نویسنده:

ایده‌های بزرگ برای ذهن‌های کنجکاو


      

معرفی کتاب

کتاب ایده های بزرگ برای ذهن های کنجکاو، اثری است از آلن دوباتن. این کتاب را مقدمه‌ای بر فلسفه‌ی آلن دوباتن نیز، می‌نامند. ذهن کنجکاو، مدام دنبال روشن شدن ابهامات ذهنی و ایده‌های بزرگ است و تا به پاسخ سوالات خود نرسد، آرام نمی‌گیرد. دوباتن، راه‌حلی برای افرادی که کنجکاوی امان‌شان را بریده است، دارد. او در این کتاب ایده‌های بزرگی در سر شما می‌پروراند و راه رسیدن به آنها را برایتان شرح می‌دهد.

معرفی کتاب ایده های بزرگ

کتاب ایده های بزرگ برای ذهن های کنجکاو، شامل بیست‌وشش بخش است که خلاصه‌ای از مطالب این 26 بخش را برای خوانندگان مطرح می‌کنیم. ابتدا، در قسمت پیشگفتار راجع‌به فلسفه و ریشه‌ی این واژه مطالبی بیان شده است. خودشناسی اولین گامی است که برای داشتن ذهنی کنجکاو و ایده‌پرداز، باید برداشت. دوباتن در یکی از بخش‌های این کتاب به اهمیت ادب اشاره کرده و توضیحاتی درباره‌ی آن ارائه داده است. نویسنده در یکی از بخش‌ها، به این سوال که «چرا دانستن اینکه در زندگی به‌دنبال چه چیزی هستیم، سخت است؟» پاسخ داده است و معنای زندگی را به خوبی، برای خواننده مطرح کرده است.»

گزیده‌ای از کتاب

«ممکن است با مدیریت کردن مشکلات زندگی در دوران بزرگسالی بهتر شود، اما بسیار سخت است. مردم نمی‌توانند خوب زندگی کردن را به شما آموزش بدهند. نیازمند مهارت‌های زیادی هستید: شخص مناسبی برای ازدواج انتخاب کنید، چگونه درآمد داشته باشید، چه شغلی انتخاب کنید که مناسب احوالات شما باشد، چگونه با این واقعیت مواجه شویم که هر روز پیرتر می‌شویم و در حال کچل شدن هستیم. به طور معمول مردم چنین مهارت‌هایی کسب نمی‌کنند. مثل این است که کسی از ما بخواهد هواپیما برانیم بدون اینکه دوره‌ی خلبانی گذرانده باشیم. خلبانی غیرممکن نیست، اما بدون آمادگی و آموزش امکان ندارد. نیازمند آموزش و مهارت است. وقتی بزرگ تر می‌شوید به مهارت‌های زیادی نیاز دارید، اما معمولا بزرگ‌ترها مهارت‌های زیادی کسب نمی‌کنند. بزرگ‌ترها اغلب کودکان را «معصوم» می‌پندارند. منظورشان این نیست که بچه‌ها برای همیشه دوست داشتنی و شیرین هستند، منظورشان این است که بچه‌ها در این سنین چیزهای معمول را نمی‌دانند و سختی‌های زندگی را در بزرگسالی می‌فهمند. بزرگ‌ترها معمولا در مورد مشکلات‌شان با بچه‌ها صحبت نمی‌کنند. این موضوع قابل فهم است: آ نها تلاش می‌کنند مهربان باشند و شما را از نگرانی‌های آینده محافظت کنند. بنابراین، از جریان کنونی زندگی‌تان لذت ببرید.»

چرا کتاب ایده های بزرگ جذاب و خواندنی است؟

کتاب ایده های بزرگ برای ذهن های کنجکاو، فلسفه‌ای درباره‌ی ذهن انسان و نگاه او به مسائل زندگی است. با خواندن این کتاب یاد خواهید گرفت که:
 • بفهمید واقعا از زندگی چه چیزی می‌خواهید
 • آنچه که در ذهن‌تان است را بیان کنید
 • انتظارات را کنار بگذارید
 • مردم عصبانی لزوما بدجنس نیستند
 • به دست آوردن چیزهای خوب به‌طور غیرمنتظره‌ای سخت هستند
 • اخبار، همیشه همه‌ی واقعیت‌ها را بیان نمی‌کند
 • چه چیزی منصفانه و درست است
 • خجالت و کم‌رویی را کنار بگذارید
محمد کریمی این کتاب نویسنده معروف را با زبانی روان و گیرا ترجمه کرده است.

مشخصات کتاب

نام لاتین کتاب: Big Ideas for Curious Minds نویسنده: آلن دوباتن مترجم: محمد کریمی تعداد صفحات: 156 ژانر: خودسازی و موفقیت

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها