نمایش نسخه الكترونيك

left arrow

سفر به سرزمین سحر و پری


              

معرفی کتاب

کتاب سفر به سرزمین سحر و پری نوشته‌ی برادران گریم، یکی از کتاب‌های جذاب این برادران است که در اکثر جاهای دنیا، از جمله ایران، آنها را با قصه‌های معروفشان از جمله سفید برفی و فندق‌شکن می‌شناسند.

موضوع کتاب سفر به سرزمین سحر و پری

اکثر قصه‌های این کتاب و دیگر داستان‌های برادران گریم بصورت انیمیشن با بیش از صد زبان مختلف تولید شده که برای اکثر افراد از ملیت‌های مختلف خاطره‌انگیز و نوستالژیک است. کتاب سفر به سرزمین سحر و پری مجموعه‌ای از چند داستان کوتاه آلمانی است که از معروف‌ترین آنها می‌توان به پرنده طلایی، هانس خوش شانس، سلطان پیر، رز نسترن، دوازده شاهزاده شاد، رولاند عزیز، پیرمرد و نوه‌اش، آوازه خوان‌های دوره گرد، کلاه قرمزی، سفیدبرفی و رز قرمز و عروسی خانم روباره اشاره کرد.

بخش‌هایی خواندنی از کتاب سفر به سرزمین سحر و پری

«مدتی گذشت. پسر بزرگتر برنگشت و خبری هم از او نشد. پسر دوم روانه‌ی سفر شد و همان اتفاقات برای او هم افتاد. او هم روباه را ديد و روباه به او همان اندرز را داد، ولی وقتی به آنجا رسيد برادر بزرگترش را پشت پنجره‌ی مهمانخانه ديد. او برادرش را به داخل مهمانخانه دعوت كرد و بردار كوچکتر نتوانست در مقابل اين وسوسه مقاومت كند. او هم وارد مهمانخانه شد و پرنده و كشورش را فراموش كرد. هانس بيچاره بطور غم‌انگيزی وحشت كرد و گفت: «ای نيک مرد، دعا كن از اين دردسر نجات پيدا كنم. من چيزی درباره‌ی محل تولد و پرورش اين گوساله نمی‌دانم، ولی اين احتمال وجود دارد كه اين گوساله متعلق به ارباب دِه باشد. تو بهتر از من اين سرزمين را می‌شناسی. پس لطفی بكن و اين گوساله را با غازت عوض كن!» مرد روستايی گفت: «آخر من هم بايد از اين معامله سودی ببرم. اين غاز پروار در ازای اين گوساله؟ هيچكس چنين كاری برای تو نمی‌كند؛ ولی من زياد به تو سخت نمی‌گيرم چون می‌دانم كه توی دردسر افتاده‌ای.» كمی بعد مادر بچه‌ها را فرستاد تا از جنگل هيزم جمع كنند. بچه‌ها كمی نرفته بودند كه به درخت بزرگی رسيدند كه روی زمين افتاده بود و نزديک تنه‌ی آن چيزی را ديدند كه جلو و عقب می‌پريد، ولی تشخيص ندادند آن چيست. وقتی نزديكتر رفتند كوتوله‌ای را ديدند كه صورتی پير و ريشی بلند و سفيد داشت. انتهای ريش كوتوله در شكاف درخت گير كرده بود و او مثل حیوانی كه به طناب بسته شده باشد بالا و پايين می‌پريد و نمی‌دانست چه بايد بكند.

در مورد برادران گریم

برادران گریم، از خانواده‌ای کارمند در منطقه هاناو در ایالت هسن آلمان متولد شدند. مرگ پدرشان وقتی کودک بودند باعث شد این دو برادر سال‌ها با فقر دست و پنجه نرم کنند و با سختی بزرگ شوند. بعد از ورود آنها به دانشگاه بود که با تاریخ‌نگاری به نام فردریش ون ساوینی آشنا شدند و علاقه به زبانشاناسی باستانی و مطالعات آلمانی را در آنها برانگیخت و مشوق آنها شد تا به گردآوری فرهنگ عامه بپردازند. این دو ادیب قرن نوزدهم آلمان برای داستان‌هایشان در سرتاسر جهان شناخته‌ شده‌اند و آثارشان به بیش از ۱۶۰ زبان و گویش دنیا ترجمه شده است.

مشخصات کتاب سفر به سرزمین سحر و پری

نویسندگان: برادران گریم برگردان: مریم تقدیسی ژانر: ادبیات و داستان کودک و نوجوان تعداد صفحات کتاب: ۲۱۶ صفحه

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها