نمایش نسخه الكترونيك

left arrow

راه انسان شدن


NotesPages 512 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب صوتی راه انسان شدن نوشته‌ای از کارل راجرز، مقاله‌هایی روان و کاربردی در زمینه‌های روانشناسی به شما ارائه می‌کند.  این پژوهش‌ها به زمینه‌هایی مانند خانواده، آموزش، روابط اجتماعی، فلسفه و حتی مباحث تخصصی روانشناسی اشاره می‌کنند. همین ویژگی‌ها هستند که موجب می‌شوند افراد گوناگون بتوانند از آموزه‌های متنوع کتاب لذت ببرند. همه‌ی کسانی که این کتاب را خوانده‌اند می‌گویند، کتاب راه انسان شدن تفکر آن‌ها را نسبت به زندگی و روابط انسانی برای همیشه تغییر داده است.

موضوع این کتاب در مورد چیست؟

کارل راجرز در این کتاب تجارب خود در زمینه‌ی روان‌درمانی را روایت می‌کند و مقاله‌های خود را به ادبیاتی روان و قابل‌فهم ارائه می‌کند. نکات جالبی درباره‌ی روابط انسانی ارائه می‌شود؛ مثلا می‌خوانید که چگونه می‌توانید یاری‌کننده باشید. در این بخش برخی از فرضیه‌های مربوط به آسان‌سازی رشد شخصی و ویژگی‌های یک ارتباط یاری‌بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از آشنایی با فرایند انسان شدن، به دیدگاه‌های یک درمانگر از زندگی خوب پی می‌برید. از موضوعات دیگر اشاره شده می‌توان به یادگیری معنادار، آموزش شاگرد ، پیامد‌های خوددرمانی مراجع در زندگی خانوادگی و فروپاشی‌ها در ارتباط میان اشخاص اشاره کرد. مهم است که بدانید این نویسنده کتاب راه انسان شدن را یک اندرزنامه یا خودآموز نمی‌داند، بلکه تجارب خود را با شیوه‌ای ساده‌تر از مقاله‌های تخصصی‌اش ارائه می‌کند. کارل راجرز امیدوار است و باور دارد که بسیاری از مردمی که هرگز در جستجوی کمک مشاوره‌ای نبوده‌اند همچنان که برگزیده‌هایی از مصاحبه‌های درمانی ضبط‌شده از بسیاری مراجعان را در خلال سطور این کتاب می‌خوانند، دریابند که به گونه‌ای زیرکانه شهامت و اعتماد به نفس‌شان افزایش یافته و دریابند که با سهیم شدن در مبارزه‌ی دیگران در جهت تکامل، از راه تخیل و احساس، فهمیدن دشواری‌های شخصی خودشان آسان‌تر خواهد شد.

نقل‌قول‌هایی از این کتاب

«در برخورد با پدیده‌ی پیچیده‌ی درمان با منطق و روش‌های علمی، هدف عبارت است از کار کردن در جهت فهمیدن پدیده. در دانش این به معنای شناخت عینی رویدادها و شناخت پیوندهای کارکردی میان رویدادها، می‌باشد. دانش همچنین می‌تواند احتمال افزایش پیش‌بینی و مهار کردن این رویدادها را ارائه دهد، اما این امر یک نتیجه ضروری کوشش‌های علمی نمی‌باشد. چنانچه هدف‌های علمی می‌توانستند در این قلمرو به طور کامل تحصیل شوند، ما هم احتمالا می‌توانستیم آن را درمان بشناسیم، چه در این جا هم عناصر معینی با انواع نتیجه‌های معین، در ارتباط می‌باشند. با آگاهی از این موضوع این احتمال وجود دارد که ما بتوانیم پیش‌بینی کنیم که یک مورد ویژه از یک ارتباط درمانی، نتیجه‌ی معینی را در بر خواهد داشت، زیرا که آن ارتباط عناصر معینی را در بر می‌گیرد. بنابراین ما به احتمال قوی می‌توانیم نتیجه‌هایی درمان را توسط دخل و تصرف کردن عناصر موجود در ارتباط درمانی، تحت کنترل درآوریم.»

درباره‌ی کارل راجرز

کارل راجرز یکی از پدرهای تحقیقات روان‌درمانی محسوب می‌شود و به دلیل پژوهش‌های پیشتاز خود، توانست مشارکت علمی برجسته از سوی انجمن روان‌شناسی آمریکا را از آن خود کند. او که در ۸ ژانیه‌ی ۱۹۰۲ در حومه‌ی شیکاگو متولد شده بود، سال‌ها به عنوان روان درمان و استاد دانشگاه به فعالیت پرداخت. راجرز کتاب‌های زیادی نوشت و رشته‌ی مشاوره‌ را به گونه‌ی ژرفی دگرگون ساخت. او بررسی‌های تجربی پدیده‌های کاملا ‌‌‌‌ذهنی را ممکن ساخت و توانست علم فلسفه را تحت تأثیر قرار دهد.

پیشنهاد کتاب

علاوه بر کتاب صوتی راه انسان شدن از آثار دیگر کارل راجرز می‌توان به گوش دادن فعال و گروه‌های رویاروی: بحثی در روان‌درمانی گروهی اشاره کرد. از کتاب‌های مشابه دروغ‌هایی که به خود می‌گوییم از جودیت بک را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مشخصات کتاب راه انسان شدن

نام لاتین: On becoming a person نویسنده: کارل راجرز (Carl Rogers) مترجم: دکتر قاسم قاضی ژانر: روانشناسی تعداد صفحات: ۵۰۹

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها