نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow
نویسنده:

تاویل رویا


            

معرفی کتاب

کتاب تاویل رویا اثر زیگموند فروید کتابیست در باب جنبه‌های متفاوت تحلیل رویا‌ها در روند روانکاوی بیماران روان‌پریش یا روان‌رنجور. اگر همیشه درمورد اینکه چرا خواب می‌بینید کنجکاو هستید، در این کتاب، فروید از دیدگاهی روانشناسانه به سوال شما پاسخ می‌دهد.

درباره کتاب تاویل رویا

این کتاب نگاهی عمیق دارد به ادامه تحقیقات و اندیشه‌های زیگموند فروید در زمینه علم روان‌کاوی. این علم که نخستین بار توسط خود فروید و به کمک یکی از همکارانش دکتر یوزف بروئر پایه گذاری شد؛ علمیست که در آن به کنکاش در قسمت‌های عمیق ذهن ناخود‌آگاه می‌پردازد. به گفته خود فروید ذهن انسان شامل چند بخش متفاوت و پویا است که برقراری ارتباط میان آن‌ها گاها با مشکل رو به رو می‌شود. ذهن انسان دارای نقاطی متفاوت است که فروید برای توضیح و درک بهتر، آن‌ها را «ناخود‌آگاه» نامید. و قسمتی از ذهن را که انسان می‌تواند کنترل کند و عموما به امیال فیزیکی و جسمی بازمی‌گردد را «خودآگاه» نامیده است. یکی از بخش‌های مهم علم روان‌کاوی تحقیق و بررسی عمیق‌تر در رویا‌هاست. رویا‌ها در واقع واکنش‌هایی عمیق و گاهاً بدون خط عقلایی هستند که از جهت مخالف حرکت ذهنیت خودآگاه با ذهنیت ناخودآگاه به وجود می‌آیند. همین دلیل اصلی بسیاری از ناهنجاری‌ها و بیماری‌های ذهنی از نظر فروید است. به عقیده او گاه ممکن است که افکار ناخودآگاه به جهتی از خط حرکت کند که کاملا مخالف جهت افکار عادی ذهن است. همین مطلب می‌تواند ایجاد نا‌هماهنگی کند و رفته رفته این ناهماهنگی‌ها را تبدیل به عارضه ذهنی کند. کتاب تاویل رویا بیان می‌کند که با روش‌های خاص می‌توانیم این عارضه‌ها را روان‌کاوی کنیم و به درمان آن‌ها نزدیک‌تر شویم.

تاویل رویا یعنی چه؟

واژه «تاویل» در لغت به معنای پی بردن به ماهیت چیزی یا مفهومی است. به طوری که خارج از وجوه ظاهری آن باشد. پس تاویل رویا، در واقع به معنای تشریح و تفسیر رویا در قالب‌هایی خارج از نگاهی سطحی است. با گزارش‌هایی که در کتاب تاویل رویا ذکر شده است می‌توان استنتاج کرد که این رویا‌ها، همگی گویای اتفاقاتی است که یا عمدا یا سهوا در ناخودآگاه سرپوشی شده‌اند. و با توجه به این گفته‌ها، فروید کاملاً به دلیل وجود رویا پی برده. مثال‌ها کاملاً واضح و قابل درک هستند که از زبان خود او توضیح داده می‌شوند. کتاب تاویل رویا کاملاً مراحل استنتاج بیماری، درک آن، ریشه یابی‌ها در رویا، و پیدا کردن روش‌های متفاوت درمان را بیان کرده است.

فروید به دنبال چه بود؟

نخستین رگه‌های نوری که فروید را به سمت این علم سوق داد باعث شد تا او به دنبال روشی نوین باشد برای درمان بیماری‌ها. یکی از دوستان نزدیک او رفته رفته روشی را به او آموزش داد. این روش برپایه هیپنوتیزم و ریشه یابی مشکلات کار می‌کرد. وی معتقد بود مشکلات روانی درواقع ضربه‌های فیزیکی‌ای هستند که به جسم وارد شده‌اند. و اکنون حالات آن‌ به ناخودآگاه سپرده شده است. و می‌توان با استفاده از روشی که بعد‌ها فروید آن‌را روان‌کاوی نامید این آسیب‌ها ‌را پیدا کرده و درمان کرد. یکی از ابزارهایی که فروید استفاده می‌کرد تا روان‌رنجورها را درمان کند همین بررسی رویا بود. که مطالعه کتاب تاویل رویا می‌تواند به شما راه عملکرد آن‌را نشان دهد!

مشخصات کتاب تاویل رویا

نام نویسنده: زیگموند فروید نام مترجم: سهیل سُمی زبان اصلی کتاب: آلمانی ژانر: روان‌شناسی تعداد صفحات: ۵۱۴ صفحه

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
فیلترها