نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow
نویسنده:

بهشت برین حقیقت دارد


            

معرفی کتاب

كتاب  بهشت برین حقيقت دارد نوشته‌ی دكتر ایبن الکساندر، جراح برجسته‌ی مغز و اعصاب است که سال ۲۰۱۲ به مدت چهار هفته رتبه‌ی‌ پر فروش‌ترین کتاب را در مجله‌ نيويورک تايمز کسب کرد. دکتر الکساندردرسال 2008 در سن پنجاه و چهار سالگی به جهت ابتلا به بیماری نادری هفت روز به کما رفت. اين كتاب شرح تجربه‌ی نويسنده از جهان پس از  مرگ، در این هفت روزاست. چنان‌چه درزندگی خود حداقل یک باربه سرنوشت انسان، بعد از مرگ اندیشیده‌اید پیشنهاد می‌کنیم با همراه شوید؛ احتمالاً شرح داستان دکتر الکساندر و چگونگی تغییر نگرش وی نسبت به جهان پس از مرگ برای شما نیز جذاب خواهد بود.  

معرفی کتاب

دکتر الکساندردرکتاب بهشت برین حقیقت دارد، می‌گوید که درطول مدت هفت روزی که در کما بوده است تمام سطح بیرونی مغزش، همان قسمتی که سبب می‌شود ما یک انسان باشیم از کار افتاد و عملکردی نداشت و در واقع کاملاً غایب بود. او می‌گوید که در طول زندگی حرفه‌ای خود در سِمت جراح مغز و اعصاب، گزارش های زیادی از داستان‌های عجیب  افراد مختلف شنیده بود. داستان‌هایی در خصوص این که بعد از ایست قلبی، به سرزمین‌های ناشناخته و شگفت‌انگیزی سفر کرده‌اند و با خویشان درگذشته‌شان گفتگو کرده و حتی خدا را ملاقات کرده‌اند. این گونه داستان‌ها از نطر نویسنده گرچه شگفت‌انگیز بوده ولی ساخته و پرداخته‌ی ذهن آدم‌ها بوده و خیال‌پردازی‌ای بیش نبود. تا این که آن اتفاق برای خودش رخ می‌دهد و در مدت اين هفت روز به ماورای این جهان سفر می‌کند و از این رو بر آن می‌شود که تجربيات خود را در ارتباط با مبدأ و درک حضور الهی در كتابی به نام بهشت برین حقیقت دارد گردآوری كند. وی  معتقد است  كه مرگ پايان موجوديت ما نيست و تنها يک انتقال است و زندگی ما روی زمین یک آزمایش بوده که کمک می‌کند روحمان تکامل يافته و رشد کند، و روش موفقیت در این مسیر، زندگی با عشق و مهربانی  است. وی در توضیح تجربه‌اش فرضیه‌های متعددی را در نظرمی‌گیرد و از لحاظ علمی، موثق بودن اين فرضيه‌ها را اثبات می‌کند.  

گزیده‌هایی از کتاب

«بعضی از همکاران من این فرضیه را داشتند که شاید قسمت‌های تالاموس، بازال گانگلیا(عقده‌های قاعده‌ای) و ساقه‌ی مغز که قسمت‌های عمیق‌تر مغز هستند (قسمت‌هایی که زیر قشر مغز وجود دارند) باعث پردازش این تجارب فراواقعی بودند. اما باید در نظر گرفت که هیچ‌یک از این قسمت‌های مغزی نمی‌توانند به تنهایی و بدون این‌که حداقل یک قسمتی از نئوکورتکس من دست نخورده باشد، چنان کاری را انجام دهند. همه در انتها هم‌عقیده بودند که این قسمت‎هایی که زیر قشر مغز وجود دارند نمی‌توانند مقدارمحاسبات زیادی را انجام دهند که وابسته به سلسله اعصاب هستند و باید برای یک چنین تجربه‌ی غنی پیش بیاید.»   «همیشه تصور می‌کردم که مفاهیمی نظیر شوخی، طنز، ترحم صفت‌هایی هستند که ما را در تحمل این دنیای بی‌انصاف و زجرآور کمک می‌کنند. همین‌طور هم هست. آنها ما را تسلی می‌دهند، ولی کوتاه و زودگذر هستند. مهم‌تر آن که یادآور این واقعیت‌اند که تمام سختی‌ها و زجرهای این دنیا موقتی‌اند و به هیچ وجه در سرنوشت نهایی ما مؤثر نیستند. شادی و طنز تنها یادآور این حقیقت‌اند که ما زندانی این دنیا نیستیم، بلکه مسافرانی هستیم که از اینجا عبور می‌کنیم».

درباره‌ی نویسنده

دکتر ایبن الکساندر جراح مغز و اعصاب و نویسنده‌ی کتاب بهشت برین حقیقت دارد و دورنمای بهشت برین است. کتاب اولش در سال 2013 به مدت 35 هفته رتبه‌ی پرفروش‌ترین کتاب درنیویورک تایمز را از آنِ خود کرد. کتاب دوم وی نیز در همان هفته‌ی‌ اول انتشار در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز واقع شد. وی بر این باور است که ارتباط و پیوند معنویت با علم مسبب تغییر و دگرگونی دیدگاه و تجربیات آدم‌ها خواهد شد.  

خواندن این کتاب به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

نويسنده‌ی كتاب بهشت برين حقيقت دارد معتقد است كه سابق بر اين خود را به خاطر ويژگی شكاک بودنش نمونه‌ی خوبی از جامعه‌ی پزشكی به شمار می‌آورد. اما پس از اين تجربه به اين باور رسيده است كه اغلب آن‌هایی که خودشان را شکاک تلقی می‌کنند، شکاک به معنای واقعی نیستند؛ زیرا شکاک واقعی کسی است که موضوعی را با دقت و جدیت بررسی کند. او خود را نيز در زمره‌ی كسانی به شمار می‌آورد كه بدون دليل خاصی زندگی و جهان پس از مرگ را رد می‌كنند. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که معتقدید هر نظریه‌ای را نباید بی تحقیق و کاوش پذیرفت یا رد کرد، خواندن این کتاب را به شما توصیه می‌کنیم. هم‌چنین این کتاب به آن دسته از دوستانی که تمایل دارند درباره‌ی عوالم پس از مرگ و چگونگی ادامه‌ی  حیات در دنیای دیگر بشتر بدانند پیشنهاد می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

کتاب دوم دکتر الکساندر با نام دورنمای بهشت برین با درون‌مایه‌ای شبیه به همین کتاب  برای علاقه‌مندان به این ژانر توصیه می‌شود. این کتاب نیز همانند کتاب قبلی در لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز واقع شد.

مشخصات کتاب بهشت برین حقیقت دارد

نام لاتين: ‍Proof of Heaven نويسنده: ايبن الكساندر مترجم: محمود دانايی ژانر: روانشناسی تعداد صفحات: 210  

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها