نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow
نویسنده:

آنچه ما دریافت می‌کنیم


NotesPages 144 صفحه
              

معرفی کتاب

یکی دیگر از کتاب‌ها از سری مجموعه‌ی اخلاقیات و هم‌بستگی انسانی زیر نظر استاد الهی کتاب آنچه ما دریافت می کنیم است. روی سخن این مجموعه با کسانی است که به زندگی اخلاقی توجه دارند. این مجموعه از شواهد دست‌نخورده بدون تحلیل تفسیر و تحریف می‌باشد. این روایت‌های زندگی، حکایات، معمولا بی‌نام و نشان و گاهی در حوزه محیط‌های اجتماعی خاص، یا در حضور شخصیت‌های خاص یا در حضور شخصیت‌های معروف هنری، ادبی و علوم جمع‌آوری شده است که متشکل از حالات روحی و طرح‌های عملی می‌باشد که در مجموع نشان می‌دهند اخلاق عملی لازمه‌ی همه‌ی لحظه‌های زندگی است و محرکی است برای کسانی که مایل‌اند در اخلاق عملی به‌صورت فردی و ملموس فکر کنند.

موضوع کتاب آنچه ما دریافت می کنیم

برای ساختن دنیای بهتر، اینکه قانع ‌شویم می‌توانیم بهترعمل کنیم کافی نیست، بلکه لازم است بطور واضح بفهمیم چه‌چیزی را باید در خود تغییر دهیم، نقاط ضعف و قوت خود را تشخیص دهیم، جلوی برخی را بگیریم و بعضی دیگر را تقویت کنیم. در این کتاب می‌آموزیم که لازمه‌ی انجام دادن عمل خوب فقط این نیست که با ایجاد وقفه در زندگی عادی، همه‌ی انرژی‌مان را صرف دیگران کنیم، بلکه می‌بینیم چطور همه‌ی افراد در کشاکش زندگی روزمره قادر هستند مثل یک انسان و یک قهرمان یا فردی مقدس رفتار کنند. یا بالعکس باعث رنج دیگران، یا دخالت در دردهای آنها شود.    در نهایت اخلاق تنها به کسانی مربوط نمی‌شود که خود را کامل وقف آن کنند، بلکه امری است در ارتباط با هریک از ما، چون هرکسی می‌تواند گاهی منشا اثر خیر و سعادت باشد و گاهی منشا اثر شر و نفرت.

چند جمله‌ای ارزشمند از کتاب

در میان كسانی كه درباره‌ی كمک کردن غريبه‌ها شهادت داده‌اند، بسياری ضمن اظهار تعجب‌شان، از كمک غريبه‌هايی لذت برده‌اند، كه اجباری به كمک کردن نداشته‌اند. به عقيده‌ی آن‌ها داشتن تمایل فطری مثبت به کمک کردن، انگیزه‌ی آن‌ها برای این کمک کردن‌ها بوده است. درست مثل: «خدما ت بزرگی كه توسط كسانی انجام می‌شود كه ما را نمی‌شناسند » عمل خوب، خوبی‌ای نيست كه به هر شكلی دل‌مان بخواهد انجامش دهيم. يكی از شرايط لازم برای انجام خوبی آن است كه به ديگران توجه داشته باشيم و با روی باز با آنها برخورد كنيم: يعنی متوجه باشيم كه آنها در چه موقعيتی قرار گرفته‌اند و ضمناً چه نيازها و خواسته‌هایی دارند. اولين چيزی كه از اين ماجرای غم‌انگيز آموختم اين بود كه اين بدجنسی‌ها، نامردی‌ها و حتی جنایت‌های پنهانی كه در فيلم‌ها نمايش داده می‌شوند، همه واقعی هستند. وقتب می‌بينم يک سياستمدار در مقابل مقداری رشوه حاضر به تهديد كردن است، ديگر شكی برايم باقی نمی‌ماند كه خيلی‌ها برای منافعی هزار برابر بيشتر از اين، قادر به انجام چه جنایت‌های واقعی‌ای خواهند بود. آنچه برای من اتفاق افتاد به افترايی ساده خلاصه نمی‌شد، چون فقط از بين بردن شهرت يک فرد مطرح نبود، بلكه مسئله‌ی سوءاستفاده از دستگاه دولتی برای منافع شخصی مطرح بود. درباره‌ی خودم، آن آسايش خيالی كه از تصور زندگی در وضعيت قانونی داشتم، به‌كلی از بين رفت.

مشخصات کتاب آنچه ما دریافت می کنیم

نویسنده: اَگنس روسو (Agnes Rousseau) مترجم: فروزان تجویدی عنوان اصلی کتاب: Title L'impact de nos actes: a temoignages ژانر: اخلاقی اجتماعی تعداد صفحات کتاب: ۱۰۸ صفحه

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها