نمایش نسخه الكترونيك

left arrow
نویسنده:

آرامش


NotesPages 146 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب آرامش اثر آلن دو باتن، به بررسی معنای آرامش و روش‌های رسیدن به آن می‌پردازد؛ اما نه از طریق آرامش، بلکه به صورت معکوس، یعنی عدم آرامش! با برشمردن علل عدم آرامش، مثل اضطراب و نگاه موشکافانه‌ به آن، مسیر تقریبا مطمئنی برای رسیدن به آرامش ارائه می‌دهد که رهسپاری آن برای هر فردی به صورت جداگانه، می‌تواند امکان‌پذیر باشد. آلن دو باتن نویسنده، مجری تلویزیون و فیلسوفی سويیسی است که در این کتاب، طبق شیوه‌ی معمول او در برخورد با موضوعات، به شیوه‌ای فلسفی با تأکید بر ارتباط آن با زندگی روزمره، به بررسی مقوله‌ی آرامش می‌پردازد.

در کتاب آرامش آلن دو باتن چه خبر است؟

آلن دو باتن در کتاب آرامش، برای رسیدن به آن، به بررسی ریزبینانه‌ی اضطراب، خشم و عصبانیت، و عوامل به وجود آورنده‌ی آن‌ها می‌پردازد. با اعتقاد بر اینکه بسیاری از اضطراب‌ها و مشغله‌های ذهنی‌ای که درگیرشان می‌شویم و باعث از دست دادن سکان فکر و آسایشمان می‌شوند، بی‌اهمیت و ناچیزند. بنابراین سعی می‌شود تا ریشه‌ای‌ترین حالت ممکن دلایل احتمالی عدم آرامش را مورد بررسی قرار دهد. دلایلی که روزانه هزاران بار با آن‌ها برخورد داریم، یا در گوشه‌ای از حافظه‌ی تاریخی و تجربیات شخصیمان ذخیره‌ شده‌اند. آلن دو باتن در این کتاب، در سه بخش، به شرح و تفصیل دلایل عدم آرامش، و در بخش آخر، به بررسی علل آرامش پرداخته‌ است. با خواندن آن، به ترتیب متوجه می‌شویم که چگونه روابط، افراد دیگر، و کار روی از بین رفتن و سلب آرامشمان تأثیر‌گذارند. در انتها هم با سرچشمه‌های آرامش آشنا می‌شویم و یاد می‌گیریم که چطور چنین تأثیری روی فکر، روح و روان ما می‌گذارند.

جملاتی از کتاب آرامش

«به هیچ‌وجه امکان ندارد با دیگری کاملاً هم‌راستا باشیم. اصلاً چرا شخص دیگری همزمان که شما خسته‌اید باید خسته باشد، یا اینکه چیزی بخورد که شما دوست دارید، سلیقه‌ی موسیقی شبیه به شما داشته باشد.» «همه‌ی ما به طریقی دیوانه یا آسیب‌دیده هستیم. ممکن است کودک آموخته باشد تفکرات و احساسات واقعی‌اش را بیشتر برای خودش نگه دارد تا در اطراف والدین شکننده‌اش با احتیاط حرکت کند و بعداً در زندگی، چه بسا همین فرد تودار و مرموز بماند.» «این تقصیر شما نیست که احساس می‌کنید تحت فشار مشغله‌های زیادی هستید و از شما انتظار زیادی می‌رود. رنجش‌های درونی ما با فرایندهای عظیم تاریخی پیوند دارند.»

آرامش خود را حفظ کنید

با داشتن و خواندن این کتاب آلن دو باتن می‌توانیم راه و چاره‌ای برای به دست آوردن و حفظ کردن آرامشمان بیابیم. شاید همه‌ی ما ندانیم که اولین باری که عاشق شدیم، و انتظاراتی که برای معشوقه‌هایمان کشیده‌ایم، یا روابط درون خانواده‌مان، یا همکاران ما در محل کار، چگونه تأثیراتی می‌توانند روی برآشفتگی‌های فکری و روحی ما بگذارند. حتی وقتی که در خلوتیم و هیچ خبری از هیچ کدامشان نیست. بعد از باخبر شدن از این‌ها و فهمیدن این که چه قدر سردی و گرمی‌هایی که چشیده‌ایم مؤثر بوده‌اند بر میزان آرامش حال حاضرمان، متوجه عواملی می‌شویم که می‌شود از آن‌ها، بدون هیچ محدودیتی، کسب آرامش کرد.

مشخصات کتاب آرامش

نویسنده: آلن دو باتن مترجم: محمد کریمی زبان اصلی: انگلیسی ژانر: روانشناسی تعداد صفحات: 146

هنوز نظری وجود ندارد

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها