نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

بازآفرینی مدل تجاری


            

معرفی کتاب

کتاب بازآفرینی مدل تجاری برگرفته شده از مجله هاروارد بیزینس ریویو این سوال را برای مخاطبانش پاسخ می‌دهد که چرا شرکت‌های  پابرجا و موفق سخت تلاش می‌کنند تا قبل از رقبایشان فرصت خوب بعدی را از آن خود کنند؟  در این کتاب به این موضوع پرداخته می‌شود که کدام شرکت‌ها باید به فکر طراحی مجدد مدل تجاری خود باشند و چگونه این کار را انجام دهند.

موضوع کتاب بازآفرینی مدل تجاری

کتاب باز آفرینی مدل تجاری  به راحتی خط مشی و راه‌های مناسبی برای ترقی و تغییر در تجارت شرکت شما را بیان می‌کند. با مروری بر عملکرد و تغییر مدل تجاری شرکت‌های بزرگی مثل اینفوسیس، بلومبرگ و  فیلیپس، دلایل رشد این شرکت‌ها و تاکید آن‌ها بر کادرها، ایجاد استراتژی لازم، مسئولیت پذیری و پاسخگویی به نیازهای مراجعین و مخاطبین و ایجاد طرح‌های سازمانی و همچنین نگاه کردن به فراسوی محصولات و خدمات تکمیلی را در جهت باز آفرینی سازمان مربوطه بیاموزید. برای ارزیابی میزان آسیب پذیری شرکت می‌توان روی کاغذهای خط دار، جداگانه تمام اقدامات مهم را که در شرکت در حال اجرا می‌باشد را بنویسید، بعد سه کادر بکشید و نام آن‌ها را کادر یک: مدیریت فعلی، کادر دو: فراموش کردن انتخابی گذشته،  کادر سه: خلق آینده نام‌گذاری کنید. مدیرعامل‌های ترقی‌خواه باید در سه حوزه مهم ذکر شده با برنامه‌ریزی و باز آفرینی، نیروهای مربوط به گذشته، حال و آینده را تحت کنترل داشته باشند و قبل از آنکه دیر شود کسب و کار خود را بازسازی کنند.

بخش‌هایی جذاب و خواندنی از کتاب بازآفرینی مدل تجاری

«در حالی كه اكثر شركت‌ها به خوبی تغييرات خطی را مديريت می‌كنند در برابر تغييرات غيرخطی گيج می‌شوند. تلاش شركت‌ها برای ايجاد تغيير اغلب اوقات مثل اضافه كردن دو بال به يک اتومبيل برای تبديل آن به يک هواپيما است. مثلاًً جايگاه محكم شركت سونی را در زمينه‌ی دستگاه‌های قابل‌حمل پخش موزيک و كتابخوان‌های الكترونيكی يا تلاش‌های شركت‌های موتورولا و نوكيا را در نظر بگيريد كه سعی می‌كنند پابه‌پای انقلاب گوشی‌های تلفن همراه پيش بروند. رهبرانی كه روی تحليل دقيق داده‌ها اصرار دارند معمولا در برابر تغيير مقاومت می‌كنند به اين بهانه كه مدرک كافی در دست نيست يا علائمی كه نشان می‌دهند بايد تغييری صورت بگيرد ضعيف هستند. در نتيجه اين افراد ذهنيت كوتاه‌مدتی دارند، شديدا روی مشتری‌های فعلی تمركز می‌كنند نه مشتری‌های در حال ظهور، شديدا درگير رقبای فعلی هستند، نه تازه‌ واردهایی كه رقبای بالقوه محسوب می‌شوند و تاكيد دارند كه از اهرم توانايی‌های فعلی استفاده كنند نه ايجاد توانايی‌های جديد و تلويحا تصور می‌كنند كه مرزبندی ميان بازارها به صورت دقيقی مشخص است. شرکت‌های موفق برای موفقيت در زمينه‌ی حفظ و نگهداری مكانيسم‌هايی را ايجاد می‌كنند كه افراد با استفاده از آن‌ها مسئوليت نتايج را برعهده بگيرند. كسانی كه كاری را كه برعهده گرفته‌اند در زمانی كه قول داده‌اند، با صرف بودجه‌ای كه قول داده‌اند و با خصوصياتی كه قولش را داده‌اند تحويل می‌دهند بايد ترفيع بگيرند و حقو قشان افزايش پيدا كند.»

مشخصات کتاب بازآفرینی مدل تجاری

عنوان اصلی کتاب: Rebuilding Your Business Model برگرفته شده از مجله هاروارد بيزنس ريويو برگردان: آزاده مبشر ژانر: کسب و کار تعداد صفحات کتاب: ۲۵۶ صفحه

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها