نویسنده:

سوزیان: تاریخ بیهقی


            

معرفی کتاب

  کتاب سوزیان تاریخ بیهقی که توسط علی بخشی مطالعه و گردآوری شده، روایت‌هایی درباره‌ تاریخ بیهقی را در بر می‌گیرد. کتاب تاریخ بیهقی را ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی در قرن پنجم نگارش کرده است. موضوع این کتاب دوران آفرینش انسان‌ها و تاریخ ایران و اعراب است. این مجموعه در 30 جلد تهیه شده که امروزه تنها 6 جلد آن باقی مانده است. مطالبی که در این 6 جلد ارائه شده، حوادث و رویدادهای دوره‌ غزنویان خصوصا دوران سلطنت سلطان مسعود غزنوی را در بر می‌گیرد. به همین دلیل، تاریخ بیهقی، اغلب به تاریخ مسعودی شناخته می‌شود. نسخه‌های خطی بسیاری از کتاب تاریخ بیهقی در کتابخانه‌های ایران و دیگر کشورهای جهان وجود دارد. این امر نشان می‌دهد این اثر در چند قرن اخیر، بسیار حائز اهمیت و مورد توجه مردم قرار گرفته است.  

معرفی کتاب

در کتاب سوزیان تاریخ بیهقی سعی شده است جملاتی مستقل از روایات تاریخی که دارای معنایی ویژه‌ای هستند یا نظرات شخصی بیهقی را بیان می‌کنند، گزینش شوند. این متون با ترتیبی که در جلدهای پنجم تا دهم تاریخ بیهقی آمده‌اند ارائه می‌شوند. این جملات گاه توضیح بیهقی در مورد شیوه تاریخ‌نگاری‌اش هستند و گاه جملات حکیمانه. لابلای صفحات کتاب، آثاری از هنرهای فلزکاری و سفال‌گری دوران غزنوی و سلجوقی نیز آمده تا به چشم‌اندازی از ذهنیات مردم آن دوران به دست دهند.  

گزیده‌هایی از کتاب

« و قضای ایزد، عزّوَجَل، چنان رود که وی خواهد و گوید و فرماید، نه چنان که مراد آدمی در آن باشد که به فرمان وی است. آنچه گفته‌اند که غمناکان را شراب باید خورد تا تفت غم بنشاند بزرگ غلطی است، بلی در حال بنشاند و کمتر گرداند، اما چون شراب دریافت و بخفتند، خماری منکر آرد که بیدار شوند و دو سه روز بدارد. احمق مرا که دل در این جهان بندد! که نعمتی بدهد و زشت بازستاند. دل نهادنِ همیشگی نه رواست. چون گوسپند را بکشند و از مثله کردن و پوست باز کردن دردش نیاید. و این قصه‌های دراز از نوادری و نکته‌ای و عبرتی خالی نباشد. و من که بوالفضلم کتاب بسیار فرو نگریسته‌ام خاصه اخبار و از آن التقاط‌ها کرده در میانه این تاریخ چنین سخن‌ها از برای آن آرم تا ختگان و به دنیا فریفته شدگان بیدار شوند و هر کس آن کند که امروز و فردا او را سود دارد. و سخت عجب است کار گروهی از فرزندان آدم علیه‌السلام که یکدیگر را بر خیره می‌کشند و می‌خورند از بهر حطام عاریت را و آنگاه خود می‌گذارند و می‌روند تنها به زیر زمین با وبال بسیار، و در این چه فایده است یا کدام خردمند این اختیار کند؟ ولکن چه کنند که چنان نروند که با قضا مغالبت نرود. »  

خواندن این کتاب به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

علاقمندان به تاریخ ایران و متون تاریخی را به خواندن کتاب سوزیان تاریخ بیهقی دعوت می‌کنیم.  

به خواندن ادامه دهید

برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتاب تاریخ بیهقی را که تنها 6 جلد از آن باقی‌مانده است، مطالعه کنید.  

مشخصات کتاب سوزیان تاریخ بیهقی

گردآورنده: علی بخشی زبان اولیه کتاب: فارسی ژانر: تاریخ تعداد صفحات: 117      

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها