نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

اصول اساسی


            

معرفی کتاب

کتاب اصول اساسی (زندگی و کار) نوشته‌ی ری دالیو عنوان کتاب درجه یک سال 2017 در حوزه‌ی کسب و کار را از آنِ خود کرده است.  هم‌چنین در سال 2018 برنده‌ی جایزه‌ی کتاب کسب و کار آکسیوم شد. این کتاب را می‌توان در زمره‌ی کتاب‌های مرجع در زمینه‌ی خودیاری و موفقیت در کار و زندگی به شمار آورد. اگر مشتاقید که در زندگی و کسب و کار خود تحولی ایجاد کنید احتمالاً این کتاب شروع بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

درباره‌ی کتاب

ری دالیو از زمانی که شرکت بریج واتر را در آپارتمان دوخوابه‌اش در شهر نیویورک تأسیس کرد تا چهل سال بعد که بریج واتر تبدیل به پنجمين شركت خصوصی مهم ايالات متحده آمريكا  شد، مجموعه‌ای از اصول اساسی منحصر به فردی را کشف کرد که معتقد است این اصول وی را به موفقیت رسانده است و این عوامل سبب شدند که شرکت بریج واتر بیش از هر شرکتی در طول تاریخ آمریکا در زمینه ی تأمین سرمایه برای پوشش خطرات سرمایه گذاری درآمد داشته باشد. ری دالیو مجموعه‌ی این اصول را که نتیجه‌ی همه تجربیات، سربالایی‌ها و سرپایینی‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌ها و سایر رویدادهای زندگی شخصی و کاری‌اش است، در این کتاب گرد هم آورده است. کتاب اصول اساسی شامل ایده‌هایی بسیار نو و تازه است که مبنای آن براساس نگرشی شفاف و صریح به امر انتخاب و تصمیم‌گیری بنا نهاده شده است. این ایده‌ها در عین حال که بسیار خاص و منحصربه فرد هستند کاملاً عملی و اجرایی بوده و همه‌ی افراد و شرکت‌ها در هر سطح و قشری می‌توانند از  آنها  در راستای رسیدن به موفقیت فردی و کاری بهره برند.

بخش‌های کتاب اصول اساسی زندگی و کار

بخش اول با بیان مسیر زندگی ری دالیو از تولد تا تأسیس بریج واتر، به اصولی می‌پردازد که باعث تحول زندگی و کار نویسنده و دیگران شده است. بخش دوم تأکید بر اصل پذیرش واقعیت و حقیقت موجود در اطراف فرد و چگونگی مدیریت آن دارد. و با شفافیت به شناسایی اهداف و مدیریت مشکلات می پردازد. بخش سوم به اصولی می‌پردازد که فرد بتواند با استفاده از آنها زندگی کاری خود را هدایت کرده و انتخاب‌ها و تصمیمات درست را اتخاد کند. این اصول به یک سری عوامل از جمله تمرکز بر افراد و توانایی‌های آنها، آموزش‌های مناسب، ارزیابی و دسته بندی افراد، حل و فصل اختلافات، ایمان به حقایق ریشه‌ای، شکل گیری فرهنگ پذیرش اشتباهات و... می‌پردازد.

در بخشی از کتاب می خوانیم

«برای خودتان فکر کنید تا تصمیم بگیرید 1) چه می‌خواهید 2) چه چیزی درست است و  3) باید چه کنید تا 1# را در سایه ی 2# به دست آورید. و این را با فروتنی و گشاده‌فکری انجام دهید تا بهترین تفکری را در نظر بگیرید که برایتان مقدور است. شفاف بودن روی اصولتان مهم است زیرا این اصول تمام جنبه‎های زندگی‌تان را چندین بار در روز تحت تـأثیر قرار می‎دهند. برای مثال، وقتی وارد روابط با دیگران می‎شوید، اصول شما و اصول آنها مشخص می‎کند چگونه تعامل کنید. مردمی که ارزش‎ها و اصول مشترکی ندارند از سوءتفاهم ها و درگیری‎های مداوم رنج خواهند برد. به افرادی فکر کنید که نزدیک‎ترین‎ها به شما هستند. آیا ارزش‎های آنها با ارزش‌های  شما هم‌تراز است؟ آیا اصلاً می‌دانید اصول و ارزش‌های آنها چیست؟ بسیاری از مواقع در رابطه‌ها، اصول مردم شفاف نیست. این موضوع به ویژه در سازمان‌هایی مشکل‌ساز می‌شود که در آنها لازم است مردم اصول مشترک داشته باشند تا موفق شوند.»

درباره‌ی نویسنده

ری دالیو کارآفرین، کارشناس مالی و سرمایه‌گذار آمریکایی، دانش‌آموخته دانشگاه هاروارد در رشته MBA  است که در سال 2019 با دارایی خالص بیش از 18 میلیارد دلار، در رتبه‌ی 58ام از ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت. دالیو موفقیت خود را ناشی از عدم استفاده از اهرم‌های مالی و متمایز بودنش می‌داند. او شرکت معروف بریج واتر را در سال 1975 تأسیس کرد. شرکت بریج واتر در حال حاضر بزرگ‌ترین صندوق تأمین سرمایه در جهان است.

چرا خواندن این کتاب توصیه می شود؟

بسیاری از مدیران و افراد برجسته و  موفق جهان از جمله بیل گیتس، آریانا هافینگتون، تونی رابینز، مایکل بلومبرگ، جان دیمون، آندرو راس سورکین، آدام گرانت و تیم فریس همگی مرجع بودن این کتاب را برای تغییر و تحول در موفقیت تأیید کرده و در مدح و ستایش آن سخن گفته‌اند. این کتاب رویکردی را به شما ارائه می‌دهد که در آن بتوانید به راحتی و با شفافیت، اصول را دنبال کنید و از این سرمایه در کار و زندگی خود نهایت استفاده را ببرید.  

مشخصات کتاب اصول اساسی (کار و زندگی)

نام لاتین : Principles نویسنده: ری دالیو مترجم: نازلی نصرالهی ژانر: موفقیت در کسب و کار تعداد صفحات: 572

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها