نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow

برگ باد


            

معرفی کتاب

  گابریل گارسیا مارکز در کتاب صوتی برگ باد، روستای خیالی ماکوندو در کرانه کلمبیایی اقیانوس اطلس را روایت می‌کند و پرده از فساد اجتماعی آن برمی‌دارد. نویسنده این کتاب را با الهام از خاطرات کودکی خود در آراکاتاکا نوشته و مضامینی مانند عزت و دوستی را منتقل می‌کند.  

این کتاب در مورد چیست؟

کتاب صوتی برگ باد، به واسطه سه مونولوگ متناوب روایت می‌شود: مونولوگ‌های سرهنگ، دخترش ایزابل و پسرش. از طریق این ساختار، گارسیا مارکز تاریخ تاسیس شهر خیالی ساحلی ماکوندو در اواخر قرن نوزدهم، رونق آن در دهه 1910 و انحطاط آن پس از 1918 را شرح می‌دهد. این داستان ورود و خروج از طوفان برگ است. انبوهی از افراد بیگانه و خارجی در زمانی که سواحل کلمبیا در صنعت موز طی مدت زمان کوتاهی ثروتمند می‌شود، به همان سرعتی که آغاز شده بود به پایان می‌رسد. با شروع رمان، پزشک خودش را حلق آویز کرده و سرهنگ خود را برای نظارت بر تدفین آماده می‌کند. ده سال قبل، بقیه مردم شهر قسم خورده بودند که با این دفن مخالفت کنند و سرهنگ به عهد شخصی که قبلا با دوست خود بسته بود احترام می‌گذارد و از اراده دیگران سرپیچی می‌کند. دلیل خصومت این شهر در ادامه داستان مشخص می‌شود، زیرا هر سه روایت به گذشته برمی‌گردد و داستان اقامت 25 ساله دکتر در ماکوندو را بازگو می‌کند.  

نقل قول‌هایی از کتاب صوتی برگ باد

« سر در نمی‌آورم چرا هیچ‌کس به مراسم تدفین نیامده. من و بابابزرگم و مامان آمده‌ایم و چهارتا سرخپوست گوآخیرو که برای بابازرگم کار می‌کنند. آن مردها یک کیسه آهک را خالی کردند توی تابوت. اگر مامان اینقدر سردرگم و گیج به نظر نمی‌رسید ازش می‌پرسیدم این کار را می‌کنند که چه بشود. اصلا نمی‌فهمم چرا باید جعبه چوبی را با آهک پر کنند. »

درباره نویسنده

گابریل خوزه گارسیا مارکز، در ۶ مارس ۱۹۲۷ در کلمبیا متولد و تحت سرپرستی پدربزرگ و مادربزرگش بزرگ شد. او نویسنده، روزنامه‌نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی بود. شخصیت و آینده شغلی مارکز تحت تاثیر فعالیت‌های سیاسی پدربزرگش، شکل گرفت. همچنین قصه‌‌هایی که مادربزرگش برای او تعریف می‌کرد در داستان‌نویسی او بی‌تاثیر نبود. او دوران مدرسه و دانشگاه خود را در رشته حقوق در بوگوتا پایتخت کلمبیا گذراند. او خیلی زود علاقه خود را در نویسندگی کشف کرد. در ابتدا به عنوان روزنامه‌نگار مشغول به کار شد و از دهه‌ ۱۹۴۰ به‌طور حرفه‌ای روزنامه‌نگاری را دنبال کرد. از جمله آثار مشهور گابریل گارسیا مارکز می‌توان به «صد سال تنهایی»، «پاییز پدرسالار»، «عشق سال‌های وبا»، «ساعت شوم» اشاره کرد. گابریل در آوریل ۲۰۱۴ در ۸۷ سالگی به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت.  

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

تبحر گابریل گارسیا مارکز در پیوند واقعیت و تخیل، کتاب‌های او را به شناخته‌شده‌ترین و شاید بهترین آثار سبک رئالیسم جادویی تبدیل کرده است و همین امر خواننده را جذب خود می‌کند.  

پیشنهاد کتاب

کتاب «ساعت نحس» اثر دیگری از گابریل گارسیا است که داستان یک دهکده بی‌نام کلمبیایی را روایت می‌کند. خواندن این کتاب نیز به شما پیشنهاد می‌شود.  

مشخصات کتاب صوتی برگ باد

نام لاتین کتاب: La Hojarasca نویسنده: گابریل گارسیا مارکز  Gabriel Garcia Marquez مترجم: کاوه میرعباسی ژانر: رمان تعداد صفحات: 131      

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها