نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

روانپزشکی آسان


            

معرفی کتاب

کتاب کوچک روانپزشکی آسان، می‌توان گفت که دستور‌العملی است برای هرچه سریعتر روانپزشک شدن! می‌توانید با داشتن و خواندن این کتاب، از میانبر‌هایی وارد شوید تا به شناخت دقیق‌تری از بیماری برسید و به درمان خود یا دیگران سرعت ببخشید. چرا که مهم‌ترین مسئله برای روانجو و روانکاو، زمان است؛ زمانی که گذشته، و زمانی که باقی‌مانده. اگر دانشجوی همین رشته هستید، یا مشتاق یادگیری و کسب دانش در این زمینه، این کتاب را از دست ندهید.

در روانپزشکی آسان چه خبر است؟

روانپزشکی آسان به صورت طبقه‌بندی شده‌، به تشریح این می‌پردازد که چه‌وقتی به دنبال چه نشانه‌هایی باشیم. چه موقعی وارد چه مرحله‌ای از درمان شویم یا اصلا پیش‌تر از این‌ها، چگونه تشخیص بدهیم که یک مسئله بیماری هست یا نه. کتاب پیش رو خلاصه و ساده‌شده‌ی کتاب‌های پیشرفته‌تر و گوناگونی است در همین باره اما نه به عنوان جایگزین، بلکه به عنوان شروع یا آشناکننده. چرا که به اعتقاد نویسندگان اگر مطالب اول ساده باشند و بعد پیچیده، راحت‌تر فهمیده می‌شوند. در بخش‌های پانزده‌گانه‌ی روانپزشکی آسان بعد از پرداختن به اصلی‌ترین درس، که به شاه‌کلید فهم روانپزشکی تشبیه شده‌است، به ترتیب از معاینه و تشخیص تا معالجه پیش می‌رویم و، به صورت اجمالی هم با داروهای مورد نیاز آشنا می‌شویم. اتمام کتاب نیز با انواع روان‌درمانی‌ها و روانپزشکی کودک و نوجوان و سالمندی صورت می‌گیرد. در ادامه برای آشنایی بیشتر قسمت‌هایی از روانپزشکی آسان را به اتفاق می‌خوانیم.

بخش‌هایی از کتاب روانپزشکی آسان

اگر فردی مبتلا به اختلالات خلقی باشد، ممکن است نشانه‌های خلقی و سایر نشانه‌های موجود در مرتبه‌های زیرین را داشته باشد، اما نشانه‌های روان‌پریشی و جسمانی را نه (تنها استثنا در اینجا روان‌پریشی‌های عاطفی هستند). در اختلالات اضطرابی باید انتظار نشانه‌های اضطرابی و رفتاری، اما نه نشانه‌های خلقی، روان‌پریشی یا جسمانی، را داشت. این امر تا حدی ناشی از افزایش یادگیری و دانسته‌های ما در مورد نشانه‌ها و اختلالات و بخشی به اقتضای آن است که جامعه دیدگاه‌های خود را نسبت به نشانه‌ها و اختلالات تغییر می‌دهد. برای مثال در دهه‌ی 1960، همجنس‌خواهی رفتاری نابهنجار تلقی می‌شد و در راهنما‌های تشخیصی جایی داشت. درمان اسکیزوفرنی می‌تواند دشوارتر باشد، زیرا بیماران معمولا به بیماری خود آگاه نیستند. به علاوه، ممکن است آنان اعتقاد داشته باشند پرسنل درمانی یا حتی خانواده، درگیر توطئه برای آسیب رساندن به آن‌ها هستند. به همین دلیل بسیاری از بیمارانی که شما در بخش یا اجتماع می‌بینید، شخصا برای درمان مراجعه نکرده‌اند.

چرا روانپزشکی آسان را نخوانیم؟

همه‌ی ما به دنبال فهم بهتر رفتار و خلقیاتمان هستیم، تا بتوانیم ارتباط مناسبی با خود بسازیم و بعد تعاملات دقیقتری با دیگران و جامعه داشته باشیم. به موازات همین خواسته و نیاز، هر دانش مرتبط با روان، از روانشناسی گرفته تا روانکاوی، محتاج به علم، حساسیت، و دقت بسیار زیادی بوده‌است. به همین خاطر عموما جرأت خواندن و شناختن این مسائل از بین می‌رود. اما حال روانپزشکی ساده شده‌ای در دست داریم که مثل توضیح‌المسائلی مختصر است و مفید. پس چرا روانپزشکی آسان را نخوانیم؟

مشخصات کتاب روانپزشکی آسان

نام نویسنده: راب سلتزِر و استیو اِلِن مترجم: سهیلا خداوردیان زبان اولیه: انگلیسی ژانر: روانشناسی، روانپزشکی تعداد صفحات: 135

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها