نویسنده:

حذف مرگ: علمی که مرزهای میان مرگ و زندگی را از نو ترسیم می‌کند= ERASING DEATH


NotesPages 306 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب حذف مرگ اثری از دکتر سام پرنیا و جاش یانگ، ثابت می‌کند که مرز‌های بین مرگ و زندگی قابل تغییر هستند. شاید همه مرگ را به عنوان پایانی ناگهانی ببینند، اما اینطور نیست. مرگ فرایندی است که از تولد ما آغاز می‌شود و بنا بر پژوهش‌های اخیر، امکان توقف آن وجود دارد. امروزه افرادی زیادی با پایین آوردن بسیار دمای بدن، آن را از مرگ حفظ می‌کنند. این کتاب نه تنها جوانب علمی متوقف کردن مرگ را بررسی می‌کند، بلکه آن را از دید روح و ذهن آدمی نیز مورد کند و کاو قرار می‌دهد.

موضوع این کتاب در مورد چیست؟

در کتاب حذف مرگ می‌خوانید که پزشکانی که هر روزه شاهد فرایند احیا و مراقبت‌های ویژه هستند، چه مشاهداتی درباره‌ی بازگشت از مرگ داشته‌اند. نه تنها مطالب علمی، بلکه اتفاقاتی که پس از مرگ برای روح رخ می‌دهند نیز در این کتاب تشریح می‌شوند. دکتر پرنیا بارها از زبان بیماران شنیده‌ است که پس از ایست قلبی، شاهد دنیایی پس از مرگ بوده‌اند. شاید خیلی از ما نیز همچین مطالبی را شنیده باشیم، اما این کتاب از حوزه‌های معنوی و فلسفی فراتر می‌رود و جهان پس از مرگ را از دیدگاه علمی مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر روح بتواند بعد از مرگ و بعد از توقف عملکرد مغز به حیات خود ادامه دهد، احتمالا از لحاظ علمی موجودیتی ناشناخته است که بر اساس دانش عصب‌شناسی امروز، فرایندهای الکتریکی یا شیمیایی مغز نمی‌تواند خالق آن باشد. در صورتی که شواهد بیشتری این موضوع را اثبات کنند، برای پرداختن به آن به الگویی جدید در دانش عصب‌شناسی نیاز خواهیم داشت. این مستلزم نگرشی علمی و بی‌طرفانه نسبت به درک ماهیت روح انسان است که لازمه‌ی آن روش علمی و واقع‌بینانه‌ای است که بعد اخلاقی و وجدانی هوشیاری انسان‌ها باید در آن به نحوی صحیح و متعادل در نظر گرفته شود. به همین دلیل، این کتاب می‌تواند شروع بسیار خوبی برای پدیده‌ای انقلابی باشد.

نقل‌قول‌هایی از این کتاب

«مورد جو تیرالوزی نشان‌دهنده‌ی آغاز محدوده‌ی عملکرد علم احیاست. همچنین نشان می‌دهد که تعیین مدت زمان احیا مسئله‌ای کاملا نظری است و عینی کردن آن مستلزم تبعیت از ضوابط است. بدون شک جو در بیمارستانی دیگر، یا حتی در همان بیمارستان، در روزی دیگر و با گروهی دیگر از پزشکان، بعد از آن مدت طولانی احیا نمی‌شد. شاید گروهی دیگر مدت‌ها قبل از ۴۷ دقیقه‌ای که برای بازگرداندن او به زندگی لازم بود، دست از کار می‌کشیدند و روش سرد کردن و سایر مراقبت‌های حیاتی را روی او انجام نمی‌دادند. از جمله سوندگذاری قلبی به موقع را، که بلافاصله بعد از به کار افتادن قلب او در اتاق اورژانس انجام گرفت و حتی بعد از آنکه قلبش دوباره از کار ایستاد ادامه یافت. اگر هر یک از اینها و روش‌های دیگر صورت نمی گرفتند، شاید جو تیرالوزی جان خود را برای همیشه از دست می‌داد، یا احتمالا به معلولیت دائمی دچار می‌شد، یا برای همیشه در وضعیت نباتی قرار می‌گرفت.»

درباره‌ی نویسندگان

دکتر سام پرنیا، یکی از کارشناسان برجسته‌ی دنیا در تحقیقات علمی مربوط به مرگ، رابطه‌ی ذهن و مغز و تجارب نزدیک به مرگ محسوب می‌شود. پرنیا تحقیقات «هوشیاری در حین احیاء» را مدیریت می‌کند و تحقیقات خلاقانه‌ی او در صدر اخبار رسانه‌های ملی قرار داشته است. او در حال حاضر هم در بیمارستان‌های انگلستان هم در بیمارستان‌های امریکا به عنوان استادیار در زمینه‌ی طب مراقبت‌های ویژه و مدیر تحقیقات احیاء در دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک مشغول به کار است. او عضو سابق طب مراقبت‌های ویژه و ریوی در مرکز پزشکی ویل کورنل در نیویورک است. جاش یانگ نویسنده‌ی کتاب‌های پرفروش و خبرنگار در زمینه‌‌های سرگرمی، علم، مشاغل و سیاست است. تخصص او در دستیاری نویسندگی با شخصیت‌های برجسته در زمینه های مختلف است.

پیشنهاد کتاب

در صورتی که از این کتاب لذت بردید و می‌خواهید مطالب بیشتر درباره‌ی زندگی پس از مرگ بدانید، کتاب وقتی می‌میریم چه می‌شود؟ از دکتر سام پرنیا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. همچنین کتاب شواهدی بر زندگی پس از مرگ: علم تجربه‌ی نزدیک مرگ نوشته‌ی پل پری می‌تواند برای شما جذاب باشد.

مشخصات کتاب حذف مرگ

نام لاتین: Erasing death نویسنده: سام پرنیا و جاش یانگ (Sam Parnia & Josh Young) مترجم: مریم تقدیسی ژانر: ماوراءالطبیعه تعداد صفحات: ۳۰۸

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها