دیگر نویسنده‌ها. وی در سال 2003 درگذشت. برای خواندن دیگر آثار او به جز همین شرم نوشتن، می‌توانید به شبانه‌ی شیلی، یک رمانک لمپن و 2666 مراجعه بکنید.

مشخصات

نام کتاب: شرم نوشتن نویسنده: روبرتو بولانیو مترجم: گروه مترجمان نیکا زبان اصلی: انگلیسی، اسپانیایی ژانر: مجموعه داستان کوتاه تعداد صفحات: 112

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها