نمایش نسخه صوتی یا ویدئویی

left arrow
نویسنده:

آشنایی با ویتامین‌ها


            

معرفی کتاب

کتاب آشنایی با ویتامین ها نوشته‌ی دکتر خشایار فخریان، ویتامین‌ها را به روش‌های متفاوتی طبقه‌بندی کرده است، به معرفی کامل هر کدام می‌پردازد و بیان می‌کند که هر ویتامین برای پیشگیری از کدام بیماری‌ها مناسب است و چگونه باید مصرف شود. کمبود ویتامین‌ها می‌تواند باعث بروز انواع مشکلات و بیماری‌ها در بدن انسان شود، از طرفی مصرف بیش از حد برخی از ویتامین‌ها باعث ایجاد مسمومیت می‌شود و باید به اندازه مصرف شود. از طرفی این روزها افراد به خاطر مشغله‌های کاری و زندگی ممکن است به مصرف قرص‌های مکمل ویتامین رو بیاورند و دچار عوارضی ناخواسته شوند.  دکتر فخریان در این کتاب به تفصیل درمورد ویتامین‌ها و منابع طبیعی مصرف آنها توضیح می‌دهد و این کتاب را می‌توان مرجعی مناسب برای آشنایی با ویتامین‌ها و بیماری‌های ناشی از کمبود آنها دانست.

موضوع کتاب آشنایی با ویتامین ها

کمبود ویتامین‌، علاوه بر بروز بیماری‌های مختلف، ممکن است در زندگی روزانه شما هم تاثیرات منفی داشته باشد. خستگی مزمن و همیشگی، تحریک‌پذیری، دردهای عضلانی و... از جمله نشانه‌هایی هستند که ممکن است به علت کمبود یکی از انواع ویتامین‌ها در بدن شما باشند. کتاب آشنایی با ویتامین ها به تاریخچه ویتامین‌ها پرداخته، در مورد خواص تمام ویتامین‌ها توضیح داده و از همه مهم‌تر به ما یاد می‌دهد که هر ویتامینی را به چه میزان و چگونه باید مصرف کنیم که دچار خطرات احتمالی مصرف بی‌رویه آن نشویم. همچنین به این می‌پردازد که کدام افراد ممکن است به مکمل‌های ویتامین نیاز داشته باشند و کدام افراد می‌توانند نیاز روزانه خود را از مواد غذایی طبیعی تامین کنند.

بخش‌هایی از کتاب

«اگر شما وعده‌های غذایی منظم ندارید، ممکن است که مواد مغذی به میزان مناسب دریافت نمی‌کنید؛ کمبود ویتامین، می‌تواند به صورت خستگی، انرژی کم، تحریک پذیری، درد و سایر علائم خود را نشان دهد. اگر این علائم را مشاهده کردید، برای یک تشخیص مناسب به پزشک مراجعه کنید. کمبود ویتامین‌های مختلف در بدن نشانه‌ها و عوارضی دارند که زنگ خطری برای سلامت است.» «بعضی مطالعات روی انسان نشان داده كه مقادير زياد كاروتنوئيدها در مدت طولانی ارزش درمانی دارند. ادعا شده كه خوردن مواد غذايی غنی از كاروتنوئيدها، اساساً به خاطر خاصيت آنتی اكسيدانی آنها، ممكن است در مقابل بعضی از سرطان‌ها محافظت كننده باشد. در حال حاضر سازمان‌های بهداشت عمومی، مصرف ميوه‌ها و سبزی‌ها را توصيه می‌كنند، زيرا مشخص نيست، كدام عوامل موجود در مواد غذايی اثر ضدسرطانی دارند.» «ویتامین E يكی از جنجال برانگيزترين ويتامين‌ها در چند دهه اخير است كه برای آن اعمال اعجاب انگيز زيادی قائلند، كه بسياری از آن‌ها ثابت نشده است. ويتامين E شامل هشت تركيب است كه ساختمان شيميايی الكی دارند و از مشتقات كرومان هستند. به دو گروه توكوفرول‌ها و توكوترينول‌ها تقسيم می‌شوند. آلفاتوكوفرول فعال‌ترين اين تركيبات است و در مواد غذايی زيادی وجود دارد. هضم، جذب و انتقال ويتامين E مانند ساير ويتامين‌های محلول در چربی است.»

مشخصات کتاب آشنایی با ویتامین ها

نویسنده: دکتر خشایار فخریان ژانر: تغذیه و ویتامین ها تعداد صفحات کتاب: ۶۴ صفحه

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها