نمایش نسخه الكترونيك

left arrow

تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره‌ی معاصر


            

معرفی کتاب

کتاب صوتی تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره معاصر، وضعیت جامعه‌ در دوران قاجار را مورد بررسی قرار می‌دهد. این کتاب، وضعیت اجتماعی و سیاسی  ایران را در زمان سلطنت دو پادشاه قاجار، آقامحمدخان، اولین پادشاه قاجاریه، و فتحعلی شاه شرح می‌دهد. همچنین، کتاب تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران، وقایع بااهمیتی که در زمان حکومت قاجار رخ داده است، توضیح می‌دهد.

موضوع کتاب در مورد چیست؟

کتاب صوتی تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره معاصر وضعیت ایران را در صد و هشتاد سال دوران سلطنت قاجار به تصویر کشیده است. توضیحات این کتاب از چگونگی ورود قاجارها به ایران آغاز می‌شود. سپس جنگ‌ها و لشکرکشی‌های پادشاهان قاجار را شرح می‌دهد. این کتاب همچنین گریزی به چگونگی انقراض سلطنت افشاریان زده است و وقایعی را در این خصوص بیان می‌کند. سپس، توضیحاتی درباره‌ی کشته‌شدن آقامحمدخان ارائه می‌دهد و علت مرگ او را بررسی می‌کند. کتاب تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره معاصر، به خودرأیی و مال دوستی فتحعلی‌شاه اشاره کرده و به بررسی ضررهایی که به خاطر این ویژگی‌ها به حیثیت فرهنگی و اقتصادی ایران وارد کرده است، می‌پردازد. همچنین، درباره‌ی اختلافات ایران با روسیه در زمان فتحعلی‌شاه و روابط سیاسی‌ای که با این کشور داشته است، توضیحاتی می‌دهد. نکته و مطلب مهمی که در این کتاب مفصل شرح داده شده است، تنظیم عهدنامه‌ها و قراردادها است. این عهدنامه‌ها در زمان فتحعلی شاه با کشورهای روسیه و انگلستان بسته شد. و خسارات زیادی به منابع ملّی، اقتصادی و فرهنگی ایران وارد کرد.

بخش‌هایی از کتاب

«امضای عهدنامه‌ی گلستان را مردم آن سوی اَرس که سرزمین ایشان از ایران جدا شده و به روسیه پیوسته بود بسیار ساده تلقی کرده‌اند. بهترین دلیل این است که عباسقلی بیگ متخلص به نورس پسر میرزا محمدخان ثانی باکویی در کتابی که در تاریخ این زمان و حوادث آن سرزمین در 1257 به نام گلستان ارم تالیف کرده است این واقع را با آهنگی که هیچ‌گونه نگرانی در آن نیست بیان کرده است. این عباسقلی بیگ که بعدها به نام عباسقلی خان معروف شده و در همین زمان‌ها وارد سپاه روسیه شده است. و نام خانوادگی خود را به سیاق زبان روسی «باکی خانوف» به مناسبت اینکه پدرانش از خوانین باکو بوده‌اند گذاشته است. و به زبان ترکی و فارسی شعر می‌گفته و گویا در فارسی «نورس» و در ترکی «قدسی» تخلص می‌کرده است. متن فارسی این کتاب تاکنون چاپ نشده و تنها ترجمه‌ی روسی آن در 1926 در باکو منتشر شده است. یک نسخه از آن متعلق به دانشمند وسیع الصدر دانش دوست آقای حاجی حسین آقا نخجوانی ساکن تبریز است.»

در مورد نویسنده کتاب

سعید نفیسی، از بنیان‌گذاران مکتب نثر دانشگاهی است و او را معمار نثر جدید معاصر ایران نامیده‌اند. نفیسی همچنین، شیوه‌ی داستان نویسی تاریخ را احیا و بنیان‌گذاری کرده است. او برای ترجمه‌ی کتاب آرزوهای برباد رفته، اثر بالزاک، جایزه‌ی سلطنتی دربار ایران را از آنِ خود کرد. تسلط نفیسی به تاریخ و ادبیات ایران باعث شده بود تا آثار تازه و پژوهش گرانه‌ای پدید آورد.

چرا این کتاب جذاب و شنیدنی است؟

کتاب صوتی تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره ی معاصر، تالیف سعید نفیسی، وقایع اجتماعی و سیاسی ایران را در زمان دو پادشاه قاجار به خوبی بیان می‌کند. این کتاب را به تمامی کسانی که به تاریخ و مسائل پیرامون آن علاقه مندند، پیشنهاد می‌کنیم.

مشخصات کتاب تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره ی معاصر

نام لاتین کتاب: Social And Political History Of Iran In The Contemporary Period نویسنده: سعید نفیسی ژانر:تاریخی

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها