نویسنده:

جادوی بیان


              

معرفی کتاب

کتاب جادوی بیان نوشته‌ای از رابرت دیلتز، به شما کمک می‌کند تا عقاید دیگران را از طریق گفتگو تغییر دهید. این کتاب بر روی معجزه‌ی زبان و قدرت کلمات در شکل‌‌دهی وضعیت ما و درکمان از دنیای پیرامون و تمرکز کرده است. کلمات و سخنانی هستند که می‌توانند بعضی از تجارب ما را به طور کامل تغییر دهند. این تغییرات می‌توانند مثبت یا منفی باشند؛ از این رو، این کتاب تلاش می‌کند کلمات یا الگو‌هایی را در اختیار شما بگذارد که مکالمه‌های مهم زندگی شما را به سمت انتخاب‌های بیشتری هدایت کند.

موضوع این کتاب در مورد چیست؟

کتاب جادوی بیان الگوهایی موثر برای تغییر دیدگاه در مکالمه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. الگوهای معجزه‌ی بیان، عبارت‌اند از چهارده الگوی کلامی مجزا برای تغییر دیدگاه. الگوهای معجزه‌ی بیان به ما کمک می‌کنند با ارتباط مجدد باورهای خود به تجربه‌ها، ارزش‌ها، انتظارها و حالت‌های درونی، آن‌ها را به‌روز کنیم. استراتژی اساسی در استفاده از الگوهای معجزه‌ی بیان، شناسایی نیت مثبت موجود در پشت باور و ارزش‌هایی است که آن‌ها را تولید می‌کنند و همچنین، یافتن راه‌های ممکن دیگری که بتوانند این ارش‌ها را به روشی مناسب تأمین کنند. از بسیاری جهات، آنچه این کتاب ارائه می‌کند برشمردن کاربردهای بالقوه‌ی معجزه‌ی بیان است. الگوها‌ی معجزه‌ی بیان، الگوی زبانی قدرتمندی را شکل می‌دهند که برای ایجاد تغییرات عمیق و بسیار دوردست به کار می‌روند. این الگوها، در طول تاریخ بشر، یکی از ابزارهای اولیه برای تغییرات اجتماعی و تکامل مجموعه‌ مدل‌های ما از جهان بوده است. حالا شما می‌توانید با روش‌های ارائه شده، زندگی خود را آسان‌تر کنید و آثاری عمیق بر روی هم‌صحبتان خود بگذارید.

نقل‌قول‌هایی از این کتاب

«یکی از مشکلات اصلی منتقدان، جمله‌سازی و نحوه‌ی گفتار آنان است که سخن کلی می‌گویند و با عبارت‌هایی مانند «این طرح بسیار گران است، این نظر عملی نیست، این نقشه واقع‌بینانه‌ نیست، این پیشنهاد به تلاش زیادی نیاز دارد» و از این قبیل، اشکال کار را به تمام جنبه‌های قضیه تعمیم می‌دهند. یکی از مشکلات این عبارت‌ها این است که دیگران باید موافق یا مخالف گفته‌ی فرد باشند و انتخاب دیگری ندارند. اگر منتقدی می‌گوید فلان طرح عملی نیست، شخص دیگری می‌تواند موافق باشد و بگوید: «حق با اوست؛ این طرح عملی نیست.» یا مخالف باشد و بگوید: «اشتباه می‌کند؛ این طرح عملی است.» بنابراین، منتقدان باعث بروز قطبیت و دوگانگی در صورت وجود مخالف، سبب بروز درگیری می‌شوند.»

درباره‌ی نویسنده

رابرت دیلتز، متولد ۲۱ مارس ۱۹۵۵، از مشهورترین توسعه‌دهندگان ان‌ال‌پی است. او تا به حال ۲۲ مقاله و ۲۱ کتاب نوشته است که بزرگ‌ترین اثرش دائره‌المعارف ان‌ال‌پی است. دیلتز دانشمند و فیلسوف عصر حاضر است که دیدگاه‌ها و شگردهای ابداعی‌اش در ان‌ال‌پی راهبردی است؛ معروف‌ترینشان هرم دیلتز است که در آن، روان انسان به لایه‌های مختلف منطق تقسیم می‌شود. او در این نظریه بیان می‌کند که برای رسیدن به هدف، بین این لایه‌ها و هدف،هماهنگی و سازگاری وجود داشته باشد تا شخص، با تمام وجود، به دنبال دست‌یافتن به هدفش حرکت کند.

پیشنهاد کتاب

در صورتی که از کتاب جادوی بیان لذت بردید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که مجموعه‌ی مهارت‌های ذهنی این نویسنده را نیز بخوانید. همچنین کتاب هنر متقاعد کردن دیگران نوشته‌ی جفری گیتومر از موضوعی مشابه برخوردار است.

مشخصات کتاب جادوی بیان

نام لاتین: Sleight of mouth: the magic of conversational belief change نویسنده: رابرت دیلتز (Robert Dilts) مترجم: پویا امامی کردکندی ژانر: روانشناسی تعداد صفحات: ۲۹۶

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها