نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

رهایی


              

معرفی کتاب

  کتاب صوتی رهایی ، اثری از  ویرجینیا وولف است که منع شدن زنان از نویسندگی و شرایط رهایی از این وضعیت را در جامعه لندن گذشته، به تصویر می‌کشد. این اثر بخش‌هایی از چند کتاب وولف است.   این کتاب در مورد چیست؟ در کتاب صوتی رهایی ، با ویرجینیا وولف همراه می‌شویم و به سفری دگرگون‌کننده در دل نیروهای رهایی‌ساز ذهن خواهیم رفت. این کتاب با استفاده از جستارها به بررسی چرایی منع شدن زنان از نوشتن و بررسی شرایط رهایی از چنین حصاری می‌پردازد. همچنین آرامش‌خاطری را با پرسه زدن در خیابان‌های لندن به دست می‌آید، توصیف می‌کند. این کتاب قطعه‌های برگزیده از کتاب‌های اتاقی از آن خود، امواج، خیابان گردی و برخی نوشته‌های دیگر ویرجینیا وولف را شامل می‌شود.  

نقل قول‌هایی از کتاب صوتی رهایی

« شاید این حرف‌های من درست باشد، شاید هم نه- چه کسی می‌تواند بگوید؟- اما چیزی به نظرم در مرور داستان من ساخته خواهر شکسپیر واقعیت دارد این است که هر زن با استعدادی که در قرن شانزدهم به دنیا می‌آمده مطمئنا دیوانه می‌شده، به خودش شلیک می‌کرده یا زندگی‌اش را در کلبه‌ای بیرون از روستا به تنهایی می‌گذرانده، نیمه جادوگر، نیمه ساحره، کسی که از او می‌ترسیدند و مسخره‌اش می‌کردند. چون با کمی مهارت در روانشناسی می‌توان مطمئن شد که وقتی مردم چوب لای چرخ دختری با استعداد می‌گذارند که سعی داشته استعدادش را در شعر به کار ببرد و مانعش می‌شوند، او آن‌قدر عذاب می‌بیند و در میان غرایز متضاد خودش تکه‌تکه می‌شود که حتما صحت و سلامت عقلش را از دست می‌دهد. هیچ دختری نمی‌توانسته به لندن برود و پشت در سالن تئاتر بایستد و بالاخره پیش مدیر بازیگران برود، بدون آن‌که خشونتی نسبت به او اعمال نشود، یا از دلهره‌ای که شاید هم غیر منطقی اما کم و بیش غیر قابل انکار باشد آزار نبیند- چون شاید پاکدامنی بتی است که جوامعی مشخص آن را به دلایل نامشخص ایجاد کرده‌اند. »  

درباره نویسنده

ویرجینیا وولف متولد سال 1882 در لندن بود و در سال 1912 با لئونارد وولف، نویسنده ازدواج کرد. اولین رمان وی «سفر دریایی» نام داشت. از آثار وی می‌توان به شب و روز (1919) و اتاق یعقوب (1922) اشاره کرد. طی سال‌های 1925 و 1931 ویرجینیا وولف بهترین شاهكارهای خود را خلق كرد. از خانم «دالووی» (1925)گرفته تا «موج‌ها» (1931). در 28 مارس 1941، چند ماه قبل از آنکه آخرین رمانش منتشر شود، بین اجرای نمایش، ویرجینیا وولف تصمیم به خودکشی گرفت.  

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

کتاب صوتی رهایی درباره جایگاهی است که زنان در طول تاریخ در ادبیات داشته‌اند. به همین دلیل بسیار جالب است. وولف همچنین جایگاه خود را در آن زمان بررسی می‌کند و وقتی امروز آن را به عنوان یک خواننده امروزی می‌خوانید، حس طنز جدیدی پیدا می‌کند.   پیشنهاد کتاب کتاب «زنی در قاب آینه»، «اتاقی از آن خود» و «خانم دالاوی» از دیگر آثار ارزشمند ویرجینیا وولف هستند مطالعه آنها را پیشنهاد می‌کنیم.  

مشخصات کتاب صوتی رهایی

نام لاتین کتاب: Liberty نویسنده: ویرجینیا وولف  Virginia Woolf مترجم: صبا راستگار زبان اولیه کتاب: انگلیسی ژانر: رمان تعداد صفحات: 144          

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها