رباعیات خیام


            

معرفی کتاب

عمر خیام نیشابوری، شاعری بلندآوازه است که نه تنها در ایران بلکه در اکثر نقاط دنیا شناخته شده است. کتاب رباعیات خیام آثار این فیلسوف و شاعر را به فارسی و انگلیسی گرد هم آورده است. با اینکه اشعار رباعی عمر خیام نیشابوری زبانزد هر ایرانی است، اما حقیقت این است که تنها شعر و شاعری نبود، که خیام در آن چیره دست بود. این شاعر بزرگ که در زمان حکومت سلجوقیان می‌زیست، علاوه برای شاعری، در زمینه ریاضیات و نجوم نیز تصرف کرده و به اکتشافات مهم و قابل توجهی نیز رسیده بود. شاید بتوان گفت رباعیات خیام برای هر نسل و سنی حرفی برای گفتن و درسی برای زندگی داشته باشد. زیباترین رباعی‌ها و شعرهای خیام در مورد عاشقی، زندگی و دوست، عارفانه و زیبا، دوبیتی و تک بیتی و ... بوده است.

معرفی کتاب

رباعیات خیام از جمله کتاب‌های معروف ایرانی اثری از عمر خیام نیشابوری می‌باشد. این کتاب شامل اشعار بسیار زیبا حکیم خیام در قالب رباعی می‌باشد. این کتاب رباعیات خیام به دو زبان انگلیسی و فارسی آورده شده است. که هنر ترجمه انگلیسی آن به دست سعید سعیدپور انجام شده است. این کتاب همانطور که در تاریخ آمده در سده‌های پنجم و ششم هجری قمری به زبان فارسی نوشته شده است. این مجموعه از اشعار خیام بیشتر دیدگاه فلسفی او را مورد نطر قرار می‌دهد. اشعار خیام بیشتر در زمینه‌های زندگی مادی و معنوی، خوش بودن و زندگی کردن در لحظه می‌باشد. او با این که از نظر مردم بیشتر یک شاعر بنظر می‌آید، اما جایگاه علمی خیام بسیار بالاتر از جایگاه ادبی او بوده، با این حال کتاب رباعیات او از بهترین و ارزشمندترین کتاب‌های شعر پارسی به حساب می‌آید.

گزیده‌ای از کتاب رباعیات خیام

«چون عهده نمی‌شود کسی فردا را خوش‌دار دمی این دل پرسودا را می‌نوش به ماهتاب ای ماه که ماه بسیار بتابد و نیابد ما را هر چند که رنگ و بوی زیباست مرا چون لاله رخ و چو سرو بالاست مرا معلوم نشد که در طربخانه خاک نقاش از بهر چه آراست مرا چون در گذرم به باده شویید مرا تلقین ز شراب ناب گویید مرا خواهید به روز حشر یابید مرا از خاک در میکده جویید مرا گر می نخوری طعنه مزن مستان را از دست بهل تو حیلت و دستان را »

درباره خیام

حکیم ابوالفتح عمر بن ابراهیم الخیامی معروف به خیام یکی از فیلسوف‌های ایرانی در سال ۴۳۹ هجری قمری بوده است. او در نیشباور دیده به جهان گشوده و سرانجام در همان شهر نیز از دنیا رفت. او شعرهای زیادی به زبان پارسی و تازی نوشته است. نوشته‌های او به زبان‌های متعددی ترجمه شده و علاوه بر ایرانیان طرفداران زیادی از جای جای کره خاکی دارد.

به خواندن ادامه دهید

اگر به شعرهای پارسی از شاعران کلاسیک ایرانی علاقه‌مند هستید، با پیشنهادات ما همراه باشید: کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی، کتاب دیوان اشعار مسعود سعدسلمان، کتاب هفت اورنگ جامی و در آخر کتاب گزیده اشعار ملک الشعرای بهار.

مشخصات کتاب رباعیات خیام

شاعر: عمر خیام نیشابوری ترجمه انگلیسی: سعید سعیدپور به قلم: عباس اخوین ژانر: شعر پارسی تعداد صفحات: ۱۷۶‌‌‌‌

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها