نویسنده:

تاوان نابرابری

NotesPages 300 صفحه نویسنده: کیت پیکت timer 11 ساعت

NotesPages 300 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب علت نابرابری در جامعه من هستم، اختلاف طبقاتی میان اقشار کم‌درآمد و پردرآمد را بررسی می‌کند. همچنین این کتاب، راهکارهایی کارآمد برای کاهش شکاف طبقاتی، ارائه داده است. چرا هرچقدر به سمت قشر متوسط وکم‌درآمد پیش می‌رویم، این اختلاف و نابرابری‌ها بیشتر می‌شود؟ نویسندگان این کتاب، تلاش کرده‌اند با بررسی نمودارها و وضعیت جوامع امروز به این سوال پاسخ دهند. درادامه، به توضیحات بیشتری از این کتاب خواهیم پرداخت.

معرفی کتاب

این کتاب شامل سه بخش است. بخش اول رابطه‌ی موفقیت در به‌دست آوردن ثروت با ناکامی اجتماعی را بیان می‌کند. نویسنده، رابطه‌ی این دو را مستقیم می‌داند. هرچقدر موفقیت مادی بیشتر باشد ممکن است فرد برای حفظ ثروت خود از روابط اجتماعی دور بماند. تناقض چشمگیری است که انسان در اوج دستاوردهای مادی و فنی، خود را مضطرب، مستعد افسردگی، نگران جلوه داشتن در نظر دیگران، بی‌اعتماد به دوستی‌ها، مصرف‌گرا و برکنار از اجتماع می‌بیند. بخش دوم به بررسی نتیجه‌ی نابرابری میان اقشار می‌پردازد و تاثیر آن را در زندگی و روابط اجتماعی، سلامت جسم و روان افراد کم‌درآمد و پردرآمد بررسی می‌کند. بخش سوم این کتاب جوامع ناکارآمد را با جوامع کارآمد مقایسه کرده و راه‌حل‌هایی برای ساختن جامعه‌ای برابر و بهتر ارائه می‌دهد.

گزیده‌ای از کتاب

«در این مرحله، ایجاد عزم سیاسی برای برابرتر ساختن جامعه، مهم‌تر از اعمال سلیقه در مجموع‌هایی از سیاست‌ها به هدف کاهش نابرابری است. عزم سیاسی، به گسترش دید بهتر جامعه وابسته است و این هم دست‌یافتنی و هم الهام‌بخش است. امیدواریم که نشان داده باشیم که می‌توانیم برنده‌ی جامعه‌ی بهتری باشیم: جامعه‌ای برابرتر که مردمش کم‌تر تحت تقسیم‌های موقعیتی و مراتبی قرار دارند، جامع های که در آن احساس اجتماع بودن می‌کنیم، در آن با خطر گرم‌شدن زمین مقابله می‌کنیم، در آن به‌عنوان عضوی از جمع همکاران، به‌صورت دموکراتیک مالکیت و اختیار شغل‌مان را داریم و در منافع بخش غیرمالی اقتصاد سهیم هستیم. این رویای شهری آرمانی نیست: شواهد نشان می‌دهند که حتی کاهش‌های اندک در نابرابری، که اکنون در برخی دموکراسی‌های بازاری یک واقعیت است، تفاوت مهمی در کیفیت زندگی ایجاد می‌کند. اکنون تکلیف این است که بر مبنای شناخت نوع جامعه‌ای که نیازمند آن هستیم، سیاست‌هایی اتخاذ کنیم و متعهد شویم تا از فرصت‌های مؤسساتی و تکنولوژیک، جهت درک بیش‌تر بهره ببریم. جامعه‌ی بهتر هرگز به‌ صورت خودکار ایجاد نخواهد شد. چه برایش کار بکنیم، چه نکنیم. در جلوگیری از فاجعه‌ی گرم شدن زمین شکست می‌خوریم. به جوامع اجازه می‌دهیم تا به طور روزافزون ضد اجتماعی‌تر شوند. و از درک روندهای مربوطه عاجز می‌مانیم.»

چرا کتاب علت نابرابری در جامعه من هستم جذاب و خواندنی است؟

کتاب علت نابرابری در جامعه من هستم، به خوبی اختلاف طبقاتی اقشار مختلف جوامع را شرح داده است. این کتاب راهنمای کامل و مفیدی برای افرادی است که جهت داشتن جامعه‌ای برابر و عاری از هرگونه ناعدالتی تلاش می‌کنند. سارا افراز با زبانی ساده و قابل‌فهم این کتاب را برای خوانندگان ترجمه کرده است. خواندن کتاب علت نابرابری در جامعه من هستم را به اقتصاددانان و علاقه‌مندان به سیاست و تاریخ جوامع پیشنهاد می‌کنیم.

مشخصات کتاب علت نابرابری در جامعه من هستم

نام لاتین کتاب: The spirit level: Why equality is better for everyone نویسندگان: ريچارد ويلكينسون - كيت پيكت مترجم: سارا افراز تعداد صفحات: 151 ژانر: اقتصادی

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها