نویسنده:

آن تابستان با مارا: رمانی در چهار داستان


NotesPages 140 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب آن تابستان با مارا، اثری تاثیر برانگیز از اختر نراقی است که با چهار داستان به روایت مشکلات زنان به الجزایر می‌پردازد. نراقی بخشی از زندگی خود را در الجزایر به سر برد و این کتاب الهام گرفته از همان زمان است. مرگ و ظلمی که با آن مواجه شد به او نشان داد که مسئله‌ی آزادی زنان از آزادی‌های سیاسی مستقل است و فقط مردان از نتایج این جنبش‌ها سود می‌برند.

معرفی کتاب

چهار داستان مختلف با نام‌های متفاوت اتفاقاتی که در بازه‌های زمانی مختلف زندگی قهرمان داستان رخ داده‌اند را بازگو می‌کند. داستان اول با نام «سیتا» راجب دختریست که در مونترآل در رشته‌ی روانشناسی تحصیل می‌کند و امید دارد با مهر و همدردی‌‌ای که دارد به کودکان کمک کند؛ مخصوصا دختری هندی به نام سیتا. فصل دوم که «موریس و عشق»‌ نام دارد راجب ملاقات او با مردی به نام موریس در مونترآل است. احساسات عمیق‌تر این دو به ازدواج منجر می‌شود. در فصل «الجزایر» زندگی عاشقانه‌ی او با موانعی روبه‌رو می‌شود؛ موریس به قصد عضویت در جنبش مقاومت به الجزایر می‌رود و با نیروهای فرانسوی مبارزه می‌کند. دختر نیز به دنبال موریس به الجزایر می‌رود اما با وجود اینکه قصد کمک به افراد مورد ظلم را دارد نمی‌تواند در روبه‌رویی با تاریکی‌های مرگ کنار بیاید و به مونترآل برمی‌گردد. در فصل آخر دختر که حالا به سنین پیری خود رسیده حوادث زندگی‌اش را برای نوه‌ی خود، در فصل «آن تابستان با مارا» روایت می‌کند.

گزیده‌هایی از این کتاب

«گفتم: «بیا جدی حرف بزنیم. با وجود این همه مردم خوب و مهربان اینجا، خیلی چیزها هست که برای من بسیار آزاردهنده است: فقر و وضعیت زنان از که همه بدتر است. در مورد فقر، بدبختانه، کاری از دستم برنمی‌آید، اما برای زنان، شاید بتوانم کاری بکنم. کاری اندک.» و افزودم «من معتقدم، هر چه قدر هم که نور شمعی کوچک و کم‌سو باشد، باز هم برای خودش نوری است. من می‌خواهم به زنان کمک کنم، حتی اگر تعداد اندکی باشند.» درباره‌ی وضعیت زنان در الجزایر حرف زدم «ببین، موریس، حتما توجه کردی که در اینجا زنان در مقام مادر خیلی احترام دارند، اما همیشه زیر دست مردان‌اند و در این جامعه‌ی سرکوبگر جرئت حرف زدن ندارند.» موریس نگذاشت حرفم تمام شود و با موضع تدافعی که گرفت اسباب حیرتم شد. «در بیشتر جاهای دنیا زنان زیر دست مردان‌اند.» و با لحنی تلخ افزود «وانگهی، خود این مردان هم از آزادی محرومند و تحت ستم استعمار فرانسوی‌هایند.»»

درباره‌ی اختر نراقی

اختر نراقی زاده‌ی تهران، در نوجوانی به اروپا و سپس به کانادا مهاجرت کرد و از سال‌ها پیش ساکن مونترآل کانادا است. او دکترای ادبیات انگلیسی را از دانشگاه مک‌گیل مونترآل گرفت و برای مدتی در این دانشگاه تدریس کرد. او نوشته‌های داستانی دیگری نیز به زبان انگلیسی دارد که از آن‌ها می‌توان به خانه‌ی بزرگ سبز اشاره کرد که نامزد یکی از برجسته ترین جوایز ادبی کانادا شد.

خواندن این کتاب به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

نوشتن این کتاب در واقع انقلابی بر علیه حمله‌ی فرانسه به الجزایر است تا به حال زندگی افراد زیادی را به نابودی کشانده . بنا بر مشاهدات نراقی انقلاب فقط بر روی آزادی مردان تاثیر می‌گذارد. همه‌ی تغییرات که در جهان رخ می‌‌دهد، حتی در صورتی که توسط زنان ایجاد شده باشد، به زندگی مردان سود می‌رساند و در انتها آزادی و خواسته‌های زنان نادیده گرفته می‌شود. توجه به این مسائل و شناختشان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ پس به شما پیشنهاد می‌کنیم این کتاب جذاب و قدرتمند را از دست ندهید.

مشخصات کتاب آن تابستان با مارا:

نام لاتین: With Mara that summer نویسنده: اختر نراقی مترجم: نیره توکلی ژانر: داستان تعداد صفحات: ۱۴۰

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها