معرفی کتاب

  زیگموند فروید در کتاب صوتی ایگو و اید : من و نهاد، کاربردهای عملی نظریه ساختاری ذهن را بیان می‌کند. موضوع اصلی این کتاب در رابطه با ایگو است در نبردی مقابل سه قوا به نام اید، سوپرایگو و جهان خارج قرار دارد. فروید نخستین بار سه اصل نظریه‌ ساختاری ذهن یعنی اید، ایگو و سوپر‌‌ایگو را در کتاب فراسوی اصل لذت عنوان کرد. این کتاب نیز همان خط فکری را دنبال می‌کند و این سه اصل را با جزئیات بیشتری توصیف می‌کند.  

این کتاب در مورد چیست؟

کتاب صوتی ایگو و اید در درجه‌ی اول به ایگو (من) می‌پردازد و تاثیر تنش‌های درونی را که بر آن اثر می‌گذارند، بررسی می‌کند. تنش‌های مابین ایگو و اید (من و نهاد)، ایگو و سوپر‌ایگو (من و فرا‌من) و تنش‌های میان دو غریزه‌ عشق و مرگ در این کتاب مورد توضیح قرار می‌گیرند. من، که بین نهاد و فرا‌من به دام افتاده، خود را درگیر افکاری از نهاد می‌بیند که سرکوب شده و توسط فرا‌من تنزل یافته‌اند. زیگموند فروید روانپزشکی انسان را از لحاظ نقش‌ها و درگیری‌های تولید شده توسط اید، ایگو و سوپر ایگو توضیح می‌دهد. او نشان می‌دهد که تمام رفتارهای انسانی و صفات، از جمله اختلالات شخصیتی، توسط اختلافات پیچیده و کارهای این سه جزء شخصیت انسان ایجاد می‌شود. این کتاب در پنج فصل با عناوین: خودآگاهی و ناخودآگاه، من و نهاد، من و فرامن، دو رده از غرایز، و روابط حاکم بر ایگو، شما را با مبحث نظریه ساختاری ذهن آشنا می‌کند.  

نقل قول‌هایی از کتاب صوتی اید و ایگو

«دو مسیر برای آنکه محتویات نهاد بتوانند به من رسوخ کنند وجود دارد؛ یکی از آنها مستقیم است و دیگری از طریق من آرمانی روی می‌دهد. اینکه کدام‌یک از این راه‌ها برگزیده شوند اهمیتی قطعی دارد. من در مسیر تکاملش از ادراک غرایز به کنترل آنها و از اطاعت از غرایز، به محدود کردن آنها می‌رسد. در این موفقیت، سهم بزرگی نصیب آرمانی من می‌شود، که مسلما وقتی از آن، واکنش وارون بر ضد فرآیندهای غریزی نهاد است. روانکاوی ابزاری است که من را قادر می‌سازد تا غلبه بر نهاد را گسترش دهد. البته از دیدگاهی دیگر، همین من را می‌بینم که مانند یک موجود بینوا، در خدمت سه ارباب است و در نتیجه آن سه خطر مختلف تهدیدش می‌کنند: دنیای خارج، لیبیدوی نهاد و شدت عمل فرامن.»      

درباره نویسنده

زیگموند فروید (1859-1939) یکی از بزرگترین ذهن‌های قرن بیستم و بنیانگذار مکتب روانکاوی است. بسیاری از کارهای وی شامل اید و ایگو است. پیتر گی (2015-1923) نویسنده بیش از 25 کتاب بود، از جمله برنده جایزه ملی کتاب روشنگری، کتاب پرفروش فرهنگ ویمار و کتاب فروید: زندگی برای زمان ما، که به طور گسترده ترجمه شده است.  

چرا این کتاب جذاب و خواندنی است؟

طبق نظریه فروید شخصیت انسان از سه عنصر نهاد، خود (ایگو، یا من) و فراخود (سوپرایگو، یا فرامن) تشکیل‌شده است. کتاب صوتی اید و ایگو، تنش‌ها و تقابل این سه عنصر، که رفتارهای پیچیده انسان را به وجود می‌آورند، شرح می‌دهد.  

مشخصات کتاب صوتی ایگو و اید

نام لاتین کتاب: The Ego and the Id نویسنده: زیگموند فروید Sigmund Freud مترجم: امین پاشا صمدیان ژانر: روانشناسی تعداد صفحات: 75    

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها