نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

روانشناسی برای والدین: از تولد تا نوجوانی


            

معرفی کتاب

کتاب روانشناسی برای والدین نوشته‌ای از فی کارلیسل، برترین تحقیقات روانشناسی مناسب برای فرزندان‌تان را در اختیار شما قرار می‌دهد. این کتاب جامع با شواهد و دلایل علمی، به والدین برای تربیت فرزندشان مشاوره می‌دهد. هنگامی که کارلیسل مادر شد، با کتاب‌های روانشناسی والدین زیادی مواجه شد. بر همین اساس او تصمیم گرفت منبعی جامع و کامل، مناسب همه‌ی والدین بنویسد. شواهد روانشناختی این کتاب به طور کاملا بی‌طرفانه بیان می‌شوند و می‌توانند بسیار کاربردی باشند. همین امر آن را به یکی از قابل اعتمادترین منابع برای والدین تبدیل می‌کند. معرفی کتاب در زندگی هر والد شرایطی وجود دارد که مقابله با آن دشوار به نظر می‌رسد. این کتاب دامنه‌ی گسترده‌ای از رفتار‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و هر نکته‌ای که باید برای تربیت فرزند خود، از تولد تا نوجوانی او، بدانید در اختیار شما قرار می‌دهد. کتاب روانشناسی برای والدین: تولد تا نوجوانی به شما کمک می‌کند با رفتارهایی از قبیل تقلب‌کردن، کج‌خلقی، خودستایی، کابوس‌ها، ایرادگیری در غذا خوردن و اضطراب امتحان کنار بیایید. سوال‌های زیادی در این کتاب پاسخ داده می‌شوند، برای مثال: چرا آموزش خویشتن‌داری به کودکتان ضروری است؟ آیا میان دروس موسیقی و هوش ارتباطی وجود دارد؟ آیا آموزش کودکان بااستعداد می‌بایست تسریع یابد؟ چرا بازی در مدرسه مهم است؟ آیا باید به فرزندم در انجام تکالیفش کمک کنم؟ به چه دلایلی وجود دلبستگی مستحکم و ایمن ضروری است؟

گزیده‌هایی از این کتاب

«یکی از موفق‌ترین روش‌هایی که من برای پاسخ به رفتار شایسته‌ی پسرم استفاده کرده‌ام، این است که برای هر رفتار مناسب، تیله‌ای در یک شیشه قرار می‌دهم و هنگامی که شیشه پر از تیله شد، جایزه‌ای به او می‌دهم. این روش به این شکل است که به فرزندتان بگویید اگر شیشه پر از تیله شود او جایزه‌ای ویژه دریافت خواهد کرد. مثلا یک‌بار که شیشه پر از تیله شد، پسرم را به تامس لند بردم. لازم نیست که این جایزه چیز گران‌قیمتی باشد، فقط چیزی باشد که فرزند شما واقعا به آن نیاز دارد و حاضر است خود را وقف آن کند. با این شیوه‌ی تربیتی در سن نسبتا پایینی پسرم همواره شلوارش را خودش به تن می‌کرد، دندان‌هایش را مسواک می‌زد، دستانش را پس از استفاده از دستشویی می‌شست و به سرعت برای رفتن به تختخواب حاضر می‌شد. این‌ها همه مواردی بودند که قبل از استفاده از روش تیله در شیشه کشمکش زیادی با آن‌ها داشتم. «روشی دیگر هم آغاز کرده‌ام که در آن به ازای رفتار بد، اسباب‌بازی‌های پسرم را از او می‌گیرم و برای رفتار خوب اسباب‌بازی‌ها را به او بازمی‌گردانم؛ اما به نظر می‌رسد چندان کارآمد نیست.»»

خواندن این کتاب به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

در گذشته مادران اغلب در نزدیکی والدین خود، خاله‌ها، عمه‌ها، عموها، دایی‌ها و پدر و مادربزرگ‌ها زندگی می‌کردند و این افراد همیشه برای دریافت توصیه‌های فرزندپروری در دسترس بودند. امروزه، افراد از مکانی که در آن بزرگ شده‌اند دورترند و ممکن است خانواده‌هایشان نزدیک نباشند تا در تصمیم‌گیری‌های مراقبت از کودک کمک می‌کنند. بنابرین بیشتر والدین جهت دریافت راهنمایی به کتاب‌های فرزندپروری روی‌ می‌آورند.به همین دلیل، همان‌طور که بر تعداد متخصصین فرزندپروری اضافه می‌شود، برشمار توصیه‌های متناقض نیز افزوده شده و نهایتا منجر به بروز آشفتگی می‌گردد. این کتاب به شما کمک می‌کند توصیه‌های مناسب را پیدا کنید و بهترین رفتار را با فرزند خود داشته باشید.

به خواندن ادامه دهید

در صورتی که در تربیت فرزند خود به راهنمایی‌هایی نیاز دارید می‌توانید کتاب‌های مشابه دیگری مانند والدین فوق‌العاده چطور عمل می‌کنند از اریکا رایشر و همچنین چگونه با فرزند خود گفتگو کنیم؟ از آدل فیبر و الین مازلیش را مطالعه کنید.

مشخصات کتاب روانشناسی برای والدین: از تولد تا نوجوانی:

نام لاتین: Psychology For Parents: Birth To Teens نویسنده: فی کارلیسل (Faye Carlisle) مترجم: فریده فتوحی ژانر: روانشناسی کودک تعداد صفحات: ۲۴۴  

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها